W gminie Skarbimierz podpisano umowę na dystrybucję węgla

W piątek (25 listopada) w siedzibie Gminy Skarbimierz doszło do podpisania umowy pomiędzy reprezentującym gminę Wójtem Andrzejem Pulitem a Adamem Kobylańskim reprezentującym firmę Usługi Transportowe i Handel Opałem Adam Kobylański. Jest to efekt realizacji wytycznych zawartych w ustawie z dnia 22 października 2022 roku, o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych.

W myśl podpisanej umowy firma Adama Kobylańskiego zajmie się transportem, składowaniem, dystrybucją i dostarczaniem węgla zakupionego przez gminę po cenach preferencyjnych. Firma Kobylańskiego dostarczy bezpłatnie węgiel własnym transportem bezpośrednio do odbiorców. Oczywiście odbiorca może chcieć przewozić węgiel swoim transportem, jednak nie będzie to miało wpływu na cenę końcową. Strony umowy wyceniły usługę na 400 złotych za tonę. Ponieważ tona węgla z kopalni będzie kupiona za 1500 zł, to cena dla mieszkańców będzie wynosiła 1900 złotych za tonę. Wcześnie można było zaopatrywać się w węgiel przez internet w e-sklepie Polskiej Grupy Górniczej za pośrednictwem Kwalifikowany Dostawca Węgla.

Jeżeli ktoś wcześniej zakupił węgiel w e-sklepie PGG, to nie może skorzystać z zakupu za pośrednictwem gminy, może co najwyżej dobrać do limitu półtora tony.

Podpisana umowa na zakup i dystrybucję węgla to duże udogodnienie, zwłaszcza dla starszych mieszkańców gminy (nie muszą tego robić przez internet). Wójt Pulit negocjował bardzo ostro. Myślę, że wynegocjował super warunki na sprzedaż węgla wraz z dostawą pod wskazany adres. Gmina podeszła do tematu bardzo profesjonalnie. Lada dzień powinniśmy podpisać podobną umowę na dystrybucję węgla dla Gminy Brzeg – powiedział Adam Kobylański.

Moim zdaniem rozwiązanie przyjęte przez rząd jest bardzo złe – to, że realizują to gminy. Złożyliśmy zapotrzebowanie na tysiąc ton, a dostaliśmy sześćset dwadzieścia jeden. Co, jeżeli węgla zabraknie i nie będzie wznowienia umowy z Polską Grupą Górniczą. Było tysiąc wniosków na piec węglowy, każdemu przysługuje półtora tony, ale ponieważ wiemy, że część mieszkańców kupiła wcześniej przez internet, to nie mogliśmy zamówić półtora tysiąca ton, bo to są zakupy po cenach preferencyjnych i byśmy z tym węglem zostali. Przyjęliśmy, że około 40% mieszkańców już zakupiło węgiel, dlatego złożyliśmy zapotrzebowanie na tysiąc ton, ale to nam obcięto. Dlatego uważam, że rozwiązanie przyjęte przez rząd jest fatalne, bo Rząd chce zrzucić na gminy odpowiedzialność za brak węgla. Jeżeli samorządy mają zarządzać kopalniami, bo Rząd nie potrafi, to możemy to od rządu wziąć – powiedział Andrzej Pulit, Wójt Gminy Skarbimierz.

Z informacji uzyskanych w gminie wynika, że do tej pory złożono 300 wniosków. Jeżeli przyjmiemy, że każdy wniosek złożony jest na 1,5 tony, to znaczy, że 450 ton zostało rozdysponowanych. Umowa będzie obowiązywała do końca roku.

156 thoughts on “W gminie Skarbimierz podpisano umowę na dystrybucję węgla

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *