Nie bądźmy obojętni na osoby narażone na wychłodzenie

Niskie temperatury to śmiertelne zagrożenie dla osób pozostających w kryzysie bezdomności, które szukają schronienia, by przetrwać okres jesienno-zimowy. Dlatego też policjanci wraz ze strażą miejską regularnie sprawdzają, jak takie osoby radzą sobie w tym ciężkim dla nich czasie. Za każdym razem mundurowi rozmawiają z potrzebującymi i wskazują adresy instytucji, w których bezdomni mogą liczyć na pomoc. Na wychłodzenie narażone są również osoby starsze, samotne, które z różnych przyczyn nie mogą poradzić sobie z codziennymi czynnościami. Dlatego ważne jest, by nikt nie pozostał wobec nich obojętny.

Policjanci w trosce o życie i zdrowie bezdomnych sprawdzają, jak radzą sobie w okresie zimy. Niskie temperatury niosą ze sobą ryzyko wychłodzenia. Dlatego funkcjonariusze regularnie kontrolują miejsca, w których takie osoby przebywają. Współpracują w tym zakresie z wieloma instytucjami pomocowymi.

Mundurowi kontrolują m.in. opuszczone budynki, altany, wiadukty kolejowe czy klatki schodowe w wielorodzinnych budynkach. Napotkanym tam osobom wskazują miejsca, gdzie mogą otrzymać ciepły posiłek, herbatę czy suchą odzież.

Na wychłodzenie organizmu szczególnie narażone są także osoby starsze lub chore, które z różnych przyczyn nie mogą poradzić sobie z codziennymi czynnościami takimi jak napalenie w piecu, czy ogrzanie mieszkania. Jeśli znamy taką osobę, nie wstydźmy się sprawdzić i zapytać, czy potrzebuje naszej pomocy. Należy pamiętać, że są ośrodki i placówki, w których osoba potrzebująca otrzyma opiekę i będzie bezpieczna. O trudnej sytuacji sąsiada czy znajomego możemy powiadomić Ośrodek Pomocy Społecznej.

Podczas niskich temperatur ważne jest również, by mieszkańcy zgłaszali miejsca, w których przebywają osoby narażone na wychłodzenie.

Jeśli widzimy śpiącego na dworze człowieka, nie przechodźmy obok niego obojętnie. Zadzwońmy na policję lub straż miejską. Podjęta interwencja i udzielona tej osobie pomoc, być może uratuje jej życie. Miejsca przebywania osób bezdomnych możemy także zgłaszać poprzez aplikację Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Trzeba jednak pamiętać, że w nagłej sytuacji należy kontaktować się ze służbami pod numerem alarmowym 112.

158 thoughts on “Nie bądźmy obojętni na osoby narażone na wychłodzenie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *