Nowe oblicze Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego

Przebudowa budynku, pełna termomodernizacja, zastosowanie odnawialnych źródeł energii i zagospodarowanie terenu wokół placówki wraz z budową nowej drogi dla karetek – tak w kilku słowach posumować można inwestycję realizowaną przez Powiat Brzeski. Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, który przez lata kojarzył się pacjentom ze starym, popadającym w ruinę budynkiem, staje się właśnie nowoczesną placówką na miarę XXI wieku.

Wyzwania stojące obecnie przed placówkami leczniczymi wymagają nowoczesnych, innowacyjnych rozwiązań infrastrukturalnych – mówi Jacek Monkiewicz, Starosta Powiatu Brzeskiego. Żyjemy w czasach starzejącej się populacji. Zagwarantowanie ludziom w podeszłym wieku kompleksowej opieki, wysokiej klasy specjalistów i komfortowej przestrzeni, to zadania, z którymi mierzy się wiele samorządów. Powiatowi Brzeskiemu udało się sprostać temu wyzwaniu. BCM wkrótce będzie mógł pochwalić się nowoczesną placówką, w której wykorzystano równie nowoczesne rozwiązania technologiczne, w tym również te mające na celu działanie w zgodzie z wytycznymi dotyczącymi ochrony środowiska naturalnego.

9 milionów złotych i ponad rok pracy

W sierpniu 2022 roku w sali konferencyjnej BCM podpisana została umowa umożliwiająca rozpoczęcie gruntownej modernizacji Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego działającego przy Brzeskim Centrum Medycznym. Zadanie polega na przebudowie dotychczasowego budynku, zaizolowaniu ścian, fundamentu i dachu; wstawieniu nowych okien i drzwi oraz wyposażeniu placówki w nowy system centralnego ogrzewania. Zadbano również o potrzeby osób z ograniczoną możliwością poruszania się, bo w brzeskim ZOL-u zaplanowano montaż wewnętrznej windy.

Prace są już na ukończeniu i wszystko powinno być gotowe do 30 listopada – mówi Monika Jurek, członek Zarządu Powiatu Brzeskiego. Pozostało wykończenie wnętrza budynku oraz zagospodarowanie znajdującego się przy nim terenu. W ramach tych działań powstają nowe chodniki i parking. Umożliwią one łatwiejsze dojście lub dojechanie do placówki.

Warto dodać, że na czas realizowania inwestycji pacjenci ZOL-u zostali przeniesieni do specjalnie przygotowanych pomieszczeń w głównym budynku brzeskiego szpitala.

Nowa droga pomoże ratować ludzie życie

Szpital wzbogaci się również wkrótce o nową drogę dla karetek, która połączy BCM z ulicą Łokietka. Podczas ratowania życia ludzkiego liczy się każda sekunda. Dotychczas karetki jadące ze wschodniej i południowej części miasta musiały niejednokrotnie przebijać się przez zakorkowane skrzyżowanie przy głównym budynku poczty. Wkrótce sytuacja ulegnie znaczącej poprawie. Nowy wjazd na teren BCM-u pozwoli zaoszczędzić nawet kilka minut, a te mogą niekiedy okazać się kluczowe.

Prawie 6 milionów pozyskanych z dotacji

Modernizacja ZOL-u kosztowała ponad 9 milionów złotych. Władzom powiatu udało się jednak pozyskać prawie 6 milionów dotacji. Rządowe wsparcie z programu „Polski Ład” wyniosło 4.7 mln, a unijna dotacja przyznana przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego to kolejne 1,1 mln złotych.

One thought on “Nowe oblicze Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego

  1. Jeszcze należy zbudować parking bo teraz znalezienie wolnego miejsca graniczy z cudem. A przecież przyjeżdżają ludzie z niepełnosprawnościami. To jest ogromny problem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *