ACADEMICA – cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna książek i czasopism w MBP

Za pośrednictwem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzegu im. Księcia Ludwika I można korzystać z zasobów cyfrowych udostępnianych przez Bibliotekę Narodową. Dzięki projektowi ACADEMICA czytelnik zyskuje bezpłatny dostęp do ponad 3 620 253 publikacji, w tym artykułów, monografii, całych numerów czasopism, współczesnego piśmiennictwa naukowego ze wszystkich dziedzin, a także najnowszych wydań podręczników akademickich, tekstów źródłowych i literatury pięknej.

Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych ACADEMICA powstała w oparciu o tradycyjny system wypożyczeń międzybibliotecznych. Głównym celem projektu jest uzupełnienie, a w przyszłości zastąpienie tradycyjnej formy wypożyczeń międzybibliotecznych, wypożyczaniem publikacji w postaci cyfrowej, które mogą trafić do szerszego niż do tej pory grona czytelników.

Zasady korzystania z systemu ACADEMICA w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzegu są następujące:

– Dostęp do systemu ACADEMICA możliwy jest wyłącznie na wydzielonym terminalu – stanowisku komputerowym w bibliotece na pierwszym piętrze w Mediatece.

– Z systemu ACADEMICA korzystać mogą użytkownicy zarejestrowani w tym systemie – bezpłatnej rejestracji czytelników dokonuje bibliotekarz w bibliotece.

– Użytkownik jest zobowiązany do wypełnienia i złożenia formularza oświadczenia, który otrzyma od pracownika biblioteki. Po zarejestrowaniu użytkownika w systemie czytelnik otrzymuje indywidualne dane dostępowe tzw. Login i hasło. Przy ich pomocy może logować się do systemu ACADEMICA na wydzielonym terminalu – stanowisku komputerowym, a także dokonywać na dowolnym komputerze z dostępem do Internetu rezerwacji wybranych publikacji w systemie (rezerwacja to zgłoszenie przez użytkownika chęci otrzymania dostępu do konkretnych publikacji, w wybrane godziny, we wskazane dni na terminalu bibliotecznym).

– Publikacje można rezerwować poprzez formularz rezerwacyjny, dostępny na stronie academica.edu.pl. liczba rezerwowanych publikacji jest ograniczona.

– Publikacja naukowa chroniona prawem autorskim może być udostępniona czytelnikowi pod warunkiem, że nie jest w tym czasie wypożyczona lub zarezerwowana przez innego użytkownika. W momencie zakończenia korzystania z publikacji naukowej na terminalu staje się ona dostępna dla pozostałych zarejestrowanych w systemie użytkowników.

– Korzystanie z publikacji naukowych możliwe jest wyłącznie w zakresie wyświetlania jej treści na ekranie terminala. Nie ma możliwości drukowania i pobierania przeglądanych materiałów. Ich utrwalanie i rozpowszechnianie nie jest dozwolone.

– Przeglądanie katalogu publikacji udostępnianych przez CWPN ACADEMICA, sprawdzanie ich dostępności, wyświetlanie opisów bibliograficznych dokumentów, wyszukiwanie bibliotek, należących do systemu oraz czytanie tekstów publikacji, które nie podlegają już ochronie prawnej, dostępne jest na dowolnym komputerze podłączonym do Internetu, bez konieczności rejestracji. Składanie rezerwacji wymaga zalogowania się na portalu academica.edu.pl.

– Przed logowaniem na stronie portalu należy wybrać z listy bibliotek – Miejska Biblioteka Publiczna w Brzegu im. Księcia Ludwika I.

Miejska Biblioteka Publiczna w Brzegu prowadzi także, swoje zasoby cyfrowe tzw. digitalizację prasy lokalnej. Każdy użytkownik biblioteki może skorzystać z cyfrowej wersji gazety, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu. Gazetę można czytać na czytnikach, komputerze i urządzeniach mobilnych. Każda z gazet prasy lokalnej jest plikiem PDF – OCR, który umożliwia kopiowanie, zaznaczanie treści tekstowych oraz obrazów.

Miejska Biblioteka Publiczna
im. Księcia Ludwika I w Brzegu
ul. Jana Pawła II 5
tel. 77 416 99 88
e-mail: mbpwypozyczalnai@brzeg.pl

Godziny otwarcia od września do czerwca:
Poniedziałek: 8.00-19.00
Wtorek: 8.00-19.00
Środa: 8.00-19.00
Czwartek: 8.00-19.00
Piątek: 8.00-19.00
Sobota: 8.00-14.00
Niedziela: NIECZYNNE

316 thoughts on “ACADEMICA – cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna książek i czasopism w MBP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *