Florystyka funeralna na Wiośnie Kwiatów

Odbywająca się w Łosiowie Wiosna Kwiatów przyciąga co roku tłumy mieszkańców Opolszczyzny, a także osoby spoza naszego województwa.

Każdemu z nas ta impreza kojarzy się ze szczęściem, okresem rozkwitu i całą paletą barw. Ale przecież kwiaty towarzyszą nam nie tylko w chwilach radości, ale również smutku.

Podczas pogrzebów towarzyszymy naszym bliskim w ostatniej drodze, niosąc w rękach wieńce i wiązanki. Bukiety kwiatów kładziemy na nagrobkach tuż obok zniczy, choćby podczas dnia Wszystkich Świętych.
Podczas Wiosny Kwiatów brzeska Kwiaciarnia Wrzos postanowiła przełamać tabu i wystawić się na tej imprezie, prezentując florystykę funeralną.

O powodach tej decyzji oraz reakcji osób odwiedzających łosiowskie targi opowiada Sandra Brzezińska, współprowadząca Kwiaciarnię Wrzos.

Wystawiliśmy się w Łosiowie z myślą, by zareklamować kwiaciarnię, a nie firmę pogrzebową, którą również prowadzimy, bo w końcu były to targi ogrodnicze, a nie funeralne. Bardzo często mamy zupełnie odrębne zlecenia. Od niedawna kwiaciarni zdarza się realizować śluby lub komunie, które przecież zupełnie nie są związane z branżą drugiej firmy. W Łosiowie chcieliśmy przyciągnąć uwagę klienta do naszego stanowiska, zainteresować go nim lub nawet lekko zszokować, tak by chciał chociaż na chwilę przy nim się zatrzymać. Chcieliśmy też pokazać, że jako kwiaciarnia staramy się odchodzić od lekceważenia tematu śmierci i żałoby, co jeszcze do niedawna występowało w tej branży. Na ogół kwiaciarnie chwalą się wykonanymi aranżacjami weselnymi, komunijnymi oraz wszelkimi innymi, a temat florystyki funeralnej zazwyczaj zostaje przez nie pominięty, bądź jeśli go omawiają, to robią to pobieżnie. My robiąc taką prezentację w Łosiowie, chcieliśmy pokazać, że dzięki nam i naszej współpracy, mimo tak trudnego zjawiska, jakim jest śmierć, może wszystko wyglądać elegancko, godnie, z klasą i wyczuciem.

Podczas targów były dwa typy ludzi. Jedni stronili od nas, udawali, że nie widzą naszego stanowiska, a gdy próbowaliśmy ich zachęcić do podejścia, to grzecznie dziękowali i odchodzili, a drudzy byli zainteresowani naszym stanowiskiem i podchodzili, jednak przede wszystkim po to, by porobić sobie żarty.

Przyznam szczerze, że nie rozumiem ani jednego, ani drugiego zachowania. Ludzie albo udają, że śmierć ich nie dotyczy, albo starają się ponad wszystkie siły robić z niej dowcipy. A przecież to naturalna kolej rzeczy każdego z nas… skoro przyszliśmy na świat, to musimy też z niego odejść.
Nie żałujemy jednak swojej decyzji, bo wszystko wskazuje na to, że Polacy potrzebują tego typu sytuacji, aby przełamać tabu, jakim jest w naszym kraju śmierć.

Wszystkim, którzy uczestniczyli i pomagali w akcji Wiosna Kwiatów Łosiów 2023, serdecznie dziękujemy i gratulujemy.

Kwiaciarnia Wrzos zaszokowała część uczestników Wiosny Kwiatów, ale wystawienie stoiska na tych targach miało swój głębszy sens. Trudno przecież udawać, że coś takiego jak florystyka funeralna nie istnieje, albo spychać ją gdzieś za granicę życia codziennego.

A Wy, co sądzicie? Czy stoiska z florystyką funeralną powinny wystawiać się na targach, takich ja te, które odbywają się co roku w Łosiowie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *