Konferencja Walczymy o Prawa Kobiet

W sobotę (30 września) w Zespole Szkół Medycznych w Brzegu odbyła się konferencja „Walczymy o Prawa Kobiet” zorganizowana przez Stowarzyszenie Pozytywni Klub Myśli Społecznej Inicjatywy w ramach projektu „Pozytywne Opolskie”.

Uczestnicy tego wydarzenia mieli okazję wysłuchać trzech prelekcji:
– Realia Praw Kobiet w RP – Arkadiusz Mazur, mediator sądowy w Sądzie Okręgowym w Opolu, absolwent Szkoły Praw Człowieka przy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
– Bon ton wobec osób z niepełnosprawnościami – Agnieszka Staszków-Bularz, adwokatka z Izby Okręgowej, certyfikowana mediatorka w sprawach cywilnych i rodzinnych.
– Jesteśmy silniejsze, kiedy wspieramy siebie – Magdalena Kurowska. Przewodnicząca Rady Kobiet w Opolu. Wiceprezeska oraz trenerka młodzieżowa Fundacji Laboratorium Zmiany.

Uczestnicy konferencji mogli też zapoznać się z krótką prezentacją przygotowaną przez reprezentantki działającego przy ZSM brzeskiego Stowarzyszenia Zdrowie.

Nie zabrakło dyskusji oraz wymiany spostrzeżeń i doświadczeń, a wszystko to w bardzo pozytywnej atmosferze wzajemnego szacunku.

Na sali w Zespole Szkół Medycznych dominowały oczywiście Panie, ale na spotkanie przybyli również mężczyźni, którzy równie chętnie dzielili się swoimi przemyśleniami na temat przestrzegania praw kobiet w Polsce.

Za nami wspaniałe wydarzenie z kobietami i o kobietach – mówi Monika Jurek ze stowarzyszenia Pozytywni. Wspólnie z prelegentami i uczestnikami konferencji doszliśmy do wielu cennych wniosków. Aby przeciwdziałać dyskryminowaniu kobiet, powinniśmy przede wszystkim skupić się na trzech aspektach.
Po pierwsze musimy walczyć o to, abyśmy mogli żyć w demokratycznym kraju, który przestrzega praw, w tym praw człowieka. Po drugie powinniśmy zwiększyć reprezentację kobiet we władzach, zarówno w rządzie, samorządzie, jak i w firmach oraz różnego rodzaju organizacjach. Po trzecie edukacja z zakresu praw człowieka powinna pojawić się w podstawach programowych i być nauczana w szkołach. Głęboko wierzę w to, że wspólnymi siłami uda nam się doprowadzić do tych zmian.

Foto: Piotr Mazurek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *