Czy należy obawiać się nabiału?

Ogromną zaletą nabiału jest jego wartość odżywcza. Wynika ona z obecności witamin i składników mineralnych oraz pełnowartościowego białka. W społeczeństwie funkcjonuje jednak wiele krzywdzących mitów na temat nabiału. Niektórzy twierdzą nawet, że należy ograniczać jego spożycie. Jak zatem wygląda prawda?

Szkodliwość produktów mlecznych?
Nabiał ma negatywny wpływ na zdrowie, ale tylko wtedy gdy mamy problemy z tolerancją niektórych jego składników. Istnieje szereg chorób autoimmunologicznych, w których wykluczenie z diety nabiału może przyczynić się do poprawy samopoczucia. Dwie najczęstsze to alergia na białka mleka i nietolerancja laktozy. Osoby, które nie zmagają się z żadnymi tego typu schorzeniami, nie powinny rezygnować z nabiału. Wręcz przeciwnie, powinien on stanowić ważny element ich diety.

Nabiał jako fundament diety o dużej wartości odżywczej
Nabiał to przede wszystkim cenne źródło wapnia, który uczestniczy w tworzeniu kośćca i wielu innych funkcjach życiowych, takich jak przewodnictwo nerwowe, kurczliwość mięśni, krzepnięcie krwi. Deficyt wapnia może doprowadzić do zaburzeń mineralizacji kości i prowadzić do licznych kontuzji, a ostatecznie do osteoporozy.

Nabiał jest również źródłem białka o korzystnym składnie aminokwasowym. Oznacza to, że dostarcza on wszystkich aminokwasów niezbędnych do produkcji białek w organizmie, np. białek włókien mięśniowych.
Ponadto nabiał posiada wysoki wskaźnik sytości, co może być przydatne na przykład w trakcie diety redukcyjnej. Spożycie mleka i przetworów jest więc rekomendowane w przypadku diet odchudzających, a zwiększona ilość białka i wapnia wpływa na tempo redukcji tkanki tłuszczowej.

Nabiał charakteryzuje się też obecnością żywych kultur bakterii – probiotyków. Znaleźć je można w fermentowanych produktach mlecznych, takich jak kefir, jogurt czy maślanka. Warto sięgać po nie częściej niż po mleko, które ich nie zawiera.

Produkty mleczne pełne są również innych składników mineralnych, takich jak fosfor, magnez i potas, a także witamin B2, B12, A i D.

Nabiał: jeść czy nie nie jeść?
Nie należy niepotrzebnie bać się nabiału i eliminować go ze swojej diety. Oczywiście, jeśli cierpimy na alergię czy nietolerancję laktozy, to jesteśmy zmuszeni do wykluczenia tego typu składników z menu. W każdym innym przypadku nabiał powinien stanowić istotną część naszych posiłków. Odpowiednia podaż produktów mlecznych niesie za sobą korzyści dla naszego organizmu Należy jednak przy tym zwracać uwagę na to, po jakie produkty sięgamy. Jogurty owocowe z pewnością są gorszym pomysłem niż te naturalne. Od mleka lepsze będą produkty fermentowane.

Każdy organizm jest inny. Każdy z nas inaczej reaguje na wprowadzenie nowych nawyków żywieniowych. Właśnie dlatego powinniśmy obserwować nasz organizm i to, w jakim stopniu tolerujemy produkty mleczne. Jeśli nie zauważymy niczego niepokojącego, to z pewnością nie powinniśmy rezygnować z ich spożywania.178 thoughts on “Czy należy obawiać się nabiału?

  1. Разрешение на строительство — это публичный запись, выдаваемый полномочными инстанциями государственного управления или муниципального самоуправления, который позволяет начать стройку или исполнение строительных работ.
    Разрешение на строительство на строящийся объект назначает юридические положения и регламенты к возведению, включая допустимые разновидности работ, разрешенные материалы и способы, а также включает строительные регламенты и пакеты охраны. Получение разрешения на строительство является необходимым документов для строительной сферы.

  2. Быстровозводимые здания – это прогрессивные здания, которые различаются повышенной скоростью возведения и мобильностью. Они представляют собой сооруженные объекты, состоящие из предварительно сделанных компонентов или узлов, которые могут быть быстрыми темпами собраны на пункте стройки.
    Здание из сэндвич панелей под ключ располагают гибкостью и адаптируемостью, что разрешает легко изменять а также модифицировать их в соответствии с пожеланиями заказчика. Это экономически продуктивное а также экологически долговечное решение, которое в последние годы приняло маштабное распространение.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *