Sukces programistów ze Słowiańskiej

W poniedziałek (20 marca) w Technikum Akademickim przy Międzynarodowej Wyższej Szkole Logistyki i Transportu we Wrocławiu rozegrany został wielki finał konkursu Technikon ESA dla dolnośląskich i opolskich techników.

W czasie finału 10 najlepszych drużyn zaprezentowało swoje projekty. Uczniowie wzięli również udział w rywalizacji on-line na platformie eduESA oraz w drużynowym konkursie Technikon Challenge.

Drużyna z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu w składzie: Dariusz Kownacki, Jakub Jeka, Natan Biernat, Marcin Pinderski oraz Konrad Sobstyl, wraz z opiekunką projektu, nauczycielką informatycznych przedmiotów zawodowych Beatą Dylak, zdobyła 1 miejsce oraz uzyskała główną nagrodę!

Uczniowie z klasy 2J technik programista postanowili napisać aplikację, która za zadanie miała udowodnić i przekonać na przykładzie, wykresach, schematach, że to, co mówimy o wodorze, to prawda i warto inwestować oraz rozszerzać infrastrukturę wodorową. Nazwa aplikacji – Aplikacja porównująca ilość energii wytworzonej przez silnik wodorowy i ilość energii z silnika na inne paliwa powszechnie wykorzystywane w przemyśle.

Aplikacja pobiera od użytkownika dane o silniku spalinowym, który chce przyrównać do silnika wodorowego, przy takiej samej mocy. Gdy użytkownik poda wartość mocy silnika w KM oraz ilość paliwa spalanego przez silnik benzynowy na dystansie 100 km, kalkulator wykona obliczenia, wykorzystując wzory uwzględniające: wartość opałową wodoru, sprawność ogniwa paliwowego oraz moc silnika. Dane, które zostały wzięte do obliczeń, to średnie dane wykorzystywane w Toyocie Mirai i udostępnione na oficjalnej stronie Toyota, a do obliczenia emisji spalin w silniku benzynowym uczniowie posłużyli się silnikiem Toyota Rav4.

Aplikacja ma wartość edukacyjną, gdyż na wykresie kołowym pokazuje zawartość substancji w spalinach, liniowym – pokazuje emisję (CO2), a słupkowym – koszt przejechania 100 km z danych wczytanych przez użytkownika. Jej wartość użytkowa polega na tym, że pomaga w podjęciu decyzji zakupu nowego samochodu, gdyż w prosty sposób może porównać dwa silniki oraz wybrać lepszy ekonomicznie i ekologicznie. Pokazuje też, że wodór to nie tylko marzenia, ale przyszłość.

Nagrodą dla zwycięskiej drużyny jest pracownia mobilna na 20 laptopów.

Jest to powód do dumy i ogromny sukces uczniów 2 klasy technika programisty w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu. Uczniów od początku wspierali przede wszystkim nauczyciele przedmiotów informatycznych Beata Dylak i Krzysztof Hulewski oraz dyrektor szkoły Wioletta Frankiewicz, jak również wicedyrektor Bartosz Olszewski.

Za rok kolejna edycja konkursu, a drużyna ze Słowiańskiej deklaruje walkę o kolejną wygraną. Chłopcy mają już nawet kilka pomysłów.

Sam udział w finale to nagrody gwarantowane dla szkoły – monitor do wyświetlania treści edukacyjnych i bon o wartości 2000 zł na zakup materiałów edukacyjnych.

Technikon ESA 2023 to projekt przeznaczony dla szkół o profilu technicznym. W edycji 2023 pilotażowo był skierowany do placówek z dwóch województw – dolnośląskiego i opolskiego, które uczestniczą jednocześnie w dwóch projektach realizowanych przez NASK: Edukacyjna Sieć Antysmogowa i Ogólnopolska Sieć Edukacyjna (OSE).

Konkurs pod hasłem „Użyjcie wiedzy do walki ze smogiem i zmianą klimatu!” został zorganizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK i objęty patronatem honorowym Pełnomocnika Rządu do spraw Cyberbezpieczeństwa – Sekretarza Stanu w KPRM ds. Cyfryzacji Janusza Cieszyńskiego.

Naszym programistom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów, bo Słowiańska zawsze na czasie!

Beata Dylak
Elżbieta Mykicka

156 thoughts on “Sukces programistów ze Słowiańskiej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *