Nowe oblicze Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego

Przebudowa budynku, pełna termomodernizacja, zastosowanie odnawialnych źródeł energii i zagospodarowanie terenu wokół placówki wraz z budową nowej drogi dla karetek – tak w kilku słowach posumować można inwestycję realizowaną przez Powiat Brzeski. Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, który przez lata kojarzył się pacjentom ze starym, popadającym w ruinę budynkiem, staje się właśnie nowoczesną placówką na miarę XXI wieku.

Wyzwania stojące obecnie przed placówkami leczniczymi wymagają nowoczesnych, innowacyjnych rozwiązań infrastrukturalnych – mówi Jacek Monkiewicz, Starosta Powiatu Brzeskiego. Żyjemy w czasach starzejącej się populacji. Zagwarantowanie ludziom w podeszłym wieku kompleksowej opieki, wysokiej klasy specjalistów i komfortowej przestrzeni, to zadania, z którymi mierzy się wiele samorządów. Powiatowi Brzeskiemu udało się sprostać temu wyzwaniu. BCM wkrótce będzie mógł pochwalić się nowoczesną placówką, w której wykorzystano równie nowoczesne rozwiązania technologiczne, w tym również te mające na celu działanie w zgodzie z wytycznymi dotyczącymi ochrony środowiska naturalnego.

9 milionów złotych i ponad rok pracy

W sierpniu 2022 roku w sali konferencyjnej BCM podpisana została umowa umożliwiająca rozpoczęcie gruntownej modernizacji Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego działającego przy Brzeskim Centrum Medycznym. Zadanie polega na przebudowie dotychczasowego budynku, zaizolowaniu ścian, fundamentu i dachu; wstawieniu nowych okien i drzwi oraz wyposażeniu placówki w nowy system centralnego ogrzewania. Zadbano również o potrzeby osób z ograniczoną możliwością poruszania się, bo w brzeskim ZOL-u zaplanowano montaż wewnętrznej windy.

Prace są już na ukończeniu i wszystko powinno być gotowe do 30 listopada – mówi Monika Jurek, członek Zarządu Powiatu Brzeskiego. Pozostało wykończenie wnętrza budynku oraz zagospodarowanie znajdującego się przy nim terenu. W ramach tych działań powstają nowe chodniki i parking. Umożliwią one łatwiejsze dojście lub dojechanie do placówki.

Warto dodać, że na czas realizowania inwestycji pacjenci ZOL-u zostali przeniesieni do specjalnie przygotowanych pomieszczeń w głównym budynku brzeskiego szpitala.

Nowa droga pomoże ratować ludzie życie

Szpital wzbogaci się również wkrótce o nową drogę dla karetek, która połączy BCM z ulicą Łokietka. Podczas ratowania życia ludzkiego liczy się każda sekunda. Dotychczas karetki jadące ze wschodniej i południowej części miasta musiały niejednokrotnie przebijać się przez zakorkowane skrzyżowanie przy głównym budynku poczty. Wkrótce sytuacja ulegnie znaczącej poprawie. Nowy wjazd na teren BCM-u pozwoli zaoszczędzić nawet kilka minut, a te mogą niekiedy okazać się kluczowe.

Prawie 6 milionów pozyskanych z dotacji

Modernizacja ZOL-u kosztowała ponad 9 milionów złotych. Władzom powiatu udało się jednak pozyskać prawie 6 milionów dotacji. Rządowe wsparcie z programu „Polski Ład” wyniosło 4.7 mln, a unijna dotacja przyznana przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego to kolejne 1,1 mln złotych.

5 thoughts on “Nowe oblicze Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego

  1. Jeszcze należy zbudować parking bo teraz znalezienie wolnego miejsca graniczy z cudem. A przecież przyjeżdżają ludzie z niepełnosprawnościami. To jest ogromny problem.

  2. Hi there! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I’m trying to get
    my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very
    good success. If you know of any please share.
    Kudos! You can read similar article here: Sklep internetowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *