Dzień Ziemi w Publicznej Szkole Podstawowej w Jankowicach Wielkich

Powodem ustanowienia Dnia Ziemi była katastrofa ekologiczna, która miała miejsce w 1969 roku u wybrzeża USA. W wyniku uszkodzenia platformy wiertniczej do oceanu wpłynęło wówczas wiele setek tysięcy galonów ropy naftowej.

Dzień Ziemi, znany również jako Międzynarodowy Dzień Ziemi, obchodzony jest już od ponad 50 lat. W 2009 roku ONZ ustanowiła 22 kwietnia Międzynarodowym Dniem Matki Ziemi.

Każdego roku posiada swój motyw przewodni. Tym razem hasło brzmiało „Zainwestuj w Naszą Planetę”. Akcja ta ma na celu zwrócenie uwagi na stan środowiska, promowanie jego ochrony i uczenia o ekologii.

W tym roku 22 kwietnia wypadał w sobotę, dlatego w Publicznej Szkole Podstawowej w Jankowicach Wielkich zrealizowano akcję dzień wcześniej, w piątek.

Całość imprezy rozpoczęto apelem tematycznym w wykonaniu uczniów klasy piątej i szóstej, zakończonym prezentacją multimedialną. Następnie w formie happeningu uczniowie skandowali hasła proekologiczne, wędrując „głośnym” korowodem przez całą wieś. Na zakończenie, klasy pod opieką wychowawców, sprzątały przydzielone im tereny naszej miejscowości. Swoją pomocą służyli również pracownicy obsługi. Wszystkie działania zostały udokumentowane na różne sposoby. Część, tradycyjnie robiła zdjęcia uwieczniające swoje prace porządkowe. Natomiast klasa ósma wykorzystała do tego celu drona, którym nagrała kilka filmików.

Pamiętajmy, że takie działania mają sens, że warto oszczędzać wodę, energię elektryczną, segregować dokładnie śmieci, że recykling jest konieczny, że każdy powinien sprzątać po sobie. Takie zachowania warto podejmować na co dzień, a nie tylko z okazji Dzień Ziemi.

Jolanta Porada

98 thoughts on “Dzień Ziemi w Publicznej Szkole Podstawowej w Jankowicach Wielkich

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.