Święto Plonów w Skarbimierzu

W niedzielę (27 sierpnia) plac przy ul. Akacjowej w Skarbimierzu Osiedle zamienił się w miejsce wielkiego rodzinnego festynu. W tym dniu odbywały się tu tradycyjne Gminne Dożynki, na które licznie przybyli goście z terenu całej gminy.

Organizatorem i gospodarzem wydarzenia był Wójt Gminy Skarbimierz Andrzej Pulit, a współorganizatorami byli: Przewodniczący Rady Osiedla Mateusz Sadowski, Rada Osiedla oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu.

Obchody święta plonów rozpoczęły się o godz. 15.00 uroczystą mszą świętą w kościele pw. św. Stanisława w Skarbimierzu. Podczas mszy zaprezentował się chór „Cantate Domino”, prowadzony przez Magdalenę Jadczyk oraz orkiestra dęta „Marcin Brassband” z okolic Wrocławia.

Po mszy korowód dożynkowy udał się w asyście orkiestry dętej na plac przy ul. Akacjowej. Tu nastąpiła inauguracja dożynek. Starostowie dożynkowi Ryszard Kwaśnica i Anna Drozd przekazali na ręce Wójta Gminy Skarbimierz Andrzeja Pulita bochen chleba.

Wójt w krótkim wystąpieniu podziękował rolnikom za ich trud i podkreślił, jak doniosłe znaczenie ma on dla całego kraju. Odniósł się również do trudności, z jakimi rolnicy borykają się na co dzień.

Po wystąpieniu Wójta, w trakcie koncertu orkiestry dętej, Jury rozstrzygnęło konkurs na Najpiękniejszą Koronę Dożynkową. I miejsce zajęły Łukowice Brzeskie, II miejsce Małujowice, III miejsce Kruszyna, IV miejsce Kopanie. W kategorii na najlepszą pracę plastyczną I miejsce zajęła korona z sołectwa Zielęcice, II miejsca nie przyznano, III miejsce zajęło sołectwo Pawłów. Oprócz tego Jury przyznało dwa wyróżnienia sołectwom Prędocin i Skarbimierz Osiedle.

Po ogłoszeniu wyników konkursu na scenę weszły grupy artystyczne, wokalne i taneczne, działające przy Gminnej Bibliotece Publicznej. W dalszej części wystąpił zespół „Mrs & Music”, a na zakończenie części artystycznej zaprezentowały się zespoły „Leśne Echo” oraz Zespół Stylizowanych Tańców Ludowych „Piast”.

Dla gości dożynkowych Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały stoiska ze specjałami miejscowej kuchni, własnymi wypiekami i lokalnymi produktami. W festynie uczestniczyli również strażacy z terenu gminy oraz policjanci. Dla dzieci przygotowano dmuchańce oraz zabawy z animatorkami współpracującymi z GBP Sandrą Dolińską i Kamilą Letkiewicz, nauczycielami edukacji wczesnoszkolnej w Gminnym Zespole Szkół w Skarbimierzu Osiedle.

Dożynki są zakończeniem i podsumowaniem sezonu. Są też podziękowaniem za tegoroczne plony. Rolnik, który ciężko pracuje na polu, może wziąć udział w tych dożynkach i podziękować Bogu za plony, które w ciężkiej pracy, w pocie czoła, zbiera z pola. Jest to też okazja do integracji. Spotykamy się ze znajomymi, wymieniamy doświadczeniami. Do tego pogoda nam w tym roku dopisała – powiedział Ryszard Kwaśnica, Starosta Dożynkowy.

Cały zespół pracował z ogromnym zaangażowaniem i entuzjazmem. Uroczystość prowadzili instruktorzy GBP – Aleksandra Ofmańska-Kowalczyk i Przemysław Ślęzak, którzy na co dzień prowadzą zajęcia wokalne i taneczne z dziećmi oraz młodzieżą w Żłobiźnie, siedzibie GBP. Pozostali instruktorzy: Justyna Mencel, Zuza Bartczak, Krzysztof Kowalczyk oraz Panie bibliotekarki, wykonywali inne czynności – wręczali pamiątkowe znaczki dożynkowe, koordynowali kolejność prezentacji grup artystycznych. Wszyscy wykazali profesjonalizm w powierzonych im zadaniom, dzięki czemu tegoroczne Święto Plonów udało się, wbrew zapowiadanej nieprzychylnej aurze. Świadczyło o tym również liczne przybycie mieszkańców Lubszy i Brzegu, którzy bawili się na zabawie.

Oprócz występów artystycznych, przedstawiciele sołectw: Brzezina, Skarbimierz Osiedle, Kruszyna wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich z Małujowic i Kołem Inicjatyw Lokalnych z Lipek przygotowali stoiska z potrawami i wyrobami cukierniczymi. Była m.in. zupa jakubowa, tradycyjny smalec z ogórkami, zupa gulaszowa, bigos, a nawet… herbata lipowa.

Jako organizatorzy, składamy wszystkim ogromne podziękowania. Po raz kolejny mamy dowód na to, że dzięki współpracy sołectw, instytucji działających na terenie gminy, Gminnej Biblioteki Publicznej, Gminnego Zespołu Szkół udało się nam stworzyć, w tym szczególnie ważnym dniu, atmosferę dobrej zabawy, ale też połączyć tradycję z teraźniejszością – powiedziała Grażyna Burska, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu.

Finałowym punktem programu była dyskoteka z udziałem dwóch DJ-ów z Radia Park, na której bawili się wspólnie przedstawiciele wszystkich grup wiekowych, od dzieci w wieku wczesnoszkolnym do seniorów. Zabawa trwała do pierwszej w nocy i była transmitowana na żywo na antenie radia.

Janusz Pasieczny

151 thoughts on “Święto Plonów w Skarbimierzu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *