Boże Ciało w Grodkowie

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwana również Bożym Ciałem, jest jednym z ważniejszych świąt obchodzonych w kościele katolickim. Ma ono charakter dziękczynny i radosny. W tym dniu wspominana jest Ostatnia Wieczerza i przeistoczenie chleba i wina w ciało i krew Chrystusa.
W trakcie procesji Bożego Ciała wierni zatrzymują się przy czterech ołtarzach, przy każdym z nich odczytywany jest fragment Ewangelii. Cztery ołtarze symbolizują cztery Ewangelie oraz cztery strony świata.

Po raz pierwszy święto to było obchodzone w 1246 roku w belgijskim Liege. W roku 1317 zostało ono ustanowione dla całego kościoła zachodniego. W Polsce Boże Ciało jest obchodzone od roku 1320.
Jest to święto ruchome, przypada w czwartek po Święcie Trójcy Świętej (60 dni po Wielkanocy). W tym roku jest to 16 czerwca.

W ciągu minionych dwóch lat obchody Bożego Ciała — z przyczyn oczywistych — miały znacznie skromniejszy przebieg niż zazwyczaj. W tym roku nasz reporter odwiedził Grodków podczas obchodów Bożego Ciała. W tegorocznej procesji uczestniczył tłum wiernych.

108 thoughts on “Boże Ciało w Grodkowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.