Gdy z kranu leci brązowa woda…


Odkręcamy kurek, by wymyć ręce, nalać wody do wanny albo do naczynia w celu ugotowania obiadu, a tu przykra niespodzianka – woda ma brązowe zabarwienie. Jak reagować na taką sytuację? Czy zagraża ona zdrowiu?

Jednym z rodzajów zgłoszeń, które wybrzmiewają w telefonie alarmowym brzeskich „Wodociągów”, jest właśnie skarga na owo niewłaściwe zabarwienie wody. Logiczne, że pojawiają się wówczas pretensje, ale niejednokrotnie też strach o to, czy jest to niebezpieczne. Na wstępie warto wyjaśnić, że niepokojący barwnik kranówki to nic innego jak osady, które wytrąciły się już z uzdatnionej wody na skutek naturalnych procesów na ściankach wodociągów. Nie są to substancje toksyczne i zagrażające życiu. Przy stałym ciśnieniu osady pozostają niewzruszone i woda jest klarowna i czysta, jednak silniejsze wahnięcie tegoż ciśnienia powoduje odrywanie osadów i ich porywanie z prądem cieczy. Sytuacja ma najczęściej miejsce w przypadku zamknięcia i powtórnego otwarcia odcinka sieci wodociągowej (na skutek awarii lub ze względu na prace remontowe i płukanie sieci) czy bardzo intensywnego poboru wody (np. przez wóz strażacki napełniający zbiornik). Co robić, gdy taka woda się pojawi? Gdzie dzwonić?

Należy mieć na uwadze, że nie cały wodociąg przed kranem należy do Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Brzegu. W przypadku spółdzielni i wspólnot jest jeszcze po drodze element należący do tego podmiotu. Remont u sąsiada i zamknięcie pionu to dość częsta przyczyna zmącenia wody. Jeżeli mieszkamy w budynku pod zarządem spółdzielni czy wspólnoty to właśnie tam w pierwszej kolejności należy zgłaszać nieprawidłową jakość kranówki. Podmiot zarządzający siecią powinien być poinformowany o wszelkich remontach odbywających się na jego infrastrukturze.

Warto być czujnym i czytać informacje na kartkach umieszczanych na drzwiach klatek schodowych czy w innych widocznych miejscach. „Wodociągi” zazwyczaj w ten sposób informują o planowanych robotach, które mogą przyczynić się do pogorszenia jakości wody. W przypadku płukania sieci w Brzegu informacja podawana jest w lokalnych mediach i na stronie PWiK (płukanie sieci odbywa się jednak z częstością nie większą niż raz w roku). Są jednak sytuacje losowe jak awarie wodociągu, których nie da się przewidzieć, a które należy usunąć od razu. Nie ma wówczas możliwości ostrzeżenia mieszkańców. Informację o awarii, planowanym czasie jej usunięcie można uzyskać, dzwoniąc do Przedsiębiorstwa. Jeżeli jednak ktoś poniósł wówczas straty polegające np. na zanieczyszczeniu prania, może wystąpić z tym do „Wodociągów” w celu uzyskania rekompensaty. PWiK posiada ubezpieczenie obejmujące szkody powstałe w wyniku awarii wodociągów czy kanalizacji.

Najlepszą metodą poprawy jakości wody jest płukanie odcinka sieci. Polega na otwarciu hydrantu przeciwpożarowego znajdującego się najbliżej miejsca gdzie wystąpiła pogorszenie jakości. Płucze się tak długo aż wypływająca woda straci zabarwienie. Ciecz spływa wówczas ulicą do najbliższego wpustu deszczowego. Osoby, które niepokoi „marnotrawstwo” wody uspokajamy, że jest to standardowa czynność eksploatacyjna, która uwzględniona jest w taryfach i nie „uderzy po kieszeni” mieszkańców posesji znajdujących się nieopodal (podstawą rozliczenia są odczyty wodomierzy przy posesji, a nie zlokalizowane na sieci ulicznej czy hydrantach). Warto tu dodać, że kontrolowany wyciek z hydrantu odbywa się przy udziale pracownika PWiK lub przynajmniej oznakowaniu hydrantu płotkiem ochronnym lub słupkami drogowymi. W innym wypadku strużka wody może oznaczać awarię! Wtedy zalecamy, by dzwonić na telefon alarmowy 77 416 22 44 i ten fakt zgłosić.

866 thoughts on “Gdy z kranu leci brązowa woda…

  1. The club want the veteran to stay for another year, but pressure from Al-Nassr seems to be creeping into the Croatian’s mind. Earlier today, it was reported that Modric is closer to leaving than staying. Takumi Minamino’s time at Anfield appears to be over after Liverpool and Monaco reportedly agreed a transfer fee for the 27-year-old Japan international. The fee is said to be just shy of $16 million, with an additional $3 million possible in add-ons. After signing Minamino for $9 million two and a half years ago, Liverpool are set to make a small profit in the deal (plus any loan fee they received from Southampton in 2021. (AE) The club want the veteran to stay for another year, but pressure from Al-Nassr seems to be creeping into the Croatian’s mind. Earlier today, it was reported that Modric is closer to leaving than staying.
    http://www.kdri.co.kr/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=476238
    Gross-Matos made his second blocked field goal of the season, the first Panther to do that since Vernon Butler in 2016. You can tune into NBC from traditional cable networks, or catch the game streaming live on the NBC Sports App. You’ll also be able to access Sunday Night Football on NBC if you already use a live TV streaming service, like YouTube TV, Hulu + Live TV, fuboTV and Sling TV. The NFL doesn’t schedule Thursday night games for the last week of the regular season because there are playoff implications. Playing a Thursday night game in Week 18 could give teams an unfair advantage or disadvantage. Sunday Night Football, which featured a record 13 one-score games, averaged a Total Audience Delivery (TAD) of 19.9 million viewers for the 2022 season – the show’s best viewership since 2019 and up 3% from last season (19.3 million), according to official national live plus same day data released by Nielsen, and digital data from Adobe Analytics. Over the course of the season, viewers watched nearly 72 billion minutes of SNF.