Historia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzegu (cz. IV), filia nr 8

Wspominaliśmy w poprzednich artykułach, że sieć Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Księcia Ludwika I w Brzegu obejmuje Bibliotekę Centralną, Oddział dla Dzieci oraz 4 filie mieszczące się w różnych punktach na terenie miasta. Tym razem pragniemy przybliżyć Państwu historię Filii nr 8 mieszczącej się przy ul. 1. Maja 7, w budynku II Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta w Brzegu.

Początki Filii nr 8 sięgają roku 1970, kiedy to na terenie osiedla im. Bohaterów Westerplatte powstała placówka dla dzieci i młodzieży. Dzięki zaangażowaniu ówczesnego personelu i prężnej działalności biblioteki w 1971 roku zostało przy niej utworzone Koło Przyjaciół Biblioteki, które działało do lat 90., do czasu kiedy jej siedziba została przeniesiona do nowego lokalu znajdującego się w II Liceum Ogólnokształcącym w Brzegu. Zmiana ta spowodowała powiększenie zasobów biblioteki o księgozbiór należący do Filii nr 3 (mieszczącej się na Osiedlu Wschodnim; zamkniętej w 1991 roku) oraz częściowo Filii nr 9 (obecnie mieszczącej się przy Placu Zamkowym 6).

Od początku swojej działalności Filia nr 8 obsługiwała głównie młodzież ze szkół podstawowych i średnich. Obecnie, oprócz lektur szkolnych, księgozbiór biblioteki tworzą bajki dla dzieci w wieku przedszkolnym, literatura piękna, a zatem powieści obyczajowe, historyczne, romanse, biografie, thrillery, kryminały, powieści sensacyjne oraz z zakresu szeroko pojętej literatury popularnonaukowej. Jak zatem widać każdy czytelnik znajdzie w niej coś dla siebie.

Działalność biblioteki to także różnego rodzaju akcje promujące czytelnictwo i przypominające mieszkańcom naszego miasta o świętach nietypowych i nie wszystkim znanych. Przykładem może być tutaj akcja z 28 września, zorganizowana z okazji Światowego Dnia Jabłka. Każdy czytelnik, który w tym dniu odwiedził bibliotekę, oprócz wypożyczenia ciekawej książki mógł poczęstować się soczystym jabłkiem, które prywatnie przekazał do biblioteki Pan Dariusz Łakomiak, za co serdecznie mu dziękujemy.

Natomiast dla tych, którzy dopiero mają w planach odwiedzić Filię nr 8, zapraszamy do obejrzenia wystawy zorganizowanej wraz z uczniami II Liceum Ogólnokształcącego w Brzegu z okazji zakończenia obchodów Roku Romantyzmu w Polsce. Ekspozycję będzie można obejrzeć do końca października, a przedstawia ona dzieła najciekawszych polskich twórców okresu romantyzmu takich jak Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki czy Cyprian Kamil Norwid. Natomiast dla miłośników okresu romantyzmu szczególnie polecamy dzieło Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz”, z ilustracjami Andriollego. Serdecznie zapraszamy.

Filia nr 8
ul. 1. Maja 7
49-300 Brzeg
tel. 77 416 90 21
mail: brzeg.mbp.filia8@gmail.com

Godziny otwarcia Fili nr 8:
Poniedziałek: nieczynne
Wtorek: 9.30-15.30
Środa: 9.30-15.30
Czwartek: 9.30-15.30
Piątek: 9.30-15.30

156 thoughts on “Historia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzegu (cz. IV), filia nr 8

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *