Dzień Młodego Przedsiębiorcy w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu

„Słowianka” przygotowuje młodzież do aktywnego wchodzenia w życie gospodarcze i wytyczania własnej drogi rozwoju. Uczeń planuje już swoją przyszłość, podejmuje decyzje dotyczące dalszej drogi edukacyjnej, wyboru zawodu, uczy się poruszania w świecie finansów i płaszczyzn społecznych.
22 marca w ZSZ nr 1 odbyły się trzy projekty o charakterze społeczno-ekonomicznym. Projekty koordynowały nauczycielki przedmiotów handlowych i ekonomicznych: Irena Czerkawska, Janina Wcisło, Małgorzata Grzyb.

Pierwsza inicjatywa to ogólnopolski turniej ekonomiczny SUKCES NA BANK. Udział wziął w nim zespół uczniów w składzie: Lilianna Górawska, Roksana Styran, Dariusz Kownacki, Piotr Mruklik i Marcin Pinderski. Uczniowie odpowiadali na 40 pytań z zakresu ekonomii, podatków i ubezpieczenia.

Drugie przedsięwzięcie to konkurs wiedzy społeczno-ekonomicznej. Konkurs ma trzy odsłony: pierwsza przeprowadzona w marcu w klasach trzecich dotyczy kategorii rynku pracy, druga będzie przeprowadzona w klasach drugich w kwietniu i obejmie kategorię pieniądza, podatków i ubezpieczenia, trzecia będzie przeprowadzona w klasach pierwszych w maju z zakresu zakładania i prowadzenia własnej firmy.

Konkurs składał się z dwóch etapów: eliminacji klasowych oraz finału szkolnego. Do pierwszego etapu przystąpiło 95 uczniów. Uczniowie rozwiązywali test zawierający 20 pytań z zakresu tematyki konkursu.
22 marca przeprowadzono finał konkursu. Do finału szkolnego zakwalifikowano 12 osób. Zadania finałowe były urozmaicone: od sporządzania CV po krzyżówki i analizę ofert pracy. Najciekawszym zadaniem etapu finałowego było przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej przez Michalinę Pasternak, która jest liderką zespołu obsługi klienta w firmie WIPAK Polska sp. z o.o. w Skarbimierzu.

W zmaganiach finałowych zwyciężył zespół z klasy 3 BC: Wiktoria Lechowicz, Kacper Jurkiewicz i Svyatoslav Klinkov. Drugie miejsce zajął zespół z klasy 3G: Natalia Jońska, Paulina Kliza, Maciej Mikołaszewski. Trzecią lokatę uzyskał zespół z klasy 3K: Kamil Rychtowski, Jan Kleszczewski, Michał Łukaszów.

Trzecim projektem realizowanym w szkole był ogólnopolski program Dzień Przedsiębiorczości. W ZSZ nr 1 udział wzięło 55 uczniów. Poprzez udział w programie uczniowie mieli możliwość: odbycia jednodniowej wizyty w wybranym miejscu pracy i pozyskania informacji o wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do wykonywania danego zawodu, doświadczenia związku pomiędzy wykształceniem a karierą zawodową, zapoznania się z organizacją i zarządzaniem firmą.

Nagrody dla zwycięzców szkolnego konkursu ufundowała firma LUPO 27 Paweł Czerkawski. Firma jest grupą pasjonatów, którzy w aktywności fizycznej widzą dobrą zabawę, sposób na zrelaksowanie się i oczyszczenie umysłu z problemów codziennego życia, dbanie o stan naszego zdrowia, rozwój – poszerzanie granic swoich możliwości.

Sponsorom bardzo dziękujemy, laureatom gratulujemy, uczestnikom kolejnych odsłon projektu życzymy ciekawych działań i poszerzenia wiedzy.

Irena Czerkawska

96 thoughts on “Dzień Młodego Przedsiębiorcy w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.