Pracowity marzec w ZSZ nr 1

Tradycyjnie już zaglądamy do ZSZ nr 1 w Brzegu, aby podsumować to, co działo się w szkole w ubiegłym miesiącu.

Początek marca na Słowiańskiej rozpoczął się pod hasłem „Dnia Kobiet”. W ramach Tygodnia Kobiet, organizowanego przez Stowarzyszenie Razem Dla Powiatu Brzeskiego, odbyły się w szkole wykłady dotyczące pracy mózgu, dbania o jego funkcjonowanie oraz spotkanie z dietetyczką. Grażyna Tesarowicz i Aneta Wróbel prowadziły warsztaty kulinarne, a Marta Żyłczyńska, Katarzyna Krzyszczuk i Dorota Witoszyńska, razem z uczennicami, organizowały czas dzieciom, kiedy ich mamy uczestniczyły w warsztatach i wykładach.

Pełne kolorów, atrakcji i zabawy szkolne obchody Dnia Kobiet zorganizował samorząd uczniowski pod opieką Małgorzaty Grzyb i Magdaleny Bonar.

Firma ControlTec zainteresowana jest współpracą z naszą szkołą, głównie z kierunkami elektrycznymi i technikiem robotykiem. ControlTec tworzy algorytmy i systemy sterowania w energetyce. Dyrektor Wioletta Frankiewicz z przedstawicielem firmy Krzysztofem Ćmikiewiczem omówili wstępne elementy współpracy.

W marcu odbyło się także wiele spotkań, wyjazdów, konkursów i wydarzeń, w których uczestniczyli uczniowie naszej szkoły, zdobywając dużo nagród, dyplomów i certyfikatów.

3 marca uczniowie, wraz z opiekunkami: Katarzyną Krzyszczuk, Joanną Łyczkowską oraz Martą Żyłczynską, odwiedzili Międzynarodowe Targi Turystyczne we Wrocławiu. Mogli zapoznać się z ofertą aż 220 wystawców z kraju i zagranicy. Jak co roku próbowali regionalnych specjałów oraz brali aktywny udział w grach i zabawach zaproponowanych przez organizatorów.

Weekend 11-12 marca upłynął na zdobywaniu nowych umiejętności zawodowych w ramach kursu animatora czasu wolnego realizowanego przez EDU EL Edukacja Łódzka. To kolejny wspólny kurs wnoszący nowe doświadczenia, umiejętności, pomysły i radość. Pozwoli też poszerzyć ofertę zawodową uczestników.

7 marca odbyły się Mistrzostwa Powiatu Brzeskiego w drużynowym tenisie stołowym. Szkołę reprezentowali: Barbara Józków i Natalia Sadurek oraz Bartosz Borkowski i Jakub Jarosz.

Po zaciętych pojedynkach reprezentacja chłopców zajęła II miejsce, natomiast „słowiańskie dziewczęta” zajęły III miejsce.

W dniach 8-9 marca odbył się etap szkolny XXVII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, w którym brało udział dwoje uczniów naszej szkoły – Magdalena Rudkowska z klasy 3G oraz Dariusz Marszałek z klasy 4K.

13 marca uczennice klasy 2g Wiktoria Witkowska i 3g Magdalena Rudkowska, wraz z panią Anetą Wróbel, wzięły udział w VIII Konkursie wiedzy o żywności i żywieniu zorganizowanym przez Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Kluczborku. Celem konkursu jest wykształcenie wśród młodzieży szkolnej potrzeby dbania o własne zdrowie oraz promowanie zdrowego stylu życia. Uczennice w swoich kategoriach zajęły miejsca: Wiktoria II, a Magda III.

14 marca nasi uczniowie: Adam Ratajczyk, Dawid Pielka, Piotr Dwojak, Tomasz Początek, Kamil Lehmann, Karol Obacz, Patryk Szular, Emanuel Drebschok, Kacper Grzelak, Konrad Martowłos, Wiktor Kozłowski po raz kolejny udali się do Oddziału Terenowego RCKiK w Brzegu i oddali krew, każdy po 450 ml, a więc w sumie 4950 ml.

17 marca uczniowie klas gastronomicznych, wraz z panią Anetą Wróbel, wzięli udział w minisympozjum „Żywność naturalna – jesteś tym, co jesz”. Wykłady zostały przeprowadzone przez ekspertów z dziedziny pozyskiwania miodów: Piotra Strzeleckiego, który posiada własną pasiekę liczącą 450 rodzin, Edytę Czapkę Specjalistę Służby Leśnej ds. ochrony lasu oraz Michała Moskala – Podleśniczego Leśnictwa Roszkowice.

Tematyka dotyczyła grzybów oraz innej żywności pozyskiwanej z lasu. Mowa była także o chorobach i wirusach roznoszonych przez zwierzęta.

17 marca to Dzień Świętego Patryka, obchodzony hucznie w Irlandii i kojarzony jednoznacznie z zielonym kolorem – uczniowie, jak i nauczyciele, chętnie ubrali się w te barwy. Młodzież mogła też sprawdzić swoją wiedzę na temat Irlandii, rozwiązując interaktywny quiz. Wśród uczniów najwięcej punktów zdobył Adam Kucz z klasy 2BI, a kolejne miejsca przypadły w udziale Mikołajowi Szatkowskiemu i Konradowi Zarembie z klasy 1B.

W sobotę 18 marca w siedzibie OSP Michałowice trzech uczniów klasy mundurowej: Krystian Biskup, Maciej Kolerski i Filip Sykała złożyło uroczyste ślubowanie, stając się pełnoprawnymi druhami OSP. Darek Marszałek również ukończył pełne szkolenie i w najbliższym czasie złoży ślubowanie.

20 marca – ogromny sukces – I miejsce w konkursie Technikon 2023. W Technikum Akademickim, przy Międzynarodowej Wyższej Szkole Logistyki i Transportu we Wrocławiu, rozegrany został wielki finał konkursu Technikon ESA dla dolnośląskich i opolskich techników. W czasie finału 10 najlepszych drużyn zaprezentowało swoje projekty. Uczniowie wzięli również udział w rywalizacji on-line na platformie eduESA oraz w drużynowym konkursie Technikon Challenge. Nasza drużyna w składzie: Dariusz Kownacki, Jakub Jeka, Natan Biernat, Marcin Pinderski oraz Konrad Sobstyl, wraz z opiekunką projektu nauczycielką informatycznych przedmiotów zawodowych Beatą Dylak, zdobyła 1 miejsce oraz uzyskała główną nagrodę!

Kamil Dobroć, Maciej Frankiewicz, Mikołaj Steleblak, Grzegorz Jacheć, Jakub Kuszman, Samuel Różański, przygotowani przez Anetę Wróbel, wzięli udział w XXVI Opolskim Turnieju Chemicznym, zorganizowanym przez Opolski Odział Polskiego Towarzystwa Chemicznego Uniwersytetu Opolskiego na Wydziale Chemii.
Kolejna grupa uczniów wykazała się w warsztatach e-portfolio w ramach projektu „Opolskie Szkolnictwo Zawodowe dla Rynku Pracy” w Opolu.

21 marca z okazji pierwszego dnia wiosny uczniowie szkolne plecaki zamienili na inny „pojemnik”. Każdy mógł dać upust swojej fantazji, a niektóre pomysły były rzeczywiście zaskakujące i wręcz szalone. Obowiązywało także oryginalne przebranie oraz ciekawe nakrycie głowy lub fryzura.

22 marca odbył się Dzień „Młodego przedsiębiorcy”. Realizowano projekty o charakterze społeczno-ekonomicznym. W ramach działań uczeń planuje swoją przyszłość, podejmuje decyzje dotyczące dalszej drogi edukacyjnej, wyboru zawodu, uczy się poruszania w świecie finansów i płaszczyzn społecznych. Projekty koordynowały nauczycielki przedmiotów handlowych i ekonomicznych: Irena Czerkawska, Janina Wcisło, Małgorzata Grzyb.

23 marca Klasa 2BI (technik elektryk, technik informatyk) uczestniczyła w wykładach na Politechnice Opolskiej na Wydziale Elektroniki, Informatyki i Automatyki. Uczniowie zwiedzili także Muzeum Politechniki Opolskiej i Lamp Rentgenowskich.

24 marca grupa uczniów z klasy 4E/G wzięła udział w laboratorium branżowym o tematyce spożywczej w RZPWE w Opolu prowadzonym przez Małgorzatę Czekajło.

24 marca 15 uczniów naszej szkoły (głównie z kl. 4i) wraz z opiekunem ks. Janem Inglotem udało się na Jasną Górę na pielgrzymkę maturzystów.

Kacper Kowalik znalazł się w gronie laureatów tegorocznego Ogólnopolskiego Konkursu Studium Talent organizowanego przez Politechnikę Wrocławską. Do udziału zgłosiło się 2500 osób, w tym dwóch uczniów ZSZ nr 1 w Brzegu: Kacper Kowalik z IV b oraz Adam Ratajczyk z IVk – opiekun Monika Kudra.

Uczennice klasy 2 C/G Oliwia Kuczera i Sandra Malinowska oraz 2 g Daria Łyczek i Wiktoria Świętoniowska wzięły udział w II konkursie wojewódzkim „Stół wiosną malowany”, który odbył się 28 marca. Organizatorem wydarzenia był Zespół Szkół nr 1 w Kędzierzynie-Koźlu. Konkurs miał na celu poszerzenie wiedzy z zakresu dekoracji i aranżacji stołów w restauracjach, jak też poznanie tajników pracy kelnerów i hotelarzy. Opiekunem konkursu była Aneta Wróbel.

Pod koniec marca odbyły się też spotkania rekolekcyjne „Wolność w Bogu” z Kacprem „Kacu” Gudzikowskim

30 marca w mury Słowiańskiej zawitali przedstawiciele fabryki Donaldson z siedzibą w Skarbimierzu. Uczniowie klas maturalnych zapoznali się z profilem i działalnością fabryki.

30 marca odbył się też szkolny Konkurs wiedzy o Austrii, przygotowany przez Małgorzatę Kukurowską oraz Joannę Galę-Wójcik. Laureatami zostali: Rafał Walasek, Łukasz Mazur oraz Michał Muszak.

31 marca grupa uczniów kilku klas, wraz z opiekunami M. Bonar, M. Grzyb, B. Olszewskim i M. Suflitą, uczestniczyła w wycieczce edukacyjnej do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Celem wyjazdu było budowanie świadomości patriotycznej i narodowej młodych ludzi.

Sama końcówka marca odbyła się pod hasłem „Muffinowo zawodowo”. Z inicjatywy SU podczas kiermaszu muffinkowego zbierano pieniądze na zakup różowej skrzyneczki i artykułów higienicznych do damskiej toalety.

Marzec zawsze obfituje w wydarzenia i działania, ale tegoroczny zaskoczył wszystkich. W kwietniu będzie mniej aktywnie, bo przerwa świąteczna, ale nie zwalniamy, gdyż wiele pracy przed nami – czekają kolejne akcje, konkursy, warsztaty, spotkania – zwłaszcza z uczniami klas ósmych. Pod koniec kwietnia pożegnamy też klasy czwarte.

Elżbieta Mykicka
Joanna Łyczkowska

159 thoughts on “Pracowity marzec w ZSZ nr 1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *