Dzięki solarom szpital płaci mniej za ciepłą wodę

Jesienią ubiegłego roku, po kilku latach przerwy, powiat uruchomił instalację solarną na dachu BCM-u. Już wtedy wstępne szacunki pokazywały, że nasz szpital może oszczędzić wydatki na ciepłą wodę. Dziś wiemy, że ponad sto paneli magazynuje energię i zaczyna przynosić wymierne korzyści. Wydatki, pomimo wysokich podwyżek cen za ciepło, nie wzrosły.

– W ubiegłym roku koszt zakupu energii cieplnej wyniósł ponad 700 tysięcy złotych, a każdy procent oszczędności od tej kwoty, stanowi dla nas sporą różnicę – wylicza dyrektor Brzeskiego Centrum Medycznego Kamil Dybizbański.

Biorąc pod uwagę, że od ponownego uruchomienia instalacji solarnej minęło kilka miesięcy, dziś wiadomo, że największa wydajność przypada na okres od wiosny do wczesnej jesieni. Zimą solary są zdecydowanie mniej wydajne, ale te pół roku działalności, to spore ograniczenia wydatków dla zadłużonej placówki medycznej.

– Dla zobrazowania, o jakich oszczędnościach rozmawiamy, najlepiej wytłumaczyć to na przykładzie. Ilość zmagazynowanej energii wystarcza nam na ogrzanie ciepłej wody do późnych godzin wieczornych, natomiast w godzinach rannych ogrzewanie jest zapewnione przez brzeską, miejską spółkę. Następnie solary znów się nagrzewają. Liczymy, że taka sytuacja będzie występować do końca września, a może i dłużej – wyjaśnia dyrektor szpitala.

Widać, że kilkunastoletnia instalacja przynosi oszczędności. Dyrekcja szpitala chce sięgnąć po kolejne, nowocześniejsze, ekologiczne rozwiązania. Koszt zakupu energii elektrycznej z miesiąca na miesiąc jest coraz wyższy. Szacuje się, że w 2023 roku możemy spodziewać się nawet 300% podwyżki, dlatego Brzeskie Centrum Medyczne chce zainwestować w odnawialne źródła energii. Takie rozwiązania będą konieczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *