W powiecie może powstać klaster energii

Odnawialne źródła energii w budynkach użyteczności publicznej, czy energooszczędne oświetlenie ulic – to tylko niektóre korzyści płynące z możliwego porozumienia pomiędzy lokalnymi podmiotami, w naszym przypadku samorządami. Tak może wyglądać klaster energii, który za kilka miesięcy ma szansę powstać w naszym regionie. Z inicjatywy starosty brzeskiego Jacka Monkiewicza doszło do pierwszego, roboczego spotkania.

Najłatwiej działać nam w tym zakresie jako Subregion Brzeski, dlatego zaprosiłem wójtów i burmistrzów na pierwsze rozmowy. Przedstawiciel zewnętrznej firmy przedstawił nam korzyści płynące z takiego rozwiązania, a dalsze decyzje będziemy podejmować na kolejnym spotkaniu we wrześniu. Dla nas wszystkich to przede wszystkim spora szansa na pozyskiwanie dotacji na odnawialne źródła energii. Mówimy tutaj o pieniądzach unijnych, jak i rządowych – tłumaczy starosta brzeski.

A jak funkcjonuje taki klaster?

Zadaniem klastrów energii jest zapewnienie lokalnego bezpieczeństwa energetycznego, poprawa lokalnego środowiska naturalnego oraz zwiększenie konkurencyjności i efektywności ekonomicznej lokalnej gospodarki – czytamy na stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Czy taka spółdzielnia energetyczna ma szansę zaistnieć w naszym powiecie? Dowiemy się tego za kilka miesięcy.

165 thoughts on “W powiecie może powstać klaster energii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *