W nocy, z 9 na 10 lutego 1940 roku, rozpoczęła się pierwsza z czterech masowych deportacji na Sybir, przeprowadzona przez NKWD. Około 140 tysięcy obywateli polskich, w przerażających warunkach, zostało wywiezionych w głąb Związku Sowieckiego.
Pierwsza wywózka miała na celu osłabienie polskości na Kresach. Objęła głównie rodziny urzędników państwowych, m.in. sędziów, prokuratorów czy wojskowych i była największa oraz najbardziej tragiczna pod względem ofiar. Wiele osób zmarło jeszcze w czasie transportu – z wyczerpania, głodu i zimna. Ci, którzy przeżyli tę gehennę i wrócili w rodzinne strony, nigdy nie zapomnieli o złożeniu hołdu ofiarom.
Wczoraj (5 lutego) w kościele pw. św. Mikołaja w Brzegu odprawiona została uroczysta msza święta w intencji 83. rocznicy zesłania Polaków na Sybir, w której, w imieniu Burmistrza Brzegu Jerzego Wrębiaka, wziął udział Zastępca Burmistrza Bartłomiej Kostrzewa.
W nabożeństwie wzięli także udział m.in. Wicewojewoda Opolski Tomasz Witkowski, Janina Góral – Prezes Koła Terenowego Związku Sybiraków w Powiecie Brzeskim oraz Janusz Żebrowski – Prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Sybiraków na Opolszczyźnie. Zwieńczeniem uroczystości było złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą ofiary tamtych tragicznych wydarzeń.