Derby Opolszczyzny: w sobotę Stal Brzeg zagra u siebie z Polonią Nysa

O przełamanie złej serii i pierwsze od ponad miesiąca zwycięstwo Stalowcy zagrają z innym zespołem bardzo potrzebującym punktów – Polonią Nysa.

Historia nyskiej Polonii rozpoczęła się tuż po wojnie, w 1946 roku. Klub działał pod wieloma różnymi nazwami, m.in. „Grom”, ale od 1956 roku funkcjonuje jako Polonia. Warto też pamiętać, że równolegle przez wiele lat w mieście funkcjonowała również sekcja piłkarska Stali, która po przemianach ustrojowych została jednak zlikwidowana. Największymi sukcesami naszego rywala jest występ w barażach o II ligę (w 1959) oraz piąte miejsce w rozgrywkach ligi międzywojewódzkiej (sezon 1995/96). W XXI wieku Polonia tułała się pomiędzy IV ligą a klasą okręgową, by w 2020 roku wywalczyć upragniony awans do III ligi. Pobyt na tym szczeblu trwał jednak tylko rok, ale również rok trwała banicja nysan i w poprzednich rozgrywkach podopieczni Łukasza Czajki znów wywalczyli promocję do wyższej ligi.

Runda jesienna w wykonaniu Polonii była bardzo przyzwoita. Nasi sobotni rywale plasowali się na 10. pozycji w tabeli III ligi, z 7-punktową przewagą nad strefą spadkową. W związku z tym zimą nie doszło do rewolucji kadrowej, a jedynie kosmetycznych zmian – zespół wzmocnili m.in. Jan Leończyk (z naszego klubu), Patryk Kapica (z Sandecji Nowy Sącz), Stanislav Hreben (z Odry Opole) czy Koreańczyk Kwon Seung-seong.

Ekipa Łukasza Czajki wiosną jednak nie zachwyca. Być może ma to związek z koniecznością gry na wyjazdach (stadion Polonii jest aktualnie w przebudowie). Nasi derbowi przeciwnicy w 2023 roku wygrali tylko raz (zwycięstwo 3:2 w Głogowie), oprócz tego zanotowali 5 remisów i doznali 4 porażek. Nysanie mają bardzo duże problemy ze strzelaniem goli (tylko sześć trafień w tej rundzie, jest to najgorszy wynik w lidze). Z drugiej zaś strony, jeśli przegrywają, to zawsze tylko jedną bramką. Poloniści niejednokrotnie byli już chwaleni za styl i niezłą grę, lecz ewidentnie brakuje im punktów. Z łącznym dorobkiem 29 oczek (7 zwycięstw, 8 remisów, 12 porażek) nasi rywale plasują się na 14. miejscu w tabeli, mając o trzy punkty więcej o Stali. Samo to świadczy o wadze sobotniego pojedynku zarówno dla jednych, jak i drugich. Dodajmy, że najlepszymi strzelcami Polonii są Maciej Pisula i Kamil Popowicz – obaj zdobyli po 7 goli. W obozie Stali zdecydowanie przoduje Dominik Bronisławski – autor 13 trafień.

28. kolejka III ligi
Stal Brzeg – Polonia Nysa
13.05.2023
godz. 17:00
Stadion Miejski w Brzegu

18 thoughts on “Derby Opolszczyzny: w sobotę Stal Brzeg zagra u siebie z Polonią Nysa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.