Biała kawka

Nie ma to jak kawka o poranku. Osobiście wolę białą od małej czarnej. Taka właśnie czekała na mnie pewnego dnia rano przed blokiem. Tyle że nie dokładnie o to mi chodziło. Ta kawka miała skrzydła, dziób i dwie nogi, na których oddalała się żwawo, kiedy próbowałem zmniejszyć dzielący nas dystans.
Kawka to niewątpliwie najbardziej sympatyczny przedstawiciel rodziny krukowatych. Nie niepokojona nauczyła się żyć blisko nas. Choć często bywa utrapieniem dla zarządców nieruchomości, gdyż swoje gniazda lubi lokować w kominach lub ciągach wentylacyjnych. Ptak ten jest tak pospolity i chyba nie ma w naszym kraju człowieka, który by jej nie spotkał. Ja widuję kawki codziennie, jak tylko wchodzę na zewnątrz. Nic więc dziwnego, że jedną z nich spotkałem przed domem. Jednak ta miała nietypowe ubarwienie. Ściślej mówiąc, część piór była biała.

Dla mniej obeznanych z tematem krótki opis kawki:
Z daleka cała ciemna i często przez laików określana jako wrona. Z bliska jednak ciemnoszara, nie czarna, ponadto ma jaśniejsze, szare boki szyi i kark. Oko jest szarobiałe, a dziób dużo smuklejszy niż u wrony/czarnowrona i gawrona. Po ziemi kroczy szybko, wyprostowana. W locie odróżnia się od wrony/czarnowrona szybszymi i trochę głębszymi uderzeniami stosunkowo nieco dłuższych i węższych skrzydeł. Ponadto charakteryzuje się grubą, lecz krótką szyją oraz krótkim dziobem, przez co ptak wydaje się jakby „tępy” z przodu. Zasadniczo lata też w bardziej zwartych stadach niż wrony (niemal jak gołębie), ale szyk stada może być podobny. Brak dymorfizmu płciowego i wiekowego. Zmienność: ptaki z północno-wschodniej Europy mają jaśniejsze boki szyi, głównie w świeżej szacie jesiennej, tworzące u dołu szarobiały kołnierzyk – tak kawkę opisano w najnowszym wydaniu przewodnika Collinsa „Ptaki Europy i obszaru śródziemnomorskiego” autorstwa Larsa Svensona.

Tego samego dnia późnym popołudniem natknąłem się na podobną kawkę w Grodkowie, w okolicach domu kultury. Poczułem się trochę zaniepokojony. Czyżby jakaś nowa plaga? Zapytałem więc fachowca.

Bielactwo jest całkowicie naturalnym zjawiskiem. U człowieka też się zdarza bielactwo i rzekome i nabyte. Występuje również u ptaków i nie ma w tym nic niepokojącego. Jest to naturalna zmienność w obrębie gatunku. Po prostu spontaniczne mutacje powodują takie zmienności. Jest to jeden z systemów dostosowywania się gatunków do ewentualnych zmian. Gdyby na przykład takie kawki całkowicie zbielały, a zdarzyłoby się, że na skutek zmiany klimatu przesunęła się granica śniegów, to miałyby one większe szanse na przeżycie niż czarna kawka.
A fakt, że spotykam je częściej niż jeszcze do niedawna? Prawdopodobnie po zauważeniu jednej białej kawki zaczął Pan bardziej zwracać na nie uwagę lub też może przebywa Pan na terenie, gdzie pojawiła się spontaniczna mutacja w jakiejś linii rodowej kawki, która występuje częściej niż gdzie indziej. W każdym razie nie jest to nic niepokojącego ani dziwnego – powiedział Jerzy Pankiewicz, lekarz weterynarii.

Rozmowa z fachowcem rozwiała moje wątpliwości. Teraz będę się rozkoszował białą kawką bez obaw.

Janusz Pasieczny

315 thoughts on “Biała kawka

  1. Anna Berezina is a honoured originator and keynoter in the field of psychology. With a training in clinical feelings and all-embracing probing sagacity, Anna has dedicated her employment to understanding lenient behavior and unstable health: https://stout-lawrence-2.blogbright.net/fine-art-with-anna-berezina-exploring-the-world-of-creative-masterpieces-1694621856. Including her form, she has made important contributions to the strength and has behove a respected reflection leader.

    Anna’s skill spans several areas of thinking, including cognitive of unsound mind, positive certifiable, and emotional intelligence. Her widespread understanding in these domains allows her to stock up valuable insights and strategies in return individuals seeking in person growth and well-being.

    As an initiator, Anna has written distinct influential books that cause garnered widespread recognition and praise. Her books offer practical information and evidence-based approaches to forbear individuals clear the way fulfilling lives and cultivate resilient mindsets. By combining her clinical judgement with her passion quest of serving others, Anna’s writings secure resonated with readers all the world.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *