„Ciekawi świata” w filii nr 9 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzegu

W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Księcia Ludwika I w Brzegu na Filii nr 9 od ponad pół roku odbywają się cykliczne zajęcia edukacyjno-plastyczne dla dzieci „Ciekawi Świata”. Spotkania mają na celu wzbogacić wiedzę młodych czytelników i rozszerzyć ich horyzonty. Uczestnicy odkrywają świat nauki, dzielą się nowinkami i ciekawostkami z różnych dziedzin wiedzy oraz poznają księgozbiór biblioteki. „Ciekawi Świata” skierowane są do dzieci w wieku szkolnym.

Każde zajęcia rozpoczynają się od części teoretycznej, a kończą pracami plastycznymi związanymi z tematem przewodnim.

W ciągu tego półrocza odbyło się 25 spotkań, w których uczestniczyło 159 dzieci. Nasze wędrówki edukacyjne w tym czasie były bardzo różnorodne i wrażeń nie zabrakło. Odbyliśmy podróż w kosmos, byliśmy z wizytą u Smoka Wawelskiego i poznaliśmy Kraków, zwiedziliśmy Włochy, starożytny Egipt. Odkrywaliśmy świat przyrody, zawitaliśmy z żabką i bocianem na leśną polanę, była również ornitologia dla początkujących, zafascynowały nas owady i życie mrówek w mrowisku. Poruszaliśmy tematy związane z ekologią, zdrowym stylem życia, bezpieczeństwem, mówiliśmy o wynalazkach i odkryciach, piratach. Czyli tematyczny zawrót głowy, z którym sobie całkiem dobrze radziliśmy. Mało tego, uczestnicy byli bardzo kreatywni i twórczy. Powstały ciekawe prace plastyczne, podziwiane przez wszystkich czytelników. Wykonaliśmy m.in. zegary, rakiety, lornetki, szkielety dinozaurów, maski weneckie, papugi, mumie egipskie słowem „coś ciekawego z niczego”, z których byliśmy dumni.

Największym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia „Magia Harry Pottera”, które potwierdziły niesłabnącą popularność i fascynację tą książką wśród czytelników. Fanów nie brakowało, przynieśli swoje cenne skarby, gadżety z Harry’ego Pottera, niektórzy byli przebrani, wszystkich podziwialiśmy. Dzieci bardzo się zaangażowały, czuło się magię, a wykonane samodzielnie okulary i krawaty Harrego dodały uczestnikom jeszcze większego uroku. Było super.

Dużym wyzwaniem były zajęcia „Świat okiem artysty. Jak rozwijać własną wyobraźnię”, ponieważ rozmawialiśmy o dziełach sztuki, malarstwie, rzeźbie, procesie tworzenia ich. Udało się, nasi mali artyści udowodnili, że sztuka przez duże „S” nie jest im obojętna i z zaciekawieniem oglądali różne reprodukcje obrazów i sami wykonali oryginalne witraże. Na zajęciach mówiliśmy o swoich zainteresowaniach, pasjach co nas do siebie zbliżyło. Poznaliśmy się i poznajemy nadal, dzielimy wiedzą, razem tworzymy nasze małe dzieła sztuki i jesteśmy z nich dumni. Rozmawiamy o literaturze, lubimy nowe wyzwania, doświadczenia. Na spotkaniach nawiązały się nowe relacje między dziećmi, ale również między rodzicami, opiekunami. Lubimy się. Jesteśmy otwarci na społeczność lokalną.

Odwiedźcie nas, serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci w wieku od 7- do 10 lat, w każdy wtorek do Filii nr 9 przy pl. Zamkowym 6. Nie obowiązują zapisy, zajęcia są bezpłatne. Wasze pomysły mogą być inspiracją na kolejne zajęcia. Czekamy i zapraszamy. Wstąpcie choć na chwilkę.

Sylwia Zielińska

Filia nr 9
49-300 Brzeg
pl. Zamkowy 6
tel. 77 416 99 91
e-mail: brzeg.mbp.filia9@gmail.com

Godziny otwarcia:
poniedziałek: nieczynne
wtorek: 10:00 – 18:00
środa: 10:00 – 18:00
czwartek: 8:00 – 16:00
piątek: 10:00 – 18:00
sobota: nieczynne
niedziela: nieczynne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *