Memoriał Anny Lityńskiej w ZSE

W piątek, 30 września już po raz dwudziesty ósmy odbył się w Brzegu Memoriał Anny Lityńskiej, czyli zawody lekkoatletyczne, organizowane przez Zespół Szkół Ekonomicznych dla uczczenia pamięci tej wybitnej działaczki na rzecz sportu, a także pedagoga, wychowawcy i wielkiego przyjaciela młodzieży.

Anna Lityńska urodziła się w 1935 roku w małej miejscowości Jarosław w województwie przemyskim. Od najmłodszych lat kochała sport, w szkole była czynną zawodniczką koszykówki i lekkoatletyki, podobnie jak w trakcie studiów w Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Karierę zawodową rozpoczęła we Wrocławiu jako nauczyciel, który to zawód okazał się jej życiowym powołaniem.

Od roku 1969 na stałe związała się z naszą szkołą, która wtedy nosiła nazwę „Zespół Szkół Zawodowych Centralnego Związku Spółdzielni Samopomoc Chłopska” i tam od razu dała się poznać jako prawdziwy sportowiec, propagujący aktywność nie tylko na boisku, ale także na górskich trasach.

Anna Lityńska była też znana ze szczególnej wrażliwości i współczucia wobec uczniów z życiowymi problemami. Żadnego z nich nie pozostawiła bez pomocy. Naprawdę kochała swój zawód i darzyła podopiecznych niekłamaną sympatią. Absolwenci z tamtych lat pamiętają z pewnością jej charakterystyczny, niski głos oraz żartobliwe motywowanie uczennic do szybszego przebierania się w szatni i sumiennego wykonywanych ćwiczeń.

Odeszła nagle w 1987 roku, mając zaledwie 52 lata, ale zdążyła tak wyraźnie zapisać się w pamięci naszej szkoły, że Memoriał Anny Lityńskiej należy do jednej z najważniejszych tradycji ZSE.

Memoriał odbywa się co roku na miejskim stadionie, z udziałem brzeskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Zapraszani na to wielkie wydarzenie są kolejni starostowie powiatu brzeskiego, którzy przez dwadzieścia osiem lat nigdy nie odmówili nam swojej obecności, pojawiając się choćby na części imprezy. Równie ważną, jeśli nawet nie najważniejszą wśród gości postacią, jest Michał Lityński, syn bohaterki memoriału, który każdego roku stawia się niezawodnie na stadionie, by wraz z władzami wręczać nagrody i gratulować zwycięzcom. Wśród zaproszonych nie może też zabraknąć lokalnego przedsiębiorcy, niegdyś nauczyciela wychowania fizycznego, Piotra Wojcieszka, inicjatora naszego memoriału, współpracującego przed laty z Anną Lityńską i podzielającego jej pasję do lekkoatletyki.

Memoriał realizowany jest więc z rozmachem, głośno, barwnie i energetycznie. Już z daleka słychać dochodzącą ze stadionu dyskotekową muzykę, uczniowie przydzieleni do obsługi imprezy organizują się sprawnie i szybko, nasi wuefiści (to ich impreza) profesjonalnie i swobodnie zarazem wypuszczają na starcie i przyjmują na mecie zdyszanych zawodników, pilnują sprawnego przebiegu zawodów, zwłaszcza zasad bezpieczeństwa, widać, że czują się tu jak wysportowana ryba w wodzie! Na szczególną uwagę zasługuje tu Łukasz Zieliński, który świetnie sprawdził się w roli prowadzącego imprezę oraz komentatora zawodów.

Najpierw rywalizują ze sobą podstawówki. Trybuny stadionu pełne są rodziców, babć, rodzeństwa i kolegów najmłodszych uczestników memoriału. Słychać ogłuszający doping, gratulacje dla zwycięzców, słowa pocieszenia dla smutnych przegranych, emocje sięgają zenitu!

Ostateczna klasyfikacja w tych zmaganiach przedstawia się następująco:

Dziewczęta rocznik 2008 – 2009, dystans: 600 metrów
1 miejsce Nicol Pulit – Makuszyńska PSP 5 Brzeg,
2 miejsce Julia Fąferko PSP 6 Brzeg,
3 miejsce Zofia Hawrylów PSP 5 Brzeg,
4 miejsce Agata Perkowska PSP 5 Brzeg,

Chłopcy 2008-2009, dystans 1000 metrów
1 miejsce Filip Nowacki PSP 6 Brzeg,
2 miejsce Adrian Fediów Mąkoszyce,
3 miejsce Alan Działak PSP 6 Brzeg,
4 miejsce Wojciech Kowalski PSP 1 Brzeg,

Dziewczęta rocznik 2010-2011, dystans 600 metrów
1 miejsce Wiktoria Krawiec PSP 3 Brzeg,
2 miejsce Hanna Matuszczak PSP Mąkoszyce,
3 miejsce Zofia Szpytko PSP 6 Brzeg,
4 miejsce Barbara Kulawinek PSP 1 Brzeg,

Chłopcy rocznik 2010-2011, dystans 1000 metrów
1 miejsce Jan Hawrylów PSP 6 Brzeg,
2 miejsce Ismael Góral PSP 1 Brzeg,
3 miejsce Paweł Augustyniak PSP 8 Brzeg,

Dziewczęta 2012 i młodsze, dystans 400 metrów
1 miejsce Karolina Łata PSP 8 Brzeg,
2 miejsce Karolina Pasieka PSP Lubsza,
3 miejsce Eliza Żak PSP 6 Brzeg,
4 miejsce Alicja Krówczyńska PSP Lubsza,

Chłopcy rocznik 2012 i młodsi, dystans 600 metrów
1 miejsce Jakub Serwadczak PSP Lubsza,
2 miejsce Mikołaj Bajor PSP 6 Brzeg,
3 miejsce Aleksander Bider PSP Lubsza,
4 miejsce Karol Sikora PSP 6 Brzeg.

Zwycięzcy z dumą stawali na podium, pozowali do zdjęć i odbierali gratulacje, medale oraz dyplomy.
Kiedy do rywalizacji przystąpiły szkoły ponadpodstawowe, emocje wcale nie były mniejsze niż te towarzyszące biegom podstawówek. Wychowawcy klas zagrzewali do boju swoich uczniów, podobnie jak kibice na trybunach. Wszędzie słychać było okrzyki: „Hanka, dawaaaaaj!”, „Masz to, masz to!”, „Jeeeeedzieeeeeesz!”…

Ostateczne wyniki zmagań są następujące:

Dziewczęta rocznik 2006-2008, dystans 1000 metrów
1 miejsce Klaudia Bąbelewska ZSZ nr1,
2 miejsce Natalia Jońska ZSZ nr1,
3 miejsce Angelika Lisowska ZSE,
4 miejsce Kinga Dutko ZSE,

Dziewczęta rocznik 2003-2005, dystans 1000 metrów
1 miejsce Sara Stankiewicz 1LO,
2 miejsce Justyna Mazur 1LO,
3 miejsce Katarzyna Capenko ZSE,
4 miejsce Julia Rybacka ZSE,

Chłopcy 2006-2008, dystans 1500 metrów
1 miejsce Przemysław Dziedoszyński 1LO,
2 miejsce Konrad Szrom ZSZ nr1,
3 miejsce Kacper Nowak ZSE,
4 miejsce Kacper Wajer ZSE,

Chłopcy 2003-2005, dystans 1500 metrów
1 miejsce Tomasz Szczepański ZSE,
2 miejsce Szymon Jabłoński ZSZ nr1,
3 miejsce Kacper Ciąglewicz ZSB,
4 miejsce Miłosz Jacheć ZSZ nr1.

Najbardziej wyczekiwana przez naszą szkołę była jednak sztafeta mieszana 4×200 metrów, podczas której rywalizowali między sobą uczniowie każdej z klas Zespołu Szkół Ekonomicznych. Wszystkim zależało na wynikach także dlatego, że doliczane są one do Ekonomaliów – kolejnej naszej flagowej imprezy, która odbywa się pod koniec roku szkolnego.

Kiedy rozległ się sygnał do startu, stadion utonął w ogłuszającym dopingu, przy którym gardeł ani płuc nie oszczędzali zarówno uczniowie, jak i wychowawcy, stojący tuż za ogrodzeniem bieżni, by optymalnie wesprzeć i zmotywować swoich uczniów.

Ostateczne wyniki są następujące:

Sztafeta, klasy I-II
1 miejsce 1 TGP,
2 miejsce 1TEL,
3 miejsce 1TLa,
4 miejsce 2 TL.

Sztafeta, klasy III-IV
1 miejsce 4 TLc,
2 miejsce 3 TL,
3 miejsce 3 TGP,
4 miejsce 4 TG.

Na sztafecie zakończyły się tegoroczne zmagania uczniów brzeskich szkół. W XXVIII Memoriale Anny Lityńskiej startowało ich 285, więc nie będzie przesadnym stwierdzenie, że nasza impreza miała bardzo szeroki zasięg, a jej atmosfera oraz emocje towarzyszące zmaganiom są jedyne w swoim rodzaju.
Do zobaczenia za rok!

Joanna Dębska

158 thoughts on “Memoriał Anny Lityńskiej w ZSE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *