Brzeska pediatria leczy infekcję RSV według najnowszych standardów

RSV to powszechnie występujący patogen, który stanowi jedną z najczęstszych przyczyn zakażeń górnych dróg oddechowych. W większości przypadków infekcje te przebiegają łagodnie, jednak najmłodsi pacjenci, w tym niemowlęta w wieku 2-6 miesięcy mogą być narażone na rozwój ciężkiej postaci choroby, pojawienie się poważnych powikłań zdrowotnych i konieczność hospitalizacji. Dlatego lekarze Oddziału Dziecięcego postanowili wprowadzić najnowsze metody leczenia tego wirusa. A wszystko dzięki współpracy z lekarzami zza oceanu.

– Posiadamy urządzenie do wysokoprzepływowej terapii tlenem, które używaliśmy w trakcie pandemii koronawirusa. Teraz możemy go również używać u dzieci chorych na RSV – zauważa dr Aleksander Krzywulski, Dyrektor ds. Medycznych w BCM. – Mamy coraz więcej zachorowań na tego wirusa, dlatego postanowiliśmy zrobić krok naprzód i skorzystać z najnowszych metod leczenia, których nie ma jeszcze ani w kraju, ani w Europie.

Lekarze z brzeskiej pediatrii postanowili nawiązać kontakt z klinikami, które wprowadziły już skuteczne metody leczenia w tym zakresie. Na apel Brzeskiego Centrum Medycznego odpowiedziały dwie duże placówki – z Filadelfii i Vancouver.

– Tamtejsi lekarze przesłali nam najnowsze wytyczne, które z powodzeniem funkcjonują w Ameryce Północnej i co najważniejsze, są bardzo skuteczne. Teraz, będąc w ich posiadaniu, rozpoczynamy w naszym szpitalu leczenie RSV na nowych zasadach – dodaje dr Błażej Bugla.

O tym, że amerykańskie i kanadyjskie metody przynoszą efekty, świadczy fakt, że odkąd nasi pediatrzy zaczęli stosować najnowsze rozwiązania w zakresie leczenia wirusa, żadne dziecko nie trafiło na oddział intensywnej terapii i nie było zaintubowane.

99 thoughts on “Brzeska pediatria leczy infekcję RSV według najnowszych standardów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.