Innowacje w radiologii. Sztuczna inteligencja z unijnym wsparciem

O możliwości zastosowania sztucznej inteligencji w Brzeskim Centrum Medycznym informowano w lipcu ubiegłego roku. Dziś możemy już powiedzieć, że projekt BCM-u otrzymał dotację z europejskich pieniędzy, a to oznacza, że w brzeskiej lecznicy wprowadzone zostaną rozwiązania na miarę XXI wieku.
Dzięki wsparciu z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju szpital zostanie jedną z pierwszych w Polsce placówek medycznych, które wprowadzą sztuczną inteligencję. Wykrywanie różnego rodzaju zmian w organizmie, czy ocena trudno widocznych złamań, to od lat bolączka wszystkich radiologów. W Stanach Zjednoczonych, czy w niektórych krajach europejskich, stworzenie asystentów sztucznej inteligencji sprawiło, że interpretacja wyników badań obrazowych stała się skuteczniejsza.

– To prawdziwy przełom w medycynie – podkreśla dyrektor Brzeskiego Centrum Medycznego Kamil Dybizbański. – W prace nad AI zaangażowały się największe koncerny i ośrodki naukowe na całym świecie. Algorytmy sztucznej inteligencji pozwalają wykrywać nieprawidłowe zmiany za pomocą wielu technik (RTG, TK, MR) w różnych narządach.

Jeśli wszystko u nas zadziała, to skrócimy czas analizy badań obrazowych, usprawnimy pracę radiologów i zwiększymy skuteczność w wykrywaniu oraz interpretowaniu zmian. Liczę, że dzięki dotacji i odpowiedniemu dosprzętowieniu szpitala, wszystkie te innowacje uda się wprowadzić z sukcesem.

Podsumujmy, AI ma znacznie ułatwić pracę radiologom i ułatwić im szybszą diagnostykę, jak również dobór optymalnego leczenia pacjentów.

Ponadto wypracowane modele po kilku miesiącach pracy systemu będą mieć już zdefiniowane i skonfigurowane opisy badań, co pozwoli zaoszczędzić czas na ich analizę.

To z kolei może wpłynąć na większą liczbę wykonywanych zdjęć RTG, czy TK w naszym szpitalu, a wszystko to z korzyścią dla pacjentów.

156 thoughts on “Innowacje w radiologii. Sztuczna inteligencja z unijnym wsparciem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *