Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny o tytuł „Mistrza Ortografii 2023”

O tym, że nasz język ojczysty do najłatwiejszych nie należy, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Jest to jednak język bardzo bogaty i piękny, choć pełen różnych pułapek, zarówno tych mówionych, jak i pisanych. Istotę zawiłości i sprzeczności naszego języka bardzo trafnie oddaje poniższy cytat:

„Język polski jest piękny, ponieważ szeleści jak jesienne liście, skrzypi jak mróz zimową porą, świszczy jak wiosenny wiatr, ale i tak rozgrzewa nas, niczym lato, ortografią i interpunkcją!”

I nie ma w tym stwierdzeniu ani cienia przesady. Wiedzą o tym najlepiej uczestnicy Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego, który odbył się 30 marca w murach Publicznej Szkoły Podstawowej nr 8. W szranki o tytuł Mistrza Ortografii stanęło 15 uczniów brzeskich szkół podstawowych. By móc stawić czoła rywalom, każdy z uczestników przeszedł wcześniej eliminacje w swojej szkole.

Zadania, z jakimi musieli zmierzyć się tegoroczni pretendenci do tytułu Mistrza Ortografii, były podzielone na dwa etapy. W pierwszym z nich uczniowie przystąpili do napisania najeżonego licznymi ortograficznymi pułapkami dyktanda. Po tej rozgrzewce przyszła kolej na drugi etap. Tutaj uczestnicy konkursu musieli wykazać się wiedzą o naszym języku ojczystym. Znajomość zasad pisowni trudnych ortograficznie wyrazów, rebusy, znajomości tytułów, czytanie tekstu ze zrozumieniem – to tylko niektóre z zadań, z jakimi musieli zmierzyć się uczniowie.

Pomimo tego, że poziom konkursu był wysoki i niejeden dorosły miałby problem, aby rozwiązać zadania poprawnie, to uczestnicy konkursu poradzili sobie z nimi bardzo dobrze. Niestety zasady konkursu są nieubłagane i zwycięzcą mógł zostać ten, kto popełnił najmniej błędów. W tym roku I miejsce i tytuł Mistrza Ortografii 2023 zdobyła Anna Mosoń – uczennica klasy 3b ze Szkoły Podstawowej nr 8, którą przygotowywała Dorota Wojciechowska. Na II miejscu uplasował się Jakub Wilk z klasy 3b z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 8, którego opiekunem również była Dorota Wojciechowska. Miejsce III zajęła Zuzanna Szyszkowska z klasy 3a z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1, nad której pracą czuwała Joanna Łukasik.

Dodatkowo Rada Rodziców ufundowała nagrody w postaci gier planszowych, a Biuro Promocji podarowało piękne książki o tematyce brzeskiej przyrody.

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy zdobytych miejsc i trofeów oraz ogromnej wiedzy, jaką się wykazali. Do zobaczenia za rok na kolejnym Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym.

Marta Okopska

415 thoughts on “Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny o tytuł „Mistrza Ortografii 2023”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *