Przed nami długi weekend – pamiętajmy o bezpieczeństwie

Długie weekendy nieodzownie wiążą się z wyjazdami. Dlatego na naszych drogach od dziś jest więcej niż zwykle policjantów ruchu drogowego i prewencji. Wszystko po to, aby zwiększyć bezpieczeństwo podróżujących. Funkcjonariusze zwracają uwagę na trzeźwość oraz prędkość, z jaką poruszają się kierowcy, zarówno samochodów, jak i jednośladów. Pamiętaj, że brak należytej ostrożności i wyobraźni na drodze, może doprowadzić do bardzo niebezpiecznych zdarzeń.

Podczas czerwcowego długiego weekendu brzescy policjanci będą patrolować drogi krajowe nr 39 i 94, a także te lokalne. Przede wszystkim będą czuwać nad przestrzeganiem przepisów, sprawdzać trzeźwość kierowców i stan techniczny samochodów. Uwaga będzie skierowana również na to, w jaki sposób podróżują dzieci.

Naszym celem jest ograniczenie liczby zdarzeń drogowych również poprzez dyscyplinowanie tych kierowców, którzy prowadzą pojazdy z większą od dozwolonej prędkością lub w inny sposób łamią obowiązujące przepisy ruchu drogowego. Do działań będą wykorzystane radiowozy oznakowane i nieoznakowane, wyposażone w urządzenia rejestrujące tzw. wideorejestratory oraz ręczne mierniki prędkości.


Apelujemy do wszystkich użytkowników dróg o rozwagę i przestrzeganie prawa drogowego. Ci, którzy nie stosują się do niego, muszą się liczyć z surowymi konsekwencjami. Korzystając z dróg pamiętajmy o bezpieczeństwie innych. Stosujmy się do ograniczeń prędkości, a w terenie zabudowanym nie przekraczajmy 50 km/h. Na drodze, gdzie sytuacja jest bardzo często dynamiczna, mogą wystąpić okoliczności, w których zmuszeni będziemy do natychmiastowej reakcji. Natomiast nadmierna prędkość może być czynnikiem, który spowoduje, że nie opanujemy w porę prowadzonego pojazdu, co może doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych.

Niestety konsekwencje nieodpowiedzialnych kierowców ponoszą nie tylko oni, ale również inni. Ich lekkomyślne działanie może kosztować zdrowie, a nawet życie drugiego człowieka. Zadbajmy o to by każda nasza podróż, czy to krótka, czy dłuższa zakończyła się szczęśliwie.

Żeby podróż była bezpieczna, warto stosować się do kilku zasad:
– przed wyjazdem sprawdźmy: stan techniczny pojazdu (działanie świateł, sprawność układu hamulcowego i jezdnego), wyposażenie samochodu (trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę), potrzebne dokumenty (prawo jazdy);
– przed podróżą nie spożywajmy alkoholu, bądźmy wypoczęci i wyspani;
– w czasie jazdy korzystajmy z pasów bezpieczeństwa, dzieci przewoźmy w fotelikach;
– przestrzegajmy ograniczeń prędkości, dostosujmy ją do aktualnie panujących warunków atmosferycznych i drogowych, pamiętający przy tym, że w okresie jesieni warunki mogą bardzo szybko się zmienić;
– pamiętajmy o zastosowaniu zasady ograniczonego zaufania, szczególnie wobec pieszych i kierujących jednośladami, oni nie zawsze są widoczni na drogach.

Wybierając się w drogę, nie zapominajmy o zabezpiecz swojego mieszkania i domu:
dobrze pozamykajmy wszystkie drzwi i okna,
poprośmy sąsiadów o czujność i zwrócenie uwagi na Twoje mieszkanie, a w czasie nieobecności zabieranie poczty,
nie zostawiajmy w mieszkaniu większej gotówki i przedmiotów o dużej wartości.

308 thoughts on “Przed nami długi weekend – pamiętajmy o bezpieczeństwie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *