7. edycja Tarnogrania za nami. Ostra walka w konkursie i znakomita atmosfera na widowni

Tarnowiec na jeden dzień w roku zamienia się w stolicę muzyki alternatywnej. Wszystko za sprawą festiwalu Tarnogranie, który przyciąga coraz więcej zespołów pragnących wziąć udział w konkursie oraz widownię z różnych zakątków naszego kraju. W minioną sobotę (27 lipca) odbyła się 7. edycja festiwalu.

Trzeba przyznać, że dzięki staraniom organizatorów oraz ludzi wspierających ideę festiwalu, z roku na rok wydarzenie to nabiera rozpędu i doskonale się rozwija. Przybywa sponsorów, coraz więcej zespołów zgłasza się do konkursu, a widownia jest o wiele liczniejsza. Bez wątpienia jest to najbardziej rozpoznawalna impreza muzyczna w naszym powiecie i powoli zaczyna wykraczać poza jego granice.

– Jestem bardzo szczęśliwa, patrząc na to, czego dokonaliśmy przez te lata. Ze swobodnie rzuconego pomysłu narodziło się naprawdę wielkie wydarzenie. Serdecznie dziękuję za wsparcie wszystkim ludziom zaangażowanym w organizację i wspierających nas każdego roku. Bez nich to wszystko nie byłoby możliwe! – powiedziała nam Wioletta Frankiewicz, organizatorka Tarnogrania i prezeska stowarzyszenia Tarnowiec wczoraj, dziś i jutro.

W tym roku do konkursu zgłosiło się rekordowo dużo zespołów. Zespół odpowiadający za selekcję uczestników miał wyjątkowo trudne zadanie, bo ze zgłoszonych 38 formacji, trzeba było wybrać tylko 10, które mogły pojawić się na scenie i poddać ocenie jury.

– Rzeczywiście zgłosiło się bardzo dużo kapel, ale daliśmy radę wybrać, naszym zdaniem, najlepsze i najciekawsze z nich, które zaprezentowały się na scenie. Dbamy o to, żeby muzyka mieściła się w kryterium muzyki alternatywnej i miała wysoki poziom – dodaje Wioletta Frankiewicz.

Ostatecznie w konkursie wzięło udział dziesięć zespołów:
Stuleya – Brzeg
Ekhto – Wrocław
Umma – Kraków
One Step – Nowy Sącz
Microot & Wróblewski – Brzeg Dolny
Indigo Child – Opole
Grupa Ż – Żyrardów
Złota Marka – Gliwice/Zabrze
Brighter Colours – Kraków
Paranoja – Wałbrzych

Ich wysiłki oceniało czteroosobowe jury w składzie: Natalia Rygiel (Misscore), Kamil Zadrożny (Niesamowita Sprawa), Wojciech Michalewski, Bartosz Bobeł.

Fundatorem nagrody głównej było Radio Opole, które zapewniło zwycięzcy koncert na żywo w Studiu im. SBB i jego transmisję w streamingu oraz działania promocyjne dla zespołu. Przyznawano również nagrodę publiczności, nagrodę dla osobowości festiwalu, nagrody od jurora – Wojciecha Michalewskiego oraz nagrodę od Starostwa, którą jest występ przed gwiazdą wieczoru w czasie koncertu Pożegnanie Lata.

Nagrodę główną ufundowaną przez Radio Opole zdobył zespół Ekhto, Złota Marka otrzymała wyróżnienie jako Osobowość Festiwalu, One Step i Paranoja otrzymały nagrodę jurora jako Najlepszy Zespół 7. Festiwalu, a Paranoja dodatkowo wywalczyła możliwość udziału w Muzycznym Zakończeniu Wakacji, organizowanym przez Powiat Brzeski.

Po rozdaniu nagród na scenie pojawiły się kolejno Niesamowita Sprawa i Misscore, jako laureaci poprzedniej edycji, którzy tradycyjnie zapraszani są do występu przed gwiazdami wieczoru. Po nich rozpoczął się koncert zaproszonych gości, a w tym roku zagrali: Donguralesko, Sidney Polak i Depeche Mode Akustic Elektro.

Publiczność dopisała i pojawiło się bardzo wielu widzów. Mimo upalnej aury panowała piknikowa i wesoła atmosfera, a zgromadzeni chętnie korzystali z dodatkowych atrakcji i zaplecza gastronomicznego.
W wydarzeniu wzięli udział także marszałek Antoni Konopka, Starosta Powiatu Brzeskiego Jacek Monkiewicz i Wójt Gminy Lubsza Michał Marek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *