Święto Plonów w Janowie

Miejscem tegorocznych dożynek w Gminie Olszanka był Janów. Obchody Święta Plonów miały miejsce 28 sierpnia i rozpoczął je przemarsz korowodu dożynkowego spod świetlicy w Janowie na miejscowe boisko sportowe, gdzie o godzinie 14.00 rozpoczęła się uroczysta msza dziękczynna, podczas której miała miejsca ceremonia przekazania chleba przez Starostę i Starościnę Dożynek Krzysztofa Picha i Ewę Wasilewską-Zielińską.

Po mszy nastąpiło oficjalne otwarcie dożynek, w którym Wójt Olszanki Aneta Rabczewska podziękowała rolnikom za ich trud i tradycyjnie podzieliła się chlebem ze wszystkimi sołtysami. Następnie chleb został rozdzielony pomiędzy pozostałych mieszkańców i uczestników święta.

W obchodach uczestniczyli również Antoni Konopka, Wicemarszałek Województwa Opolskiego, Monika Jurek, Dyrektor Departamentu Edukacji i Rynku Pracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego, a także Irena Savczyn reprezentująca partnerską Radę Gminy w Horodence.

Po części oficjalnej przyszła pora na występy artystyczne. Jako pierwsza na scenie wystąpiła Aneta Szyszka. Jej występowi towarzyszył wytrwale miejscowy tancerz. Później wystąpił Zespół „Leśne Echo”, a po nim
Zespół Stylizowanych Tańców Ludowych „Piast”.

W trakcie występów ogłoszono wyniki konkursów dożynkowych. W tegorocznym konkursie na najpiękniejszą koronę żniwną w Gminie Olszanka poszczególne sołectwa przygotowały dziesięć koron. Pierwsze miejsce zajęła korona przygotowana przez mieszkańców Janowa. Wszystkie pozostałe otrzymały równorzędne wyróżnienia.

Jako sołectwo bardzo cieszymy się, że w tym roku mogliśmy zorganizować dożynki i gościć wszystkie wsie, które należą do naszej gminy. Jesteśmy bardzo dumni z naszych rolników za ich ciężką pracę. Mamy nadzieję, że dalej Pan Bóg pozwoli, aby nasze pola rodziły zbiory i żeby plony były obfite. Jesteśmy społecznością, która nawzajem się wspiera. Bardzo dziękujemy osobom, które pomogły w przygotowaniu dożynek, jak również wszystkim przybyłym gościom oraz delegacjom przybyłym z każdej wsi należącej do gminy. Dziękujemy uczestnikom konkursu za przygotowanie pięknych koron dożynkowych. Dziękuję również księdzu za odprawienie pięknej mszy – powiedziała Ewa Wasilewska-Zielińska, Starościna Dożynek i członek Rady Sołeckiej.

Tegoroczne dożynki, jak co roku zresztą, to nasze największe święto. Jesteśmy gminą rolniczą, więc pragniemy docenić trud i pracę rolników. Każdego roku rolnicy, mimo że dysponują wielkimi gospodarstwami i odpowiednim sprzętem, zmagają się z wieloma przeciwnościami i ta ich ciężka praca oraz determinacja daje nam plony, które mamy później na naszych stołach. Bardzo za to dziękujemy. Zawsze to podkreślam, że wszyscy powinniśmy być im wdzięczni, bo to, co produkuje wieś, to tak naprawdę zabezpieczenie dla nas wszystkich, bądźmy tego świadomi – powiedziała Aneta Rabczewska, Wójt Gminy Olszanka.

Jestem bardzo zadowolona, że tegoroczne dożynki odbywają się w Janowie. To dla nas wyróżnienie. Nasza wieś słynie z tego, że mamy dużo rolników, a rolnictwo jest naszą chlubą. Bardzo dziękuję naszym mieszkańcom za pomoc w przygotowaniu tej imprezy. Ostatnio mieliśmy remont drogi i chodników, więc nasza wieś jest odnowiona. Wszyscy się z tego cieszymy, bo jest bezpieczniej – powiedziała Małgorzata Pich, Sołtys Janowa.

Finałowym punktem imprezy była zabawa dożynkowa. Przy dźwiękach muzyki bawiono się do późnych godzin nocnych.

Janusz Pasieczny

149 thoughts on “Święto Plonów w Janowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *