Wartalk w bibliotece

Wartalk.pl to projekt dwóch brzeskich twórców – Radosława Wiśniewskiego i Krystiana Ławreniuka powołany do życia w roku 2022, nakierowany pierwotnie na działania w sieci i mediach społecznościowych. Projekt skupia się na eksplorowaniu wydarzeń historycznych – tych powszechnie znanych, ale pokazywanych z mniej znanej perspektywy, albo tych znanych mniej, znikających wśród uproszczeń szkolnych programów, stereotypów, przeinaczeń.

Odsłony materiałów w sieciach społecznościowych wskazują, że mimo braku większych środków, promocji, domowych metod produkcji – projekt zyskuje stale rosnące grono odbiorców. Stąd też powstał projekt Wartalk w bibliotece, który ma obejmować spotkania z autorami, historykami mającymi w dorobku ciekawe pozycje książkowe, potrafiącymi mówić w sposób zajmujący i rzetelny o trudnych zagadnieniach historii.

Spotkania będą miały charakter hybrydowy, będą zarazem dostępne bezpośrednio, jak i on-line poprzez media społecznościowe Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzegu oraz kanał Wartalk.pl.
Wiadomo też już, kogo będziemy mogli gościć od końca maja do końca września tego roku.
Będą to:

Jędrzej Korbal – specjalista badający historię polskiej broni pancernej w czasach II RP, autor wielu prac, artykułów, prowadzący także własny kanał w serwisie YouTube – Polish Steelfist – polska pięść pancerna.

Piotr Korczyński – dziennikarz, historyk, redaktor „Polski Zbrojnej” wytrwale zbierający od kilkunastu lat relacje od ostatnich żyjących weteranów polskich formacji zbrojnych w drugiej wojnie światowej, autor kilkunastu książek, dziesiątków publikacji prasowych m.in. „Polityce”, „Newsweek Historia”, ale także plastyk, grafik, poeta, malarz.

Marcin Ogdowski – pisarz, wieloletni korespondent wojenny w Afganistanie, Iraku, Donbasie, autor kilku powieści, wielu reportaży, sam prowadzący bloga, serwis w Facebooku, twitterze. Odznaczony także – jako jeden z niewielu dziennikarzy Odznaką Honorową 6 Brygady Powietrzno-Desantowej.
Łukasz Sojka – muzyk, gitarzysta, ale przede wszystkim popularyzator wiedzy o lotnictwie. Ma na swoim koncie wydane dwie monumentalne monografie – „Podniebna husaria” – polskim lotnictwie bombowym w II RP oraz „Zatopić III Rzeszę” o operacji „Chastise”, pracuje w tej chwili nad drugą częścią „Podniebnej husarii”.

Pierwsze spotkanie odbędzie się 27 maja w sobotę o godzinie 17:00 w budynku głównym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzegu, jego bohaterem będzie Łukasz Sojka, a głównym tematem opowieść o operacji „Chastise”. Co ciekawe spotkanie wypadnie niemal w dokładną 80. rocznicę słynnego nalotu 617 dywizjonu bombowego RAF na tamy na rzece Ruhr, bowiem miało ono miejsce w nocy z 16 na 17 maja 1943 roku.

Program spotkań z historią w bibliotece ma charakter pilotażowy i jeżeli będzie się cieszył popularnością – na pewno będzie kontynuowany.

Inicjatywa edukacyjno-animacyjna Wartalk w bibliotece, realizowana w ramach projektu DO BRZEGU przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Księcia Ludwika I w Brzegu.

Więcej o projekcie Wartalk.pl:
FACEBOOK
YOUTUBE

32 thoughts on “Wartalk w bibliotece

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.