Czy królowa Elżbieta II była praprapra…wnuczką brzeskich Piastów?

Powszechnie wiadomo, że europejskie dynastie królewskie są ze sobą spokrewnione. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ przez stulecia rodziny panujące ściśle zamykały się w swojej warstwie społecznej i bardzo rzadko dopuszczały do niej przedstawicieli niższych klas. Czy w takim razie zmarła 8 września 2022 roku Elżbieta II – królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, była w jakimś stopniu potomkinią książąt z brzeskiej linii Piastów? Jak się okazuje – tak!

Księżna Dorota Elżbieta Brzeska i jej mąż książę Henryk Nassau-Dillenburg.

A wszystko zaczęło się na zamku w Brzegu! To w tym śląskim mieście 13 października 1663 odbył się ślub siedemnastoletniej księżniczki Doroty Elżbiety Brzeskiej z dwudziestodwuletnim księciem Henrykiem Nassau-Dillenburg. Księżna Dorota Elżbieta (1646-1691) była jedyną córką księcia brzeskiego Jerzego III (1611-1664) i jego pierwszej żony Zofii Katarzyny Ziębicko-Oleśnickiej (1601-1659). Dorota Elżbieta była więc praprawnuczką najwybitniejszego brzeskiego władcy – Jerzego II Piasta (1523-1586). Jak pokazała historia – jej ślub z pochodzącym z Hesji księciem Henrykiem Nassau-Dillenburg (1641-1701) był podstawą pod późniejsze koligacje między panującymi w Brzegu władcami a królową Elżbietą II. Jakie więc łączyło ich pokrewieństwo?

Sarkofag księcia Jerzego III Brzeskiego, który można podziwiać we wnętrzach Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Jerzy III był ojcem księżnej Doroty Elżbiety. Zdjęcie autorstwa Krzysztofa Nowickiego.

Księżna Dorota Elżbieta Brzeska z księciem Henrykiem Nassau-Dillenburg doczekała się córki – Karoliny Amelii Nassau-Dillenburg (1680-1738). Karolina miała syna – Karola Nassau-Usingen (1712-1775). Synem Karola był Karol Wilhelm Nassau-Usingen (1735-1803). Karol Wilhelm posiadał córkę – Karolinę Poliksenę Nassau-Usingen (1762-1823), a ona syna – Wilhelma Hessen-Kassel (1787-1867). Wilhelm miał córkę – Luizę Wilhelmę Hessen-Kassel (1817-1898). Córką Luizy była Aleksandra Duńska (1844-1925), a jej synem Jerzy V Windsor (1865-1936). Jerzy V miał syna – Jerzego VI Windsora (1895-1952), który był ojcem królowej Elżbiety II Windsor (1926-2022) i dziadkiem obecnego króla Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej – Karola III Windsora (ur. 1948).

Królowa Elżbieta II była więc praprapraprapraprapraprawnuczką brzeskiej księżnej Doroty Elżbiety. Mimo że brytyjska monarchini nie była bezpośrednio po mieczu potomkinią rządzących w Brzegu Piastów, to bez wątpienia wiedza o pokrewieństwie tej nietuzinkowej osoby z brzeskimi władcami jest interesującym faktem i warto go znać. Tak więc w żyłach brytyjskiej rodziny królewskiej do dziś płynie pewien promil krwi śląskich Piastów!

Tabela genealogiczna przedstawiająca związek między królem Karolem III Windsorem a książętami z brzeskiej linii Piastów. Po lewej stronie pogrubione nazwiska to osoby łączące bezpośrednio króla Karola III z księciem Jerzym III Brzeskim. Nazwiska niepogrubione to żony lub mężowie osób łączących króla Karola III z księciem Jerzym III Brzeskim. Każde dwie poziome komórki w tabeli to jedno małżeństwo.

Marek Pyzowski

Jak się okazuje – księcia Jerzego II Piasta i Barbarę Hohenzollern dzieliło od królowej Elżbiety II 14 pokoleń. Na zdjęciu książę Jerzy II i Barbara na fasadzie bramy wjazdowej do brzeskiego zamku.

156 thoughts on “Czy królowa Elżbieta II była praprapra…wnuczką brzeskich Piastów?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *