8 Festiwal Fotografii Otworkowej w Brzegu

8 Festiwal Fotografii Otworkowej w Brzegu 2023 w toku. Osoby, które brały udział w poprzednich edycjach imprezy pewnie zauważyły, że dotychczas był to Brzeski Festiwal Fotografii Otworkowej. Decydując się na pozornie drobną zmianę, organizatorzy chcieli, aby wydarzenie było bardziej utożsamiane z naszym miastem, bo niektórzy kojarzyli je błędnie z Brzeskiem.

Nie potrafię dokładnie określić, które wydarzenie otwierało festiwal. Dla mnie było to piątkowe Kuratorskie oprowadzenie po Brzegu, połączone z prezentacją prac Nielsa Hansena. Jednak byłoby to pewne nadużycie, bo prace wisiały już wcześniej w poszczególnych miejscach (na słupach i w galeriach) i można je było tam oglądać.

W sobotę (29 kwietnia) o godz. 17.00 w Galerii Sztuki Współczesnej BCK odbył się uroczysty midisaż wystawy pokonkursowej 8.FFO w Brzegu.

Swoje prace prezentowali: Piotr Cieślak, Justyna Czerniak, Grzegorz Dudek, Adolfo Garcia, Dariusz Goetze, Marcin Golonka, Ruth Güse, Bohdan Hrynyshyn, Wojciech Jackiewicz, Tomasz Jędrzejewski, Kümei Kirschmann, Tomasz Korczyński, Zbigniew Ładygin, Marcin Najdenow, Arto Olkkonen, Jorma Onkinen, Diana Pankova, Piero Picariello, Robert Pomichter, Ryszard Poprawski, Mirosław Radomski, Radosław Rogalski, Dawid Rycąbel, Piotr Smoliński, Wiesława Stasińska, Piotr Szudra, Artur Śliwakowski, René Vonk, Piotr Wiktor Węcławski i Przemysław Woleńszczak.

Wśród autorów są stali bywalcy, ale są też osoby prezentujące swoje prace w Brzegu po raz pierwszy. Z roku na rok informacja o tym wydarzeniu zatacza coraz większe kręgi. Pojawiają się zgłoszenia autorów z krajów, które wcześniej nie brały udziału w festiwalu, np. z Niemiec, czy z Włoch. Jednym z autorów jest Jorma Onkinen z Finlandii, który przyjechał do Brzegu specjalnie na nasz festiwal.

Pierwsze miejsce w konkursie zajął Wojciech Jackiewicz, który na wydarzenie przyjechał z Lubska (woj. lubuskie). Korzystając z obecności laureata na midisażu, poprosiłem go o krótki komentarz na temat wystawy.

Udział w tym wydarzeniu jest dla mnie możliwością zaistnienia. Sprawdzianem, czy moje prace będą się komuś podobać, czy też mam tworzyć tylko dla siebie. Interesuje mnie fotografia otworkowa, albo raczej solarygrafia, bo daje takie wciągające, hipnotyzujące nas kolory. Zajmuję się tym od niedawna, konkretnie od 2019 roku. Obejrzałem jakiś filmik w internecie, który mnie zainteresował i pomyślałem, że warto spróbować. Prościej byłoby pewnie cyfrowo, ale chyba jednak czasem warto trochę pod górkę – większa satysfakcja. Każde zdjęcie jest niepowtarzalne, ale solarygrafia jest niesamowita – powiedział Wojciech Jackiewicz, laureat konkursu.

Wisienką na torcie tego wydarzenia było spotkanie z zaproszonymi gośćmi: Moniką Cichoszewską, Grzegorzem Hussakiem i Marzeną Kolarz. W prelekcjach opowiedzieli oni o nietypowych formach, jakie stosują w fotografii otworkowej.

Wystawę w Galerii Sztuki Współczesnej BCK przy ul. Mlecznej 5 można oglądać do 23 maja w godzinach pracy galerii. Wstęp jest bezpłatny.

Prace uczestników konkursu na 8.FFO w Brzegu oceniło jury w składzie: Niels Hansen, Rafał Mielnik i Maciej Zapiór. Wszyscy członkowie Jury brali udział w ubiegłorocznym konkursie 7.BFFO. W tym roku, z uwagi na pełnione funkcje, nie mogli wziąć udziału w konkursie, jednak ich prace możemy oglądać na tegorocznej edycji festiwalu, bo mają oni tu swoje wystawy autorskie.

Wystawa Nielsa Hansena to niespodzianka, którą zapowiadali organizatorzy festiwalu. Składają się na nią wydruki na dużych formatach, powieszone w różnych miejscach naszego miasta. Dobór prac w poszczególnych miejscach nie był przypadkowy, ale o tym niech nam opowie Kurator wystawy.

W tym roku porwaliśmy się na niebywałą rzecz, to znaczy zaprezentowaliśmy wystawę fotografii, przygotowaną na 27 słupach ogłoszeniowych. Na każdym słupie w mieście wisi inna fotografia duńskiego artysty Nielsa Hansena. To jest o tyle niespotykana rzecz, bo żeby zobaczyć całą wystawę, to trzeba zaliczyć spacer, albo przejażdżką po mieście. Po drugie dobór prac nie jest przypadkowy. Korespondują one z otoczeniem. Każda z nich wisi w konkretnym miejscu dlatego, że tam się wpasowała. Pokazujemy fragmenty Danii lub Szwecji, które w jakiś sposób pasują do brzeskiego pejzażu. Czyli jak obok Komendy Policji wisi zdjęcie zamku Christiansborg w Kopenhadze, to dlatego, że łuki na zdjęciu nawiązują do łuków okien w budynku policji. Zdjęcie ruin twierdzy na Bornholm wisi na tle muru, który też jest zniszczony i cegły z niego wychodzą. W zeszłym roku stawialiśmy bardziej na warsztaty. Były warsztaty z budowania camera obscura, z wykonywania fotografii tymi aparatami. W tym roku kładziemy większy nacisk na ekspozycję, dlatego rozrosło się nam to do czterech wystaw. Na tym festiwalu tylko raz mamy przewidziane warsztaty – 7 maja przy ul. Konopnickiej będziemy prezentowali urządzenie służące dawno temu (głównie malarzom) do zdejmowania perspektywy. Można je także wykorzystać w fotografii. Przedszkolaki, które będą brały udział w tych warsztatach, będą mogły z kolei przy jego pomocy rysować. W przyszłości zamierzamy znowu wrócić do szkół, co robiliśmy w poprzednich latach – powiedział Roman Baran, Kurator wystawy.

Warto dodać, że sobotę (29 kwietnia) w Ratuszu w Brzegu odbyło się spotkanie autorskie z Maciejem Zapiórem pt. „Wpisana we Wrocław”. Ciekawy jest sposób prezentacji prac tego artysty. Nie wiszą one na ścianach, tylko zostały umieszczone na sztalugach, zorientowanych do kierunków świata, tak jak były zrobione. Tym, którzy nie widzieli, polecam. Wystawę można oglądać do 19 maja po wcześniejszym umówieniu się w BCK. Wstęp jest bezpłatny.

„Techniki archaiczne” w fotografii zawsze były mi bliskie. Być może dlatego, że kiedy zaczynałem przygodę z fotografią, niektóre z nich były na porządku dziennym. Do oglądania prac uczestników festiwalu zachęcam. Wstęp na wszystkie wystawy jest bezpłatny, można je oglądać w galeriach w ich godzinach pracy, a na słupach ogłoszeniowych, aż do momentu, gdy znikną pod afiszami, warto zatem się spieszyć.

Przed nami jeszcze spotkanie autorskie (finisaż) z Rafałem Mielnikiem – podróżnikiem, który opowie nam o miejscach i krajach, do których podróżował. Spotkanie z autorem odbędzie się 12 maja o godz. 17.30 w brzeskiej Herbaciarni, a jego wystawę pt. „Hội An – miasto Kazika” można oglądać w „Herbie” do 12 maja.
Kuratorskie oprowadzenie po wystawach 8.FFO w Brzegu 2023 odbędzie się 12 maja od godz. 16.30. Początek w Ratuszu.

Tekst i zdjęcia: Janusz Pasieczny

159 thoughts on “8 Festiwal Fotografii Otworkowej w Brzegu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *