Listopad na „Słowiańskiej”

Listopad na „Słowiańskiej” upłynął pod hasłem: pamięci, patriotyzmu, poezji, przy tym smacznie i gościnnie oraz z nowymi wyzwaniami zawodowymi. Zapraszamy do przejrzenia wiadomości o wydarzeniach na Słowiańskiej w listopadzie.

Wspomnienia i poezja

Co roku przed 1 listopada odwiedzamy groby nauczycieli, uczniów i pracowników administracji. W tym roku również delegacja młodzieży pod opieką księdza Jana Inglota zapaliła znicze pamięci. Kontynuacją tradycji, jak też wspomnieniem o zmarłym poecie – organizatorze Najazdu Poetów na Zamek Piastów Śląskich, był Zamkowy Turniej Poetycki poświęcony pamięci Janusza Ireneusza Wójcika. Turniej odbył się 4 listopada.

9 listopada świętowaliśmy Dzień Patronki szkoły. Wtedy też klasy drugie przyjmują – edukacyjnie, zabawowo i sportowo – uczniów klas pierwszych w poczet społeczności szkolnej ZSZ nr 1.

10 listopada w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości wzięliśmy udział w akcji Do Hymnu! Dyrektor, wraz z Radą Rodziców, klasie, która najlepiej przygotowała się do odśpiewania hymnu, ufundowaną nagrodę.

Konkurs wygrała klasa, II BI technik elektryk/technik informatyk. Z okazji rocznicy odzyskania niepodległości eksponujemy w szkole wystawę przygotowaną przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu pod tytułem „Polacy w obcych mundurach.

11 listopada Poczet Sztandarowy Zespołu Szkół Zawodowych uczestniczył w obchodach 104 rocznicy odzyskania niepodległości. Uroczystość składała się z apelu pamięci z udziałem asysty wojskowej na dziedzińcu Zamku Piastów Śląskich oraz mszy św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

Wycieczkowo – dydaktycznie

14 i 18 listopada klasa Ih szkoły branżowej w zawodzie pracownik obsługi hotelowej uczyła się zawodu w warunkach rzeczywistych, czyli w hotelu DoubleTree by Hilton we Wrocławiu. Młodzież obejrzała prezentację o powstaniu Marki Hilton, działalności hoteli tej sieci, dowiedziała się o możliwościach pracy, stażach i praktykach zawodowych. Natomiast 21 listopada młodzież odwiedziła hotel DeSilva Premium w Opolu.

Klasa IF technikum obsługi turystycznej integrowała się na lodowisku w Opolu.

Klasa 2g szkoły branżowej w zawodzie kucharz, wraz z opiekunką p. Grażyną Tesarowicz, odwiedziła Stołówkę Domową przy ul. Ziemi Tarnowskiej w Brzegu. Młodzież miała okazję zobaczyć maszyny, urządzenia i sprzęt stosowany do przygotowywania posiłków oraz układ pomieszczeń w zakładzie gastronomicznym.

Uczniowie klasy 4K technikum informatycznego odbyli w OSP Michałowice szkolenie bhp w ramach kursu podstawowego strażaka ochotnika.

Od 15 do 25 listopada 2022 r. klasy o profilu gastronomicznym wzięły udział w szkolnym konkursie pod hasłem: DYNIOWE WARIACJE KULINARNE, którego celem było propagowanie i pogłębianie wiedzy o potrawach, walorach odżywczych i wykorzystaniu kulinarnym dyni. Konkurs zorganizowała p. Aneta Wróbel, nauczycielka przedmiotów zawodowych gastronomicznych. W listopadzie odbyły się także warsztaty kelnerskie dla naszej młodzieży.

Uczniowie klasy 2CG w zawodzie technik handlowiec, z opiekunką Małgorzatą Grzyb, odwiedzili sieć handlową LIDL. Młodzież miała okazję poznać zasady funkcjonowania placówki: sposób zamawiania towarów, magazynowania, metody prezentacji towarów, zasady inwentaryzacji oraz odpowiedzialności pracowniczej. Dzięki takim lekcjom w praktyczny sposób realizowana jest nauka przedmiotów kierunkowych technikum handlowego.

29 listopada odbyły się Mistrzostwa Powiatu Brzeskiego w Tenisie Stołowym. Po zaciętej walce wyłoniono zwycięzców:
Maja Babijczuk -II miejsce
Bartosz Borkowski – I miejsce
Michał Wróbel – III miejsce

W ramach współpracy ze środowiskiem lokalnym naszą szkołę odwiedziła grupa starszaków Publicznego Przedszkola nr 4. Dzieci brały udział w warsztatach kulinarnych „Magia piernika”. Podczas wizyty poznały historię toruńskich pierników. Pod okiem starszych kolegów i koleżanek z klasy 2 gastronomicznej, która przygotowała ciasto, wycinanie i ozdabianie było ogromną przyjemnością. Aneta Wróbel zdradziła tajniki przepisu, a Marta Żyłczyńska zadbała o cudowną atmosferę i atrakcje dla maluchów. Pięknie przygotowane pierniczki dzieci spakowały i zabrały do domu.

Edukacyjnie – szkoleniowo – zawodowo

Nasi reprezentanci uczestniczyli w pierwszej konferencja z serii Biznes – Edukacja – Kooperacja. Uczniowie mieli okazję podzielić się doświadczeniami, jakie zdobyli w czasie staży zawodowych. W konferencji brali udział przedstawiciele firm Agro As oraz Hotelu Park w Brzegu.

Mając na uwadze zapotrzebowanie na rynku pracy na techników robotyków, Pani Wioletta Frankiewicz dyrektor ZSZ nr 1 w Brzegu podpisała z Panem Januszem Jakiełem Menagerem firmy KUKA CEE GmbH sp. z o.o. oddział w Polsce list intencyjny o współpracy. Jednocześnie 1 klasa technik robotyk odwiedziła siedzibę firmy w Tychach, gdzie uczniowie mogli wysłuchać wykładu, zobaczyć różne roboty produkowane przez firmę KUKA oraz wykonać ćwiczenia na tych robotach.

Już po raz czwarty firma Tauron Dystrybucja S.A. wsparła rzeczowo naszą szkołę na kwotę 20.000zł. Warto wspomnieć, że firma Tauron 3 lata temu objęła patronatem klasę technikum elektrycznego. Niebawem klasy elektryczne odbędą wycieczki zawodowe do firmy Tauron.

Martyna Żuber i Miłosz Ludka – przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego – reprezentowali szkołę w panelu dyskusyjnym Rady Dzieci i Młodzieży „Polska szkoła XXI wieku”

Trójka nauczycieli „Słowianki” wzięła udział w Vocational Education Training Day w Ostrawie. Tematem przewodnim było wsparcie kształcenia politechnicznego i zawodowego. Szkolenie dotyczyło podstaw pomiaru i znaczenia jakości w inżynierii.

23 listopada uczniowie Dariusz Kownacki i Dawid Borowski otrzymali z rąk Wojewody Opolskiego Sławomira Kłosowskiego oraz Opolskiego Kuratora Oświaty Michała Sieka stypendium Prezesa Rady Ministrów za wybitne osiągnięcia w nauce.

Bardzo cieszymy się, że w listopadzie tak wiele działo się w naszej szkole.

Powoli, krok za krokiem, przygotowujemy się do świąt. Cała „Słowianka” zaczyna pachnieć piernikami. Liczymy na to, że Mikołaj poczuje ten zapach i przyniesie wszystkim prezenty.

ZSZ nr 1
Joanna Łyczkowska
Elżbieta Mykicka

149 thoughts on “Listopad na „Słowiańskiej”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *