Nowy projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzegu

Miejska Biblioteka Publiczna im. Księcia Ludwika I w Brzegu jako jedyna na Opolszczyźnie oraz jedna z 46 bibliotek w Polsce otrzymała dofinansowanie zadania pn. DO BRZEGU realizowanego ze środków finansowych z budżetu Priorytetu 4 Kierunek interwencji 4.1. Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 w latach 2021-2025 pozostających w dyspozycji Dyrektora Narodowego Centrum Kultury w ramach programu BLISKO (2022-2023) II nabór.

Projekt zakłada kreowanie potrzeb czytelniczych wśród dzieci i młodzieży oraz popularyzację postaw kulturowych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Zadanie służyć będzie wzbudzaniu poczucia jedności z miastem rodzinnym poprzez pokazanie jego ciekawych i mało dostępnych miejsc oraz aktywizacji twórczej. Realizując projekt chcemy pokazać przy udziale partnerów, że Brzeg jest miastem konkurencyjnym kulturowo w stosunku do sąsiednich miast wojewódzkich. Poprzez uczestnictwo w projekcie i różnorodność form działalności z wykorzystaniem książek i miejscowej kultury, rozbudzone zostaną oczekiwania mieszkańców, którzy biorąc udział w organizowanych wydarzeniach zostaną zainspirowani do dalszych działań spełniających ich potrzeby. Przewidziane w ramach projektu szkolenia wpłyną na rozwój kompetencji kulturowych partnerów i bibliotekarzy. Projekt będzie okazją do włączenia już aktywnych i nowych środowisk w działalność biblioteki oraz wymianę doświadczeń z innymi bibliotekami sąsiednich województw. Poprzez zadania warsztatowe wzmocniona zostanie rola biblioteki, która stanie się miejscem łączącym mieszkańców i inspirującym do działania na rzecz najbliższego otoczenia.

Dwuletni projekt oparty zostanie na diagnozie, która będzie podstawą do kolejnego etapu zadania- konkursu na działania edukacyjno-animacyjne z inicjatywy lokalnej społeczności w drugim roku realizacji projektu. Przeprowadzając diagnozę poznamy postawę społeczeństwa, odniesiemy się do stanu i sposobu zaspokajania potrzeb mieszkańców. Wyniki diagnozy pozwolą nam zaplanować i zrealizować działania służące członkom społeczności lokalnej, a także optymalnie i efektywnie wykorzystać do tego posiadane zasoby oraz zasoby partnerów. Zaplanowane działania edukacyjno-animacyjne składać się będą z czterech wykładów i wędrówek szlakiem zabytkowych willi i pałacyków Brzegu, gotyckiego budynku ratusza oraz Zamku Piastów Śląskich. Spotkania przybliżą historię mieszkańców, związane z nimi legendy, ale także ukażą tajemnice miejsc ich zamieszkania. Przedstawiając historię mieszkańców opierać się będziemy na literaturze oraz innych źródłach pisanych. Zwieńczeniem wędrówek będzie wycieczka do Muzeum Narodowego we Wrocławiu, której celem będzie pokazanie zbiorów będących niegdyś w posiadaniu Brzegu. W ramach projektu zaplanowano wyjazdy studyjne do bibliotek w Lubaniu i Bolesławcu- beneficjentów projektu oraz dwie konferencje dyrektorów bibliotek powiatu brzeskiego, których celem będzie wymiana doświadczeń w pracy w lokalnym środowisku, w tym pracy z młodym czytelnikiem. Kolejnym etapem dwuletniego zadania będą szkolenia wzmacniające kompetencje bibliotekarzy i partnerów. Dzięki szkoleniom uczestnicy zdobędą nowe umiejętności i kompetencje, które pozwolą im na skuteczne działania w zakresie animacji czytelnictwa i życia społecznego oraz ułatwią współpracę z lokalnymi organizacjami i instytucjami. Szkolenia będą mieć charakter praktyczny pozwalający jednocześnie na wymianę doświadczeń oraz umożliwiający wspólne wypracowanie rozwiązań w ramach oczekiwań odbiorców kultury.

W drugim roku trwania projektu ogłoszony zostanie konkurs na trzy inicjatywy lokalne, w których to społeczność sama zainicjuje swoje działania będące zaczątkiem i inspiracją do dalszych samodzielnych aktywności w kulturze. Wzmocnimy lokalne partnerstwa poprzez wspólną organizację warsztatów fotograficznych, rękodzieła oraz tworzenia komiksu. Warsztaty umożliwią mieszkańcom spędzanie czasu w sposób odkrywczy i interesujący. Ostatnim działaniem w ramach projektu będzie organizacja gali wręczenia statuetek osobom i instytucjom promującym czytelnictwo w mieście. Uroczystość, której celem jest wyróżnienie mieszkańców współpracujących z biblioteką stanie się początkiem przyszłych działań na rzecz honorowania aktywnych czytelników.

Całkowity koszt zadania: 152 900,00 zł, dofinansowanie NCK: 137 500,00 zł.
Czas realizacji: 28 marca 2022 r. – 15 listopada 2023 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *