XXX Plebiscyt Super Mamy w brzeskiej Ósemce

W tym roku Dzień Matki był świętem wyjątkowym. Można by pomyśleć, że tak jest przecież co roku, ba powinno tak być każdego dnia. Mama to przecież osoba niezwykła, wyjątkowa, jedyna w swoim rodzaju. Dla uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 8 w Brzegu 26 maja jest jednak dniem, na który bardzo czekają. Właśnie wtedy mogą oni wyrazić swoją miłość do mam w sposób szczególny. W dniach poprzedzających to ważne święto organizowany jest bowiem konkurs, w którym mogą wziąć wszyscy uczniowie.

Tradycja Plebiscytu Super Mamy jest na stałe wpisana w obrzędowość brzeskiej Ósemki. Tym razem świętowaliśmy jej trzydziestą odsłonę i przyniosła nam ona wiele radości. W tym roku dzieci miały za zadanie przedstawić swoją mamę w pięciu odsłonach: dzieciństwo, rodzina, tradycja i wychowanie, czas i… kuchnia, zdrowie, rozrywka i wypoczynek oraz wartości i marzenia. Pomocne okazały się zaproponowane przez współorganizatora tego plebiscytu – Jacka Toporowskiego – pytania: Czy Twoja mama była posłuszna?, Czy jest coś takiego, co dostajesz od Mamy codziennie i sprawia Ci to radość?, O której godzinie najczęściej wstaje i kładzie się spać Mama?, Jak spędzacie wolny czas? Kiedy ostatnio byliście na rodzinnej wycieczce? Jak było?, Co szczególnego wyróżnia Twoją Mamę pośród innych Mam? Na prace dzieci nie trzeba było długo czekać. Korytarze do dzisiaj uginają się od pięknych portretów, rysunków, wierszy, opowiadań i refleksji na temat mam. Prym wiedli uczniowie klas najmłodszych, ale i wśród młodzieży nie zabrakło wyjątkowych opisów i zwierzeń.

„Najważniejsza dla Niej jest nasza rodzina. Moją Mamę spośród innych Mam wyróżnia to, że jest bardzo opiekuńcza i tylko nasza” – napisał Maksymilian. „Obserwując relacje innych kolegów i koleżanek z mamami, muszę przyznać, że trafiłam znakomicie. Mama jest jedyną osobą, która zna mnie na wylot, wiem, że mogę Jej wszystko powiedzieć, niezależnie, czy jest to dobre, czy złe” – ocenia Maja. Paulina z 8b tak widzi swoją mamę: „Ma solidną figurę, która daje super przytulasy. Lubi ubierać się w jasne kolory, które podkreślają Jej piękno”. Igor z klasy czwartej wspomina: „Przed snem Mama wyświetlała mi i mojemu bratu bajki na suficie z projektora i je czytała, np. „Kot w butach” lub „Trzy świnki”. Później włączała nam kołysankę na dobranoc.

„Moja Mama jest uczynna, miła, wspierająca, kochana, piękna, mądra… NAJLEPSZA !” – to Mama Oli. A „w kuchni gotują mama i tata. Mama najczęściej gotuje kluski śląskie. To Jej specjał !” – chwali swoją mamę Leon. Mama Sebastiana „radzi sobie ze stresem wychodząc na dwór i słuchając ptaków”. Tegoroczna Super Mama, Agnieszka Skonecka, jak pisze o niej córka Zosia, „jest dla mnie jak anioł stróż, który wywołuje uśmiech na mojej twarzy”.

W określonym regulaminem terminie wpłynęło wiele prac. Komisja w składzie: Maria Dorota Herman – Brzeskie Centrum Kultury, Magdalena Kucharska – Miejska Biblioteka Publiczna im. Księcia Ludwika I, Ewa Kuśmierzak – Miejska Biblioteka Publiczna im. Księcia Ludwika I, Justyna Styrna – Miejska Biblioteka Publiczna im. Księcia Ludwika I, Teresa Uruska – Miejska Biblioteka Publiczna im. Księcia Ludwika I, Aleksandra Wybult – Miejska Biblioteka Publiczna im. Księcia Ludwika I po zapoznaniu się z pracami konkursowymi postanowiła przyznać następujące wyróżnienia:

W klasach 4-8 Tytuł Super Mama 2023 otrzymała pani Agnieszka Skonecka.

Tytuły Vice Super Mama 2023 otrzymały panie: Magdalena Zuzek, Monika Kukuła, Marta Sajdak, Agnieszka Buczyńska, Anna Józefowicz, Agnieszka Pawlak, Maria Malinowska, Joanna Lewicka. Prace przygotowały dzieci: Maja Sajdak klasa 8b, Paulina Buczyńska klasa 6c, Paulina Kukuła klasa 8b, Igor Józefowicz klasa 4a, Aleksandra Pawlak klasa 6c, Leon Malinowski klasa 4a, Zofia Hryniewicz klasa 8b, Pola Zuzek klasa 8b, Sebastian Lechki klasa 4c.

Super i Vice Super Mamy tradycyjnie otrzymały statuetki i okolicznościowe dyplomy.
W klasach I-III tytuł Super Mama przyznawany był w kilku kategoriach.

W kategorii Wiersz:
1 miejsce otrzymali: Alicja Popielarska, mama: Joanna Drohomirecka-Popielarska, Oliwer Skrzyniarz, mama: Iwona Skrzyniarz. 2 miejsce Maks Michalski, mama Iwona Michalska, Maja Fabiszewska, mama: Paulina Fabiszewska. 3 miejsce Maja Wikieł, mama Karolina Miśkiewicz Wikieł, Franciszek Sajdak, mama: Sobczyk Katarzyna.

W kategorii Rysunek:
1 miejsce otrzymali Agnieszka Mączka, mama: Anna Mączka, Zofia Boruta, mama: Małgorzata Grzyb.2 miejsce Molly Kołakowska, mama: Marta Kołakowska. Alan Staniszyn, mama: Justyna Staniszyn. 3 miejsce Natalia Dykus, mama: Beata Dykus. Hanna Baranowska, mama: Karolina
Baranowska, Antonina Kamińska, mama: Monika Kamińska.

Zespół oceniający wziął pod uwagę szczerość dziecięcej wypowiedzi, poczucie humoru i szatę graficzną. Było to jednak niełatwe zadanie. Wszyscy przecież wiemy, że dla każdego dziecka to jego mama jest tą najlepszą Super Mamą. I trudno się z tym stwierdzeniem spierać. Mama to skarb, miłość, radość, wiedza, mądrość, czułość i poczucie bezpieczeństwa. Chętnie się do niej zwracamy jako dzieci, a później jako dorośli. Wystarczy przecież, że JEST. Dziękujemy za udział w Plebiscycie i zapraszamy na jego kolejną odsłonę już za rok.

Weronika Tworowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *