Koncert z cyklu „Wieczory Lisztowskie”

Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, wraz z panem Juliuszem Adamowskim, prezesem Towarzystwa im. Ferenca Liszta, zapraszają na koncert w ramach Wieczorów Lisztowskich. Wystąpi wybitna polska pianistka Joanna Marcinkowska. Artystka zaprezentuje m.in. niezbyt często wykonywane „Pieśni wędrowca” Ignacego Jana Paderewskiego, Fantazję C-dur op. 14 Karola Szymanowskiego oraz znane arcydzieła Fryderyka Chopina – Scherzo b-moll, Walce i Wielkiego Poloneza Es-dur op. 22.

Koncert odbędzie się w sobotę 15 kwietnia, godz. 18.00 w Sali Pinottiego Zamku Piastów Śląskich.

Joanna Marcinkowska: doktor habilitowany sztuki muzycznej i profesor Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, należy do czołowych pianistów polskich. Studia pianistyczne ukończyła z wyróżnieniem w klasie prof. Waldemara Andrzejewskiego w poznańskiej Akademii Muzycznej.

Jest laureatką wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów oraz festiwali pianistycznych, m.in.: I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy (1996), I nagrody na VII Europejskim Konkursie Chopinowskim w Darmstadt (Niemcy – 2002), II nagrody i nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie utworów Karola Szymanowskiego na V Międzynarodowym Konkursie im. Karola Szymanowskiego w Łodzi (2001), III nagrody i nagrody publiczności na V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Kolonii (Niemcy – 2001), nagrody głównej na XXX Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (1996).

Występowała z recitalami oraz jako kameralistka i solistka koncertów symfonicznych w Polsce, a także w wielu krajach Europy oraz w USA, w Chinach i w Wietnamie. Koncertowała na ponad 40 prestiżowych, międzynarodowych festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą, m.in.: w Warszawie, w Dusznikach-Zdroju, w Wiedniu, w Salzburgu (w słynnej Mozarteum-Saal), w Gaming, w Hanowerze („Wybitni laureaci konkursów pianistycznych”), na Festiwalach Pianistyki Polskiej w Słupsku, „Chopin w barwach jesieni” w Antoninie, Festiwalu „Piano Passion” w Saint Etienne, a także na festiwalach muzycznych w Sofii i Płowdiw.

Współpracowała z ponad 40 wybitnymi dyrygentami polskimi i zagranicznymi, występowała jako solistka z wieloma znakomitymi zespołami muzycznymi i orkiestrami symfonicznymi oraz z niemal wszystkimi orkiestrami symfonicznymi polskich filharmonii.

Dorobek nagraniowy Joanny Marcinkowskiej obejmuje utrwalone na płytach CD i kasetach utwory W.A. Mozarta, J. Haydna, R. Schumanna, F. Chopina, P. Czajkowskiego, C. Debussy’ego, I.J. Paderewskiego i K. Szymanowskiego. Dla Telewizji Polskiej nagrała m.in. recital chopinowski zarejestrowany w 187. rocznicę urodzin kompozytora. Recital z utworami Chopina nagrała również dla Polskiego Radia „Merkury” w Poznaniu oraz Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie.

W ostatnich latach artystka dokonała prawykonań trzech koncertów fortepianowych: IV Koncertu fortepianowego „Oxygenophilic Sounds” Krzesimira Dębskiego – z CoOperate Orchestra pod batutą kompozytora, Koncertu fortepianowego Zbigniewa Kozuba – z Orkiestrą Sinfonietta Pomerania pod batutą Tadeusza Dixy oraz Koncertu fortepianowego „Witraż czasu” Janusza Stalmierskiego (skomponowanego na 100-lecie Poznańskiej Akademii Muzycznej) – z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Poznańskiej pod batutą Jakuba Chrenowicza.

Joanna Marcinkowska zasiada jako przewodnicząca lub członek jury wielu konkursów pianistycznych. Prowadzi liczne kursy mistrzowskie i warsztaty pianistyczne w kraju i za granicą (m.in. w Chinach, w Teksasie, w Wietnamie). Jej studenci i uczniowie zdobywają czołowe nagrody na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych (m.in. w Chinach, Niemczech, Rosji, we Włoszech).

Za swoje osiągnięcia została uhonorowana m.in. Medalem Młodej Sztuki, odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”Srebrnym Krzyżem Zasługi, a także Nagrodą Artystyczną Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Nagrodami Rektora Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Źródło: Juliusz Adamowski, Towarzystwo im. Ferenca Liszta

163 thoughts on “Koncert z cyklu „Wieczory Lisztowskie”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *