Podczas przedświątecznych przygotowań pamiętajmy o bezpieczeństwie

Koniec października to czas, kiedy na cmentarzach możemy zauważyć wzmożony ruch. Dlatego wybierając się na groby bliskich, pamiętajmy o swoim bezpieczeństwie i zachowajmy ostrożność, gdy jesteśmy pochłonięci porządkami. Pomimo tego, że w okolicach nekropolii bezpieczeństwa pilnować będzie więcej policjantów, to w czasie pobytu na cmentarzu oraz w jego otoczeniu zadbajmy o siebie i swoje dzieci. Nie pozostawajmy też obojętni, kiedy widzimy zatroskanych seniorów, którzy mogą potrzebować naszej pomocy.

Aby dni zadumy i pamięci o zmarłych przebiegły spokojnie, apelujemy o zachowanie rozsądku, nie traćmy czujności i pamiętajmy o kilku zasadach bezpieczeństwa. Dlatego przypominamy co zrobić, aby ustrzec się przed niepotrzebnymi troskami:

– Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy, o ile to możliwe, większych kwot pieniędzy, biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów. Warto mieć odliczone na zakupy pieniądze i trzymać je w innym miejscu niż portfel i dokumenty. W trakcie płacenia za zakupy na straganach przy cmentarzach nie pokazujmy, ile pieniędzy mamy przy sobie. Pieniądze, dokumenty czy telefon komórkowy trzymajmy w wewnętrznej kieszeni ubrania.

– Pamiętajmy również, by podczas porządkowania grobów nie zostawiać, nawet na chwilę, torebki lub saszetki na pomniku czy ławce. Dobrze, gdyby ktoś ze znajomych lub rodziny mógł towarzyszyć nam na cmentarzu. Każda chwila nieuwagi może być okazją dla złodzieja.

– Wybierając się do nekropolii ze starszymi osobami cierpiącymi na zaburzenia pamięci, pilnujmy, by zbytnio się nie oddalały. Pamiętajmy, że w tłumie łatwo się zagubić. W takim przypadku pomoże umieszczona w ubraniu kartka z numerem telefonu do rodziny zagubionej osoby.

– Jeżeli w okresie Wszystkich Świętych, zabieramy na cmentarz dzieci, zwracajmy na nie szczególną uwagę. Zadbajmy, aby dziecko posiadające telefon komórkowy pod hasłem ICE miało wpisany numer telefonu swego rodzica lub opiekuna. Małe dzieci wyposażmy w kartkę z danymi kontaktowymi do rodzica lub opiekuna. Uczmy też najmłodszych, że w sytuacjach „awaryjnych” zawsze mogą uzyskać pomoc od przedstawicieli służb mundurowych: policjanta, strażnika miejskiego, strażaka oraz harcerza.

– Parkując samochód przed cmentarzem, nie zostawiajmy w nim w widocznym miejscu wartościowych przedmiotów i dokumentów. Starajmy się parkować na strzeżonych lub dozorowanych parkingach, w miejscach oświetlonych i często uczęszczanych. Wysiadając sprawdźmy, czy drzwi i okna w aucie są zamknięte. Widoczny laptop czy torebka mogą niestety stanowić okazję dla potencjalnego złodzieja. Pamiętajmy też, gdzie pozostawiliśmy swój pojazd, żeby uniknąć niepotrzebnego stresu.

155 thoughts on “Podczas przedświątecznych przygotowań pamiętajmy o bezpieczeństwie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *