„Wyjść poza ramy” – wystawa malarska Cezarego Marka

Galeria Sztuki Współczesnej BCK zaprasza na wystawę malarstwa Cezarego Marka „Wyjść poza ramy”, która odbędzie się w piątek (8 września) o godz. 18.00.

O ARTYŚCIEE I JEGO SZTUCE:

Artysta uprawia malarstwo sztalugowe w technice łączącej akryl i tłusty pastel, a także grafikę komputerową nawiązującą stylistyką do 3D, grafikę użytkową, rysunek satyryczny oraz fotografię. Prace Cezarego Marka stanowią swego rodzaju „mélange” stylizowanej karykatury, surrealizmu i abstrakcji gorącej. Porusza on tematy zaobserwowane z życia. Głównym bohaterem dzieł jest człowiek jego problemy egzystencjalne. Mimo że twórca często przedstawia zagadnienia dosyć poważne, mówi o nich w sposób o zabarwieniu satyrycznym, co pozwala nabrać dystansu do ukazywanych tematów. Istotną rolę odgrywają tytuły, jak i zamieszczane czasem opisy prac, gdyż pomagają lepiej zrozumieć istotę przesłania dzieł. Można powiedzieć, że Cezary Marek jest „artystą publicystą” uprawiającym „anegdotę intelektualną”. W zakresie grafiki użytkowej artysta specjalizuje się w projektowaniu graficznym na potrzeby druku i internetu oraz zajmuje się wizualizacją wnętrz.

Cezary Marek jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych, a obecnie Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Dyplom mgr sztuki zdobył w 1993 r. ze specjalizacją z zakresu komunikacji wizualnej oraz aneksem z malarstwa w pracowni prof. Aleksandra Dymitrowicza. W latach 1996-1997 r. był prezesem ZPAP Okręg Opole, a w latach 1998 – 1999 wykładowcą kreacji wizualnej w Policealnym Studium Reklamy.
Pracował jako nauczyciel grafiki komputerowej w Zespole Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego w Opolu 2001-2002 r. Przez 5 lat do 2001 roku był specjalistą do spraw wydawnictw i wystaw w opolskiej Galerii Sztuki Współczesnej. Przez około 10 lat od 2004 r. pracował na stanowisku konsultanta aranżacji wnętrz w Castoramie i niespełna rok w OBI – opolskich hipermarketach budowlanych, a także działał jako freelancer. Udzielał porad w zakresie projektowania wnętrz, zajmując się też grafiką użytkową.

Na wystawie „Salon Jesienny ‘94” w Galerii Sztuki Współczesnej” zdobył nagrodę za debiut w 1994 r. oraz wyróżnienie za zestaw fotografii i prezentowanych w 2003 r. na wystawie „Plusy Kościoła” w „Filharmonii Opolskiej” w Opolu.

Zapraszamy na wystawę do Galerii Sztuki Współczesnej.

One thought on “„Wyjść poza ramy” – wystawa malarska Cezarego Marka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.