Ekonomik w słonecznej Italii

Czas ferii zimowych dla większości uczniów wygląda podobnie – dwa tygodnie beztroski. Trochę inaczej ten czas zaczął się dla piętnastu uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych w Brzegu.

Piętnastoosobowa grupa uczniów z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Brzegu, wraz z opiekunem, udała się 18 lutego na miesięczną praktykę zawodową do Włoch w ramach programu Erasmus+.

Słoneczna Italia ma wiele do zaoferowania: zapierające dech w piersiach krajobrazy, bogatą historię, ciekawą architekturę oraz niezwykle serdecznych ludzi, gotowych przyjść z pomocą w każdej chwili. A jeśli chodzi o pogodę – no cóż, południowe Włochy rozpoczęły okres prawdziwej wiosny.

Uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych przylecieli do Włoch nie tylko po to, by korzystać z atrakcji turystycznych, ale przede wszystkim po to, by zdobywać doświadczenie zawodowe i udoskonalić kompetencję posługiwania się językiem angielskim w praktyce oraz poznać podstawy języka włoskiego. Miesięczny staż w biurach rachunkowych, firmach logistycznych, zakładach grafiki i projektów cyfrowych – zgodny z obranym zawodem – na pewno pozwolił uczniom wykorzystać zdobytą w szkole wiedzę w praktyce i sprawdzić swoje kompetencje na zagranicznym rynku pracy. Praktyka w ramach projektu Erasmus prowadzona była przez ZSE w Brzegu we Współpracy z Centrum edukacyjnym „Cultura e Dintorni Tranining and Mobility” w Martina Franca, które bardzo dba o główny cel projektu, jakim jest wspieranie mobilności uczniów kształcących się zawodowo na międzynarodowych rynkach pracy, ich doskonalenie zawodowe oraz późniejsza możliwość wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce. W ten sposób zwiększają się szanse uczniów na znalezienie pracy, gdyż wzmacnia się ich pozycja na rynku pracy, jako osób z doświadczeniem zagranicznym oraz większą motywacją do pracy.

Współpraca z koordynatorami projektu we Włoszech przebiegła na najwyższym poziomie. Pracodawcy, co często sami podkreślali, byli bardzo zadowoleni z naszych uczniów, z ich podejścia do wykonywanych zadań, sumienności i samodyscypliny.

Sami uczniowie zauważają, że praktyki odbyte we Włoszech pomogły nabrać im doświadczenia w zawodach, w których się kształcą i umocniły ich na drodze samodoskonalenia w wybranym kierunku.

Miesięczny pobyt poza domem to nie tylko praktyka zawodowa, ale również rozwój osobisty młodego pokolenia. Mieszkanie w prywatnych włoskich appartamento sprawiło, że pełnoletnia lub prawie pełnoletnia już młodzież, mogła dostrzec pewne różnice kulturowe między Polską a Włochami. Zakwaterowanie w przepięknej, barokowej części miasta, które uznaje się za stolicę baroku doliny Valle d’Istria, sprawiło, że każdego dnia młodzi mogli zachwycać się wąskimi uliczkami tętniącymi życiem zarówno w ciągu dnia, jak i nocy. Warto dodać, że obok mieszkań naszych uczniów, znajdowały się zwyczajne włoskie domostwa, w których toczyło się codzienne życie. Poranny zapach kawy, gwar w pobliskich sklepach i kafejkach oraz radosne buongiorno sprawiały, że każdego dnia młodzież mogła doświadczać gościnności i otwartości ze strony mieszkańców słonecznej Apulii.  Możliwość podziwiania uroków malowniczej Martina Franca, okolicznych miejscowości: Bari, Taranto, Alberobello i wielu innych, odwiedzanie włoskich muzeów, zamków, świątyń i kawiarni na pewno trwale zapisze się w pamięci tych młodych ludzi.

Udział brzeskiego ekonomika w projekcie pozwolił stworzyć możliwości, dzięki, którym zarówno uczniowie, jak i nauczyciele mieli szanse zdobyć nowe kompetencje zawodowe oraz językowe. Zespół Szkół Ekonomicznych w Brzegu doskonale zdaje sobie sprawę, jak wielki wpływ na młodzież ma udział w projektach międzynarodowych. Oprócz umiejętności uczniowie zyskali doświadczenie i wspaniałe wspomnienia, którymi dzielą się z rówieśnikami. Rozmowy uczniów o praktykach, zdobytych umiejętnościach i przeżyciach wpływają motywująco na rówieśników, którzy nie mieli dotychczas możliwości, aby wziąć udział w projekcie stąd szereg pytań o nowe projekty i wyzwania na przyszłość.

Podsumowując, jak widać, w Zespole Szkół Ekonomicznych w Brzegu wiele się dzieje, dlatego już dziś bardzo serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą edukacyjną szkoły na rok 2023/2024.

.

One thought on “Ekonomik w słonecznej Italii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.