Husaria i broń wschodnia: nowa wystawa w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu

Zapraszamy na nową wystawę czasową pt. „Husaria i broń wschodnia”. Prezentuje ona uzbrojenie ochronne i zaczepne od XVI do XVIII w., ale głównie z wieku XVII, czyli z okresu świetności husarii. Składa się na nią: broń polska – husarska i jazdy pancernej oraz wschodnia: turecka, perska, indyjska, z Nepalu, z Bałkanów, z Afryki Północnej, z szeroko pojętego świata muzułmańskiego i jeszcze szerzej rozumianego Orientu, często misternie zdobiona różnymi technikami oraz klejnotami.

Wśród eksponatów są pancerze i tarcze: bechtery, juszmany, czar aina, czyli cztery lustra, pancerze zwierciadlane krug, stalowe tarcze sipar, tarcze dhal, wykonane ze skóry hipopotama, nosorożca, słonia, krokodyla, kałkany – wykorzystywane również przez husarię; perskie hełmy kula chud; broń drzewcową reprezentują m.in. halabardy i partyzany; w kategorii „broń obuchowa” występują: buzdygany, czekany, nadziaki, czyli młotki husarskie; broń miotającą stanowią łuki stalowe i łuki kompozytowe, oba rodzaje z Indii; pokaźna liczba broni palnej, długiej i krótkiej, skałkowej i lontowej; są też rozmaite akcesoria, jak prochownice, pojemniki na skałki, ryngrafy i krucyfiksy itd.; ponadto broń sieczna: talwary, jatagany; topory derwiszów i inne.

Rozpiętość tematyczna wystawy jest ogromna, eksponaty przeróżne, począwszy od oczywistych, bardzo dobrze nam, Polakom, znanych, jak husarskie kirysy, folgowe i karacenowe, szyszaki, pałasze i szable, jak słynna batorówka, misiurki pancernych, a skończywszy na eksponatach egzotycznych, z naszego polskiego punktu widzenia, takich jak sztylet kukri i miecz kora z Nepalu, jak tarcza pięściowa madu, uzbrojona w rogi antylopy, z Indii, czy również indyjski miecz pata z rękawicową rękojeścią.

Wystawa „Husaria i broń wschodnia” pokazuje m.in., jak wielki wpływ miała broń wschodnia na uzbrojenie polskie, w tym husarskie i pancernych, np. karwasze husarskie wzorowane były na karwaszach tureckich, a karwasze pancernych, bardziej ozdobne – na perskich.

Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *