Ratownicy Marzeń – niezwykłe warsztaty w ZSB w Brzegu

Niezwykłe warsztaty odbyły się 25 maja w Zespole Szkół Budowlanych w Brzegu. Młodzież z klas pierwszych technikum 1 TSP i 1 TBS uczestniczyła w spotkaniu w ramach programu profilaktyki zintegrowanej „Ratownicy Marzeń”.

Spotkanie to przede wszystkim odwoływanie się do celów i marzeń życiowych każdego z nas. To także doskonała lekcja pokazująca najważniejsze wartości, które nadają kierunek życiu, a które warto sobie w pełni uświadomić, określić, nazywać. Skupienie się na motywacji, wzmocnieniu w młodzieży pozytywnego potencjału, ale także integracja grupy.

Krzysztof Derewecki – mediator rodzinny i terapeuta uzależnień ze Śląska mówił: „Chcemy pokazać, że każdy człowiek ma w sobie coś cennego. Tak, żebyś potrafił to w sobie odkryć i na bazie tego budować, podejmować życiowe decyzje”.

Każdy za nas chciałby być szczęśliwy, a żeby wytrwać w swoim postanowieniu, potrzebujemy wciąż wzmacniania, a przede wszystkim mocnego fundamentu wartości i jasną świadomość, tego, co jest dla nas najważniejsze.

Żeby dowiedzieć się jakie wartości przyświecają naszym uczniom, tuż przed zajęciami przeprowadzono badania ankietowe. Jak wynika z badania, najważniejsze w życiu są: rodzina, miłość, przyjaźń, relacje, szczęśliwe życie. Czyli system wartości młodych ludzi nadal stawia na rodzinę, miłość – wbrew obiegowej opinii – niesie optymistyczne przesłanie na przyszłość.

Jednak, jeśli chodzi o spełnianie marzeń, to zachodzi pytanie – czy uda mi się je spełnić? – bo… mam niewystarczające środki, bo brak mi umiejętności, czasami odwagi. I tu prowadzący, pokazując na przykładach konkretnych osób m.in. Janka Meli – powtarzali: „w życiu bardzo ważny jest cel, ale nie musi być nim wejście na szczyt, sama droga pozwala spojrzeć na siebie z innej perspektywy”.

„Wyjdź naprzeciw, wyzwanie to szansa na zmianę, pomagaj innymi ludziom, pracuj w wolontariacie, trudności w życiu zawsze dzieją się po coś, im trudniejsza walka, tym wspanialsze zwycięstwo – to kilka z wielu słów motywacyjnych, jakie zostały wypowiedziane przez Krzysztofa Dereweckiego i Ewelinę Cudak, prowadzących spotkanie.

Na koniec trzygodzinnych warsztatów młodzież usłyszała jeszcze jedno ważne przesłanie, szanuj drugiego człowieka, ale tego szanowania także trzeba się nauczyć.

Uczniowie otrzymali 9 wskazówek. Warto je zapamiętać i wprowadzić we własne życie.
– Akceptuj swoje uczucia
– Panuj nad tym co robisz
– Bądź czujny, bądź czujna
– Odpuść sobie i innym
– Odkrywaj źródła wsparcia
– Patrz daleko
– Szukaj tego co dobre
– Buduj z tego co masz
– Wyjdź naprzeciw

Warsztaty zrealizowane zostały dzięki Urzędowi Miasta Brzegu w ramach zadania publicznego.

Monika Wojciechowska
ZSB w Brzegu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *