Długi listopadowy weekend – zadbajmy o bezpieczeństwo

Trwa długi weekend, a co za tym idzie, możemy zaobserwować wzmożony ruch na drogach naszego powiatu. Policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem podróżujących, tak aby każdy szczęśliwie dotarł do celu i bezpiecznie powrócił do domu. Funkcjonariusze w trakcie kontroli drogowych sprawdzą stan techniczny pojazdów, to czy pasażerowie mają zapięte pasy i czy prowadzący auta są trzeźwi. Pamiętajmy! Bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych.

Funkcjonariusze wyposażeni w mierniki prędkości, nieoznakowane radiowozy z wideorejestratorami oraz alkomaty walczą z piratami drogowymi na terenie powiatu brzeskiego. Szczególną uwagę policjanci zwracają na trzeźwość kierujących, przekraczanie dopuszczalnej prędkości oraz używanie pasów bezpieczeństwa i fotelików do przewożenia najmłodszych. Dla piratów drogowych nie ma taryfy ulgowej. Funkcjonariusze będą zatrzymywać prawo jazdy kierowcom, którzy rażąco naruszą przepisy, tym samym stworzą realne zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Pamiętajmy jednak o tym, że jesienią, z uwagi na wcześnie zapadający zmrok, częste opady deszczu, czy też zalegające w niektórych miejscach mokre i śliskie liście, jazda staje się trudniejsza, nawet na oświetlonych ulicach. Mokra nawierzchnia sprawia, że znacznie wydłuża się droga hamowania.

Żeby podróż była bezpieczna, warto stosować się do kilku zasad:
– przed wyjazdem sprawdźmy: stan techniczny pojazdu (działanie świateł, sprawność układu hamulcowego i jezdnego), wyposażenie samochodu (trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę), potrzebne dokumenty (prawo jazdy);
– przed podróżą nie spożywajmy alkoholu, bądźmy wypoczęci i wyspani;
– w czasie jazdy korzystajmy z pasów bezpieczeństwa, dzieci przewoźmy w fotelikach;
– przestrzegajmy ograniczeń prędkości, dostosujmy ją do aktualnie panujących warunków atmosferycznych i drogowych, pamiętający przy tym, że w okresie jesieni warunki mogą bardzo szybko się zmienić;
– pamiętajmy o zastosowaniu zasady „ograniczonego zaufania”, szczególnie wobec pieszych i kierujących jednośladami, oni nie zawsze są widoczni na drogach.

Wybierając się w drogę, nie zapominajmy o zabezpieczeniu swojego mieszkania i domu:
– dobrze pozamykajmy wszystkie drzwi i okna,
– poprośmy sąsiadów o czujność i zwrócenie uwagi na Twoje mieszkanie, a w czasie nieobecności zabieranie poczty,
– nie zostawiajmy w mieszkaniu większej gotówki i przedmiotów o dużej wartości.

KPP w Brzegu

158 thoughts on “Długi listopadowy weekend – zadbajmy o bezpieczeństwo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *