Spotkanie autorskie z Gabrielą Anną Kańtor

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Gabrielą Anną Kańtor, które odbędzie się 15 września o godz. 18.00 w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu.

Spotkanie zorganizował Klub Książki Herbacianej prowadzony przez Ewę Wróbel. Wstęp wolny.

Już raz mieliśmy przyjemność gościć tę pisarkę na brzeskim zamku. Byłoto w 2021 roku, wtedy Gabriela Anna Kańtor opowiadała nam o bohaterkach i bohaterach swoich dwóch powieści historycznych: o Joannie Gryzik i Karolu Goduli, o Mariannie Orańskiej i Hansie Ulryku Schaffgotschu. W trakcie owego spotkania – jak to zwykle na takich spotkaniach bywa – Autorka, zapytana o plany twórcze, wspomniała o książce, nad którą aktualnie pracuje. I właśnie temu dziełu poświęcony będzie wieczór autorski w przyszły piątek.

Tak więc „po sadze rodzinnej «Koronki z płatków śniegu» – czytamy na IV stronie okładki nowej książki Gabrieli Anny Kańtor – powieści psychologicznej «Tańcząc na czubkach palców», impresji o niezwykłej angielskiej arystokratce «Ławeczka księżnej Daisy», dylogii «Śląski Kopciuszek» i «Pani na Kopicach» oraz awanturniczej powieści o córce pierwszego króla Niderlandów «Trzecia miłość Marianny Orańskiej» – przyszedł czas na brawurowe wejście w artystyczny świat dziewiętnastowiecznego Berlina, gdzie sztuka i namiętność to bliźniacze siostry. Oto siódma powieść Gabrieli Anny Kańtor: «Bachantka na panterze». […] Pierwsza w dziejach literatury powieść historyczna o rzeźbiarzu Theodorze Erdmannie Kalide, nazywanym «śląskim Michałem Aniołem»”. Tytułowa «Bachantka na panterze» to „jedna z najwspanialszych, najbardziej śmiałych, kontrowersyjnych rzeźb w historii sztuki. Emanowała tak potężną zmysłowością i erotyzmem, że z jej powodu na wiele lat przekreślono karierę i cały wcześniejszy dorobek wielkiego rzeźbiarza, jego modelkę zaś wyklęto i skazano na zapomnienie”.

W tej historii jest również brzeski wątek, który zapewne będzie poruszony i rozwinięty podczas spotkania. Stanowi go doskonale znana mieszkańcom Brzegu rzeźba-fontanna z Parku Centralnego, „Chłopiec z
łabędziem” – jedno z dzieł bohatera książki Gabrieli Anny Kańtor.

Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu

One thought on “Spotkanie autorskie z Gabrielą Anną Kańtor

  1. It is appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy. I’ve read this post and if I may just I desire to recommend you some fascinating things or suggestions. Maybe you can write next articles referring to this article. I wish to read even more things about it!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.