Roboty, aplikacje i nowoczesne pracownie: rozmowa z Wiolettą Frankiewicz, dyrektorem ZSZ nr 1 w Brzegu

Zbliża się 60-lecie szkoły, to piękny jubileusz, ale dzisiaj chciałbym porozmawiać nie o tradycji, ale o nowoczesności, bo Zespół Szkół Zawodowych nr 1 to placówka, w której można znaleźć wiele innowacyjnych rozwiązań.

Tak, ale bez ludzi, z którymi tutaj pracuję, nie dałoby się ich wprowadzić. Działamy jako drużyna i dzięki temu udaje nam się realizować nasze założenia i plany.

Trzy lata temu utworzyliśmy kierunek technik programista, a rok później technik robotyk i to był strzał w dziesiątkę. Te kierunki wybierane są przez uczniów z bardzo dobrymi świadectwami i umiejętnościami, którzy wiedzą, co chcą robić w życiu.

Dzięki nim, a także dzięki nauczycielom pasjonatom, udało się nam wygrać kilka prestiżowych konkursów. W ubiegłym roku nasi uczniowie stworzyli aplikację przedstawiającą możliwości wykorzystania wodoru jako paliwa w samochodach. Projekt ten dał im pierwsze miejsce w konkursie organizowanym w ramach Edukacyjnej Sieci Antysmogowej, w którym nagrodą była pracownia multimedialna dla szkoły. Dzięki naszej uzdolnionej młodzieży dostaliśmy 20 laptopów i 2 000 zł na zakup sprzętu.

W tym roku wygraliśmy kolejną pracownię – 16 laptopów i multimedialny ekran dotykowy. Tym razem nasi uczniowie wywalczyli pierwsze miejsce w konkursie organizowanym przez Naukową Akademicką Sieć Komputerową Państwowy Instytut Badawczy.

Jesteśmy bardzo, ale to bardzo dumni z naszej młodzieży i trudno o lepszy dowód na to, że utworzenie nowych kierunków było dobrym pomysłem.

Czy my naprawdę rozmawiamy o ludziach uczących się w szkole ponadpodstawowej? Dla mnie brzmi to jak program realizowany na jakiejś wyższej uczelni technicznej.

To efekt tego, że nasi uczniowie są po prostu bardzo zainteresowani tym, czego się uczą na swoich kierunkach. Dla przykładu technicy robotycy mają taki przedmiot jak zajęcia techniczne, na którym przez cały rok robią własną drukarkę 3D. Inna grupa stworzyła ramię robota, które porusza się osiowo. W tym roku słyszałam już o jakichś pracach z wykorzystaniem lasera. Uczniowie sami przychodzą ze swoimi pomysłami i rzucają się na głęboką wodę. Przyznam szczerze, że nauczyciele niekiedy sami są w szoku, że ci młodzi ludzie mają tak kreatywne podejście do pracy i tak wielkie chęci do działania.

Muszę też w tym miejscu dodać, że wielkim wsparciem jest dla nas Rada Rodziców, która kupuje materiały niezbędne do zrealizowania tych wszystkich projektów.

Domyślam się, że tacy uzdolnieni uczniowie nie mają później większych problemów z odnalezieniem się na rynku pracy?

Cześć z nich jest już w trakcie nauki obserwowana przez różnych pracodawców. Jeśli chodzi o robotyków, to mamy podpisaną umowę z firmą KUKA z Tych. Oni są bardzo zainteresowani naszymi uczniami. Wszystkie duże firmy są już zrobotyzowane, a na rynku brakuje serwisantów.

Politechnika Opolska również z chęcią przyjmuje naszych absolwentów, bo mają oni bardzo dobre podstawy, które pozwalają im rozwijać się dalej na uczelni wyższej.

Ponadto większość firm z Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej współpracuje z naszą szkołą. W 3 i 4 klasie uczniowie odbywają praktyki w różnych firmach. Nierzadko zdarza się, że pracodawcy zachęcają uczniów do tego, aby przychodzili do pracy w weekendy i w ten sposób doskonalili się w swoim zawodzie.

My jesteśmy w ogóle pierwszą szkołą w województwie opolskim o kierunku technik robotyk. Znam swoich nauczycieli i ich potencjał więc nie bałam się podjęcia tego wyzwania. Brakuje nam jeszcze tylko specjalistycznego robota, ale wierzę w to, że uda się go uzyskać dzięki wsparciu z Urzędu Marszałkowskiego. To byłaby wspaniała wiadomość dla naszych uczniów, którzy dzięki temu mogliby osiągać jeszcze lepsze rezultaty.

Rozmawiamy o robotach, aplikacjach i innych sprawach, które w czasach, gdy ja uczyłem się w szkole ponadpodstawowej, widywało się w filmach science-fiction, ale w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 są też kierunki bardziej klasyczne i równie interesujące.

Tak, bardzo mocno rozwinęły się nam kierunki gastronomiczne – technik żywienia usług gastronomicznych oraz kucharz i cukiernik w szkole branżowej. Mamy świetną kadrę – ludzi, którzy nieustannie się dokształcają i szukają nowych rozwiązań. Dzięki temu od dobrych pięciu lat mamy wielu chętnych na tych kierunkach. Uczniowie mają tu bardzo dużo zajęć praktycznych i dzięki temu bez problemu mogą później pracować w swoim zawodzie. To są naprawdę kierunki o dużym potencjale. Warto też dodać, że mamy na nich stuprocentową zdawalność egzaminów zawodowych.

O ich popularności świadczy fakt, że musiałam w którymś momencie zgłosić do Starostwa Powiatowego w Brzegu zapotrzebowanie na nową pracownię. Współpraca z władzami powiatu od lat układa się wspaniale i w efekcie wkrótce będziemy mieli w naszej szkole uroczyste otwarcie drugiej pracowni gastronomicznej.

Mamy już zatem robotyków, programistów, specjalistów od gastronomi. Kto jeszcze kształci się w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu?

Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że u nas każda branża, każda specjalność jest prowadzona w bardzo dobry sposób – zarówno pod względem kadry, jak i wyposażenia pracowni.

Świetnie zaczął nam na przykład funkcjonować technik elektryk oraz elektryk w szkole branżowej. Jako nauczycieli zatrudniamy na tych kierunkach m.in. osoby, które prowadzą własne firmy. Dzięki temu uczniowie nabywają wiedzę nie tylko od teoretyków, ale również od praktyków. To z kolei spowodowało znaczne lepsze wyniki na egzaminach zawodowych.

Mamy dwie bardzo dobrze wyposażone pracownie elektryczne oraz dwóch fantastycznych pracodawców, dzięki którym udało się stworzyć klasy patronackie. Są to firmy Tauron oraz Initel. Tauron przekazuje nam dwa razy w roku 20 000 na sprzęt wybrany przez nauczycieli. Initel zorganizował w tamtym roku wyjazd do Niemiec dla uczniów kierunku elektryk w szkole branżowej. W listopadzie do Niemiec pojedzie kolejna grupa. To jest naprawdę dobry zawód. W Polsce jest duże zapotrzebowanie na elektryków. Podobnie jest w Niemczech – firma HBS jest już teraz zainteresowana zatrudnieniem w przyszłości naszych uczniów.

Skoro już jesteśmy przy wyjazdach zagranicznych. Czy inni uczniowie ZSZ też mają możliwość wyjechania do innego kraju i zdobycia tam nowej wiedzy?

Takie możliwości daje przede wszystkim program Erasmus Power, dzięki któremu uczniowie wyjeżdżają na miesięczne staże. W tym roku organizowany jest wyjazd na Wyspy Kanaryjskie. Powiem szczerze, że jest to bardzo dobra motywacja do tego, żeby zachęcać uczniów do zdrowej rywalizacji, bo wiadomo, że na takie wyjazdy wysyłani są najlepsi. U nas jest taka zasada, że jedzie po pięć najlepszych osób z każdego zawodu.

Te wszystkie innowacyjne rozwiązania, o których rozmawiamy, nie przeszły niezauważone. Niedawno po raz drugi szkoła otrzymała Opolską Nagrodę Jakości. To jest bardzo ciekawe, bo zwykle przyznawana jest ona przedsiębiorstwom.

W tym roku byliśmy jedyną szkołą, która została wyróżniona w ten sposób. Nagrodę otrzymaliśmy właśnie za utworzenie kierunku technik robotyk, klasy patronackie i podpisanie umów z pracodawcami. Dla mnie gala była wielkim wydarzeniem, bo jako nauczycielka i dyrektor szkoły nagle znalazłam się na scenie w towarzystwie biznesmenów.

Porozmawialiśmy już o tym, czego mogą nauczyć się uczniowie ZSZ, ale nowoczesna szkoła to nie tylko nauka, ale również miejsce, w którym młodzi ludzie mogą realizować swoje pasje. Jak to wygląda na Słowiańskiej?

W szkole działa bardzo prężnie wolontariat. Kilka dni temu nasi uczniowie pomagali organizatorom X edycji konferencji genealogicznej Geneami. Niedługo będą również wspierać organizatorów turnieju kolarskiego. Cyklicznie bierzemy udział w Szlachetnej Paczce i Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Mamy świetne opiekunki wolontariatu, które poświęcają swój prywatny czas, aby wesprzeć naszych uczniów i pokazać im, że tego typu działania to dobry sposób na zdobycie doświadczenia.

Od drugiego półrocza ruszamy z nowym pomysłem. Wszyscy chętni uczniowie z różnych zawodów będą mogli brać udział w zajęciach ze strażakami. Mamy już podpisaną współpracę z KP PSP w Brzegu, OSP Lipki i OSP Michałowice.

Z myślą o osobach chcących rozwijać swoje pasje w tamtym roku powstał też w szkole zespół muzyczny. Zawsze marzyłam o tym, żeby na różnych uroczystościach była muzyka na żywo. Udało się spełnić to marzenie, a zespołu będzie można posłuchać na imprezie z okazji 60 jubileuszu naszej szkoły.

A czy jest jakaś oferta dla uczniów lubiących sport i aktywne spędzanie czasu?

Mamy w naszej szkole dobrą infrastrukturę sportową i całkiem sporo sukcesów. Starostwo Powiatowe w Brzegu prowadzi co roku taki ranking, w którym podsumowuje wszystkie osiągnięcia sportowe uczniów ze szkół powiatowych. Ostatnio zajęliśmy w nim drugie miejsce. Mamy sukcesy na szczeblu wojewódzkim w lekkoatletyce. Dobre wyniki osiągamy również w tenisie stołowym, piłce nożnej dziewcząt i chłopców oraz siatkówce plażowej. Uczniowie, którzy lubią sport z pewnością znajdą u nas coś dla siebie.

Pozostaje zatem na koniec zaprosić wszystkich do Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 i już teraz zachęcić uczniów szkół podstawowych do tego, żeby swoje kroki skierowali w przyszłości właśnie na Słowiańską.

Zapraszamy serdecznie. Hasło naszej szkoły brzmi „Słowiańska – zawsze na czasie”. Nasza kadra naprawdę śledzi to, co dzieje się na rynku, jest otwarta na to, żeby nieustannie się rozwijać.

Bardzo dziękuję za rozmowę.

Ja również dziękuję i zapraszam wszystkich na Słowiańską.

3 thoughts on “Roboty, aplikacje i nowoczesne pracownie: rozmowa z Wiolettą Frankiewicz, dyrektorem ZSZ nr 1 w Brzegu

 1. Wow, awesome weblog structure! How long have you ever been blogging for?
  you make blogging glance easy. The total glance of your website is fantastic, let alone the content material!
  You can see similar here sklep online

 2. Howdy! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine
  Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m
  not seeing very good success. If you know of any please share.

  Thank you! You can read similar art here: GSA Verified List

 3. Wow, wonderful blog structure! How lengthy have you ever
  been running a blog for? you made running a blog glance easy.
  The entire look of your web site is magnificent,
  let alone the content material! You can see similar here ecommerce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *