Kupując świąteczne prezenty zachowaj ostrożność

Dla każdego z nas pierwsze tygodnie grudnia to czas przedświątecznych przygotowań, szukania dobrych okazji i robienia prezentów bliskim. Niestety to również żniwa dla złodziei i oszustów, którzy wykorzystują naszą nieostrożność, a przede wszystkim zbytnią ufność do nieznajomych. Niestety, tak jak w realnym świecie, tak i w wirtualnym możemy paść ofiarą oszustów. Radzimy co zrobić, aby nie paść ofiarą przestępców internetowych.

Pamiętajmy, że okres przedświąteczny to wzmożony czas aktywności przestępców zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym. Dlatego też robiąc zakupy przez internet, zachowajmy ostrożność. Nie brakuje tam nieuczciwych sprzedawców, którzy w łatwy i szybki sposób chcą osiągnąć zysk.

Mając na względzie przedświąteczny okres, w którym czasami na ostatnią chwilę szukamy prezentów dla najbliższych i nie zawsze zachowujemy ostrożność podczas zakupów, przypominamy o kilku zasadach, które z pewnością pomogą uniknąć nieprzyjemnych sytuacji:

Jak nie dać się oszukać?
– Bądź czujny, gdy otrzymasz wiadomość od kupującego, że już wpłacił, bądź wpłaci pieniądze za sprzedawany przez Ciebie przedmiot, a Ty jedynie poprzez wejście w link i podanie danych karty bankomatowej będziesz miał pieniądze na swoim koncie.
– Nie należy podawać danych do bankowości elektronicznej: haseł, loginów, numeru karty i specjalnego kodu zapisanego na karcie. To kod zwany CVV2/CVC2 i nadrukowany jest obok podpisu.
– Czytaj każdą wiadomość z kodem autoryzacyjnym, którą dostaje z banku, zanim wykorzystasz go, nie wiedząc, co autoryzujesz.
– Każde finalizowanie transakcji poza portalem aukcyjnym czy to przez wiadomości mailowe, smsy i komunikatory, które zwierają linki, powinno wzbudzić naszą czujność.
– W przypadku uzyskania telefonicznej informacji, z której wynika, że twoje pieniądze w banku są zagrożone, jak najszybciej się rozłącz i udaj osobiście do banku, by to sprawdzić.
– Nie ufaj osobom dzwoniącym do Ciebie z instrukcją jak przelać pieniądze na nieznane Ci konto. Nigdy tego nie rób.
– Każdy sposób wywarcia na nas presji czasu, pośpiechu, szybkiego sfinalizowania transakcji powinno wzmóc nasza czujność.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo naszych pieniędzy zależy przede wszystkim od nas samych.

178 thoughts on “Kupując świąteczne prezenty zachowaj ostrożność

  1. Быстровозводимые строения – это актуальные сооружения, которые различаются громадной скоростью установки и мобильностью. Они представляют собой постройки, образующиеся из предварительно выделанных деталей или же компонентов, которые имеют возможность быть быстро собраны на районе строительства.
    Металлокаркас здания из сэндвич панелей отличаются податливостью и адаптируемостью, что разрешает легко менять а также адаптировать их в соответствии с пожеланиями клиента. Это экономически успешное а также экологически надежное решение, которое в последние лета приняло маштабное распространение.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *