Narodowe czytanie w Brzeskim Centrum Seniora [FOTORELACJA]

To już XII edycja akcji Narodowe Czytanie. W tym roku wybór padł na „Nad Niemnem”. Dzieło Elizy Orzeszkowej czytano m.in. w ogrodzie Brzeskiego Centrum Seniora.

W tym roku za organizacją imprezy zajął się Oddział dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Księcia Ludwika I w Brzegu. Trzeba przyznać, że organizatorzy poważnie potraktowali przedsięwzięcie. Całe otoczenie ucharakteryzowano tak, aby sprawiało bardziej sielski (bliski lekturze) krajobraz. Były kostki sprasowanej słomy, płody rolne, kwiaty cięte, wianki na głowach przedszkolaków oraz tradycyjny chleb i sól na powitanie. Między drzewami rozwieszono zdjęcia z kadrami z filmu „Nad Niemnem”, a czytającym cicho wtórowała nastrojowa muzyka.

Dużym powodzeniem cieszyło się stoisko z ciętymi kwiatami polnymi, z których można było układać bukiety. To tutaj w przerwie najchętniej przychodziła młodzież. Idąc do Brzeskiego Centrum Seniora, oczekiwałem raczej starszej publiczności. Tym bardziej przewaga młodych ludzi mile mnie zaskoczyła.

Narodowe czytanie kojarzyło się zawsze z czymś, przez co trzeba było przejść. Niekoniecznie z energią i niekoniecznie z zaprzyjaźnieniem się z lekturą. Postanowiłyśmy zrobić to w innej, jak dotychczas formie – nieszablonowo, niesztampowo, łamiąc stereotypy. Chciałyśmy wprowadzić jakieś elementy ruchu. Oczywiście wszystko w klimacie nadniemeńskim. Chciałyśmy wprowadzić słuchaczy w klimat lektury, stąd też jest sianko, jest chleb, elementy ziemi – mówi Teresa Uruska, Kierownik Oddziału dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzegu.

Ten utwór, mimo że jest ciężką lekturą, łączy pokolenia. Z tego powodu są tu obecni przedstawiciele wszystkich pokoleń tj. seniorzy z Brzeskiego Centrum Seniora, młodzież (uczniowie klas średnich i podstawowych), jak i dzieci z Przedszkola Publicznego nr 2 w Brzegu, które tańcem uświetniły wydarzenie – dodaje Agata Bucyk, pracownik Oddziału dla Dzieci Miejskiej Biblioteki.

Czytała młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Brzegu i Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Brzegu.

Najwytrwalsi słuchacze mogli pośpiewać z duetem Apasjonata. W repertuarze piosenka biesiadna.

Tekst i zdjęcia: Janusz Pasieczny

One thought on “Narodowe czytanie w Brzeskim Centrum Seniora [FOTORELACJA]

  1. I absolutely love your blog and find almost all of your post’s to be just what I’m looking for. Do you offer guest writers to write content in your case? I wouldn’t mind producing a post or elaborating on most of the subjects you write regarding here. Again, awesome website!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.