Spór o budowę obwodnicy i przeprawy mostowej przez Odrę

Starosta Jacek Monkiewicz, Burmistrzyni Brzegu Violetta Jaskólska-Palus oraz Wójt Gminy Lubsza Michał Marek mówią głośno o działaniach wójta Skarbimierza, które blokują budowę obwodnicy Brzegu i dodatkowej przeprawy przez Odrę. Andrzej Pulit twierdzi, że w mediach trwa hejterska kampania oszczerstw i pomówień o blokowaniu przez niego tej strategicznej inwestycji.

W piątek przy skrzyżowaniu ul. Bolesława Chrobrego i Armii Krajowej w Brzegu odbyła się konferencja prasowa dotycząca sporu związanego z budową obwodnicy i przeprawy przez Odrę. Starosta, Burmistrzyni Brzegu i Wójt Gminy Lubsza, a także część radnych powiatowych tj. Tomasz Trzaska wraz z Sebastianem Rachwalskim, ponownie zaapelowali do Wójta Gminy Skarbimierz o niezwłoczne wycofanie odwołania z dnia 02.07.2024 r. od decyzji Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Opolu nr WOOŚ.420.6.2022.MSe.74 z dnia 19.06.2024 r. w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia pod nazwą „Budowa obwodnicy Brzegu w ciągu drogi krajowej nr 39”.

– Realizacja planowanej od kilkudziesięciu lat obwodnicy Brzegu wraz z przeprawą mostową przez Odrę jest absolutnie konieczna, zwłaszcza w kontekście ostatnich wydarzeń związanych z powodzią. Tylko dzięki wytężonej pracy wszystkich służb i mieszkańców udało się uchronić przed zalaniem drogę krajową nr 39, a konkretnie odcinek prowadzący przez Odrę i uniknąć totalnego paraliżu komunikacyjnego – podkreśla Starosta Powiatu Brzeskiego Jacek Monkiewicz.

Obwodnica Brzegu to inwestycja bardzo ważna zarówno dla naszego miasta, jak i całego powiatu. Wielu mieszkańców zwraca uwagę na to, że sznury samochodów ciężarowych stanowią duże zagrożenie dla pieszych, do tego dochodzi hałas i spaliny. Budowa nowej przeprawy to z kolei inwestycja o znaczeniu strategicznym dla całego regionu. Przypominam, że podczas powodzi pomoc dla Nysy i Głuchołaz docierała w dużej mierze przez drogę krajową nr 39. Niewiele brakowało, a musielibyśmy zamknąć przeprawę w Brzegu. W tej sytuacji przejazd przez Odrę byłby możliwy dopiero we Wrocławiu lub Opolu, bo przy wysokiej wodzie przeprawy w Oławie i Mikolinie też są zamykane – mówi Burmistrzyni Brzegu Violetta Jaskólska-Palus.

Bez tej infrastruktury nasze gminy będą narażone na regularne zagrożenia, zarówno w kontekście powodzi, jak i codziennych utrudnień komunikacyjnych. To nie tylko problem dla mieszkańców Brzegu, ale również Skarbimierza, który jest ściśle związany komunikacyjnie z resztą powiatu – dodaje Jacek Monkiewicz.

Ta inwestycja jest również bardzo istotna dla mieszkańców naszej gminy, przede wszystkim w kontekście bezpieczeństwa w sytuacjach kryzysowych, np. takich, jak niedawna powódź – mówi Michał Marek, Wójt Gminy Lubsza.

Oświadczenie Andrzeja Pulita, Wójta Gminy Skarbimierz

W związku z hejterską kampanią oszczerstw i pomówień na stronach internetowych o blokowaniu obwodnicy oświadczam, że to GDDKiA oddział w Opolu blokuje rozwiązania akceptowane przez społeczność gminy Skarbimierz i gminy Brzeg, poprzez zaniechanie prac dokumentacyjnych co najmniej przez okres 2 lat w ramach odwetu za brak zgody na wariant najdroższy i nie uwzględniający zasady ochrony środowiska.W kampanię oszczerstw i pomówień, czy też niewiedzy wpisuje się też apel Pani Burmistrz Brzegu, Starosty Powiatu Brzeskiego, Wójta Gminy Lubsza, ponieważ we wspólnym piśmie twierdzą, że wójt Skarbimierza blokuje budowę obwodnicy i bezzasadnie podnosi argument naruszenia zasad ekonomii i ochrony środowiska. Szczególnie skandaliczna jest wypowiedź Starosty Powiatu, który mówi, że opinia mieszkańców nie ma znaczenia, bo GDDKiA ma spec ustawę i nie musi honorować opinii społeczności lokalnej.

Należy stwierdzić, że rozwiązania akceptowane przez społeczności obu gmin są ujęte w planach zagospodarowania przestrzennego.  W całej procedurze postępowania GDDKiA pominęła obowiązujące prawo miejscowe z uzgodnieniami mieszkańców, gdyż preferowała jedynie wariant najdroższy nieuwzględniający ochronę środowiska.            

Utrudnienia dla społeczności gminy Skarbimierz w najdroższym wariancie:
– nie dano zgody na bezpośrednie skomunikowanie z obwodnicą miejscowości Skarbimierz-Osiedle, a wjazd z istniejącej drogi gminnej zamierzano zamknąć, nowy wjazd na nową obwodnicę ma znaczenie strategiczne, bo spowoduje mniejszy przejazd przez sołectwo Skarbimierz i zmniejszy natężenie ruchu na rondzie Sosabowskiego, gdzie tworzą się zatory (korki drogowe). Dla kierowców udających się w kierunku Oława, czy też Lubsza skrócenie trasy o 3km,
– dla mieszkańców Zielęcic:  zwiększony hałas, emisja spalin, utrudnienie ruchu na rondzie ul. Małujowickiej, zamknięcie przejazdu kolejowego do Brzeziny i Lipek,
– dla mieszkańców Brzeziny: zamknięcie przejazdu kolejowego, zwiększony hałas i emisja spalin,
– dla mieszkańców Lipek: zamknięcie przejazdu kolejowego, wydłużenie tras dojazdowych.

Utrudnienie dla społeczności gminy Brzeg w najdroższym wariancie:
– brak możliwości korzystania z obwodnicy ze względu na dalekie dojazdy, co w efekcie nie wpłynie na ograniczenie emisji spalin w mieście,
– brak skomunikowania z obwodnicą strefy inwestycyjnej oznacza zwiększenie trudności komunikacyjnych na ulicy Małujowickiej (korki),
– utrudnienie dla logistyki centrum DINO (przykład Centrum Biedronki w Skarbimierzu).

GDDKiA ostatecznie złożyła ponownie raport oddziaływania na środowisko nie uwzględniając opinii mieszkańców i prawa miejscowego (MPZP).

Ponieważ obwodnica jest koniecznie potrzebna dla społeczności trzech gmin, to na spotkaniu z samorządowcami zaproponowałem wybór najkorzystniejszego rozwiązania przebiegu obwodnicy i współudział finansowy w projekcie budowy obwodnicy z pominięciem ultimatum GDDKiA. Zaproponowałem, aby wybrać wariant zawarty w planie zagospodarowania przestrzennego gminy Brzeg z przebiegiem przez teren niezamieszkały (aktualnie zakrzaczony i zadrzewiony) na „Zielonce”, co dałoby świetne skomunikowanie z terenami inwestycyjnymi i nowym dojazdem ze Skarbimierza-Osiedle, jako najlepiej spełniający warunki ekonomiczne i ochronę środowiska.

Jak się okazało po stronie przybyłych samorządowców nie było woli, co do wspólnej inicjatywy na rozwiązanie problemu zgodnie z obowiązującym prawem miejscowym. Na pożytek hejtu politycznego trójka samorządowców zrobiła sobie zdjęcie na tle urzędu i zamieściła je na stronach internetowych swoich urzędów, a hejterzy nie rozumiejący problemu już są w akcji.

Andrzej Pulit
Wójt Gminy Skarbimierz

Do sprawy będziemy wracać.

Przeczytaj też: Szkoła Podstawowa w Mąkoszycach stawia na zdrowie! Nowy projekt wspierany przez Fundację Gobarto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *