Dożynki w Gminie Lubsza

Gminne dożynki roku 2022 odbyły się 27 sierpnia na placu przy basenie w Lubszy. Najpierw jednak w kościele Nawiedzenia NMP miała miejsce okolicznościowa msza święta, którą koncelebrowali wszyscy czterej proboszczowie parafii z terenu gminy – ks. Józef Meler (Lubsza), ks. Tomasz Luboiński (Szydłowice), ks. Mariusz Woskowicz (Mąkoszyce) oraz ks. Bernard Świst (Czepielowice). Po nabożeństwie wielobarwny korowód w rytm muzyki przeszedł na plac dożynkowy, gdzie nastąpiła ceremonia przekazania chleba. Na ręce wójta Gminy Lubsza Bogusława Gąsiorowskiego symboliczny bochen przekazali starostowie dożynek – państwo Wiesława i Modest Gogół z Szydłowic. Wójt podziękował za tradycyjny dar i podziękował wszystkim rolnikom za ich pracę.

Zebrani na terenie dożynek mogli bezpłatnie degustować pyszną grochówkę przygotowaną przez panie kucharki pracujące w szkole w Mąkoszycach. Inne smakołyki czekały na chętnych na stoiskach gastronomicznych, można było skorzystać również z punktów handlowych innych branż. Nie zabrakło oczywiście atrakcji dla najmłodszych, m.in. dmuchańców, przezroczystych dużych kul, czy malowania twarzy.

Na scenie zebranym czas umilało Radio Lubsza, czyli jednodniowy, okraszony dowcipem i satyrą, projekt działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Lubszy zespołu „Bożenki”. Całość miała formułę zabawnego koncertu życzeń, a zwieńczona została występem ww. grupy. Następnie publiczności zaprezentował się brzeski „Duet Apasjonata”, a gwiazdą wieczoru był zespół „Jambo Africa”. Publiczność żywiołowo reagowała na występ afrykańskiej grupy, wspólnie śpiewając i tańcząc. Na zakończenie artystycznej części dożynek zebranych przez kilka godzin wspaniale profesjonalnie zabawiał DJ Paweł Krzykowski. Bawili się zarówno starsi, jak i młodsi. W czasie dożynek zebrani mogli brać udział w konkursach (zarówno dla dzieci, jak i dorosłych). Dzięki sponsorom rozdano blisko sto różnorodnych nagród.

Tradycyjnie podczas święta plonów odbył się również Gminny Konkurs Koron Dożynkowych, w którym wzięło udział dziewięć sołectw. Zdaniem komisji konkursowej najładniejsza praca została przygotowana przez mieszkańców Myśliborzyc. Drugie miejsce zajął Dobrzyń, a trzecie – Czepielowice. Równorzędne wyróżnienia zdobyły: Lubsza, Błota, Szydłowice, Tarnowiec, Piastowice oraz Roszkowice. Wszystkie sołectwa uczestniczące w konkursie otrzymały nagrody pieniężne, jedną z nich ufundował Bank Spółdzielczy z Brzegu.

Gospodarzem Dożynek był wójt Gminy Lubsza Bogusław Gąsiorowski, a organizatorem Gminny Ośrodek Kultury w Lubszy.

Przy organizacji imprezy pomagały następujące osoby, firmy i instytucje, którym należą się podziękowania:
Druhny i druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych w Lubszy, Błotach, Czepielowicach, Mąkoszycach, Michałowicach, Rogalicach i Szydłowicach, Bank Spółdzielczy w Brzegu, Tomasz Sągol – Jubiler „Venus”, Maciej i Ryszard Bilscy – firma „Bilski kwiaty Lubsza”, Marta i Michał Dąbrowscy – siłownia „Granit Gym” w Brzegu, Szkółka Roślin Ozdobnych „MiSz” z Dobrzynia, Łukasz Mykita, Klaudiusz Terlecki – „Swojska Polana”, Panie z kuchni ze szkoły podstawowej w Mąkoszycach, Pan Edward Piotrowski z Szydłowic, Firma „Dak-Bud Dawid Kula” z Lubszy, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe z Brzegu, Sołtys Lubszy Waldemar Czernicki oraz Rada Sołecka Lubszy, Mieszkańcy Lubszy m.in. za upieczenie pysznych ciast i piękne udekorowanie domostw, Pracownicy bibliotek i świetlic wiejskich z terenu Gminy Lubsza.

182 thoughts on “Dożynki w Gminie Lubsza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *