Dziadkowie mają ważną rolę do odegrania w życiu wnuków, są bowiem spoiwem łączącym całą rodzinę. Dzięki nim zyskuje ona na poczuciu wspólnoty i przynależności. Przekazują oni wiedzę, doświadczenie oraz niewyczerpalne pokłady cierpliwości i życzliwości. Pojawienie się wnuczki bądź wnuka staje się początkiem wspaniałej przygody, zarówno dla rodziców, jak i dla starszych opiekunów. Są oni najważniejszymi osobami, zaraz po rodzicach.
Aby oddać hołd Drogim Babciom oraz Dziadkom, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 8 w Brzegu, organizuje co roku Mistrzostwa Dwóch Pokoleń. Jest to ważne wydarzenie w życiu szkoły i całej społeczności naszego miasta. W tym roku, 25 stycznia, mieliśmy okazję obchodzić to wydarzenie już po raz XXVIII.
Mistrzostwa zostały uroczyście otwarte przez dyrektora szkoły, Lucynę Bończak, która przywitała wszystkich bardzo ciepło i życzliwie. Podkreślała, że jest to niezwykle piękna, wpisująca się w tradycję Ósemki, wielopokoleniowa uroczystość, która ma na celu budowanie więzi międzypokoleniowych, uczenie wzajemnego szacunku i pielęgnowania uczuć. Powiedziała, że najcieplejsze są serca i najprzytulniejsze kolana Babci i Dziadka, których ogrzewające ciepło sprawia, że styczeń staje się cieplejszy i przytulniejszy.
Następnie dyrektor przywitała gości: Burmistrza Brzegu Jerzego Wrębiaka, Przewodniczącą Rady Miasta Renatę Listowską, Przewodniczącą Rady Rodziców Aleksandrę Głowik, inicjatora mistrzostw sprzed 28 lat Jacka Toporowskiego oraz przyjaciela szkoły, emerytowanego nauczyciela Ryszarda Milewskiego.
Następnie głos zabrał Burmistrz Jerzy Wrębiak, który nawiązał do historii święta, sięgającej powstania styczniowego, podkreślając, że „instytucja” babci i dziadka jest niezwykle ważna, w szczególności w XXI wieku, a dzisiejsza uroczystość pokazuje, że mimo różnicy wieku można dobrze się wspólnie bawić i w aktywny sposób spędzić ze sobą czas. Babcie i dziadkowie są tolerancyjni i wyrozumiali, łączy ich wyjątkowa więź z wnukami. Szczęście się wtedy mnoży, gdy się ją dzieli z innymi – dodał, składając im najserdeczniejsze życzenia. Przewodnicząca Rady Miejskiej pani Renata Listowska również podkreśliła znaczenie roli babci i dziadka, zachęciła do aktywności w życiu społecznym miasta, do korzystania z oferowanych przywilejów, m.in. karty seniora, złożyła życzenia nieustannego zdrowia i wszelkiej pomyślności w życiu. Jacek Toporowski docenił pielęgnowanie tradycji rozpoczętych przez niego 28 lat temu, zaprosił babcie, dziadków oraz wnuczęta do opisania swoich dawnych wspomnień lub pięknych wspólnie przeżytych obecnie chwil, które staną się częścią planowanej publikacji za 2 lata, na jubileusz 30-lecia Mistrzostw Dwóch Pokoleń.
Po uroczystym przywitaniu nastąpiło rozpoczęcie mistrzostw. Do rywalizacji w konkurencjach zgłosiło się w tym roku aż 38 par. Wszyscy dzielnie walczyli o laur zwycięstwa. Konkurencje obejmowały wspólne układanie wieży z klocków i kubków, rzucanie ringiem do celu, obierania jabłka, układanie z patyczków studni i wiele innych, które były zróżnicowane tematycznie.
Organizatorzy postarali się, aby konkurencje, w których przyszło wystąpić zawodnikom, sprawiły radość i dobrą zabawę. Nagrodę główną, czyli piękny puchar z okolicznościową dedykacją, w tym roku otrzymała para: Bożena Szczęsna i Filip Michałek, serdecznie im gratulujemy. Wszyscy uczestnicy dostali również dyplomy pamiątkowe oraz słodycze, uznając jednak, że najlepszą nagrodą był aktywnie spędzony czas podczas zmagań, nie tylko sprawnościowych.
Udział Dziadków w życiu wnuków i wspólne celebrowanie uroczystości jest fundamentalne dla tworzenia więzi oraz międzypokoleniowego rozwoju rodziny. Relacje wnuków z dziadkami jest coraz częściej obecne w literaturze naukowej. Według badań wynika, że „utrzymywanie wzajemnych kontaktów wpływa na komfort psychiczny dziadków. Mają oni poczucie bycia przydatnym, okazując miłości i pomoc współtworzą więź podtrzymującą równowagę psychiczną i pozytywnie wpływają na kondycję fizyczną. Zaspokajanie wspólnych potrzeb, takich jak poczucie bezpieczeństwa, miłości, uznania i zaufania, jest koniecznie w odgrywaniu więzi rodzinnych”.
Dziadkowie zapewniają ciągłość rodzinną, rozpieszczają i są niezastąpionymi opiekunami dla swoich małych wnuków, następnie stają się przyjaciółmi dla nich na całe dorosłe życie. Na koniec pragnę przypomnieć piosenkę M. Terlikowskiej, która może umilić i przedłużyć czas przeżywania Dnia Babci i Dziadka.
Wyczaruję dla babuni suknię z kropel rosy,
Szal z obłoczków, wstążkę z tęczy
Wplotę Jej we włosy.
Ref: Babciu, droga Babciu
To wszystko dla Ciebie
Babciu, droga Babciu
Bardzo kocham Ciebie.
Namaluję Dziadziusiowi rybek pełną rzekę,
Koszyk grzybów, działkę z domkiem
Pieska na pociechę.
Ref: Dziadziu, drogi Dziadziu
To wszystko dla Ciebie
Dziadziu, drogi Dziadziu
Bardzo kocham Ciebie.
Beata Malinowska
PSP nr 8 w Brzegu