Maj w ZSZ nr 1 pełen wydarzeń – od matur do święta szkoły

Maj, jak co roku, jest miesiącem pełnym pracy, wydarzeń i wyjazdów, a przede wszystkim, najtrudniejszym czasem dla maturzystów, którzy po raz pierwszy podchodzą do egzaminu dojrzałości.

Jest już nowa pracownia komputerowa na Słowiance!!!

Do szkoły dotarła pracownia komputerowa (20 laptopów) oraz monitor do wyświetlania treści edukacyjnych.

Pracownia jest nagrodą za pierwsze miejsce w konkursie ogólnopolskim „Technikon ESA – pilotaż 2023”, którą zdobyła drużyna w składzie: Dariusz Kownacki, Natan Biernat, Jakub Jeka, Marcin Pinderski, Konrad Sobstyl z opiekunem Beatą Dylak.

Początek maja to także święta państwowe, w których nasz poczet sztandarowy, wraz z opiekunami Samorządu Uczniowskiego, reprezentował naszą szkołę podczas Mszy Świętej w kościele pw. św. Mikołaja oraz Uroczystego Apelu Pamięci na Placu Polonii Amerykańskiej.

Wyjścia i wyjazdy edukacyjne oraz integracyjne

Uczniowie klasy 1CG mieli okazję poznać historię i przyrodę Brzegu. Po Parku Wolności oprowadzili uczniów pracownicy nadleśnictwa, którzy opowiadali o swojej pracy i bogactwie przyrodniczym tego pięknego parku. Następnie uczniowie udali się do Biblioteki Miejskiej na grę miejską.

Słowianka lubi kino, a miejscowa sala kinowa w Brzeskim Centrum Kultury była doskonałym miejscem integracji klas 1, 2, 3 i 4, których uczniowie wspólnie spędzili poranek, emocjonując się komputerowymi efektami specjalnymi oglądanego filmu.

Z kolei 25 maja uczniowie klasy 1K i 2 B/I, pod opieką wychowawców, integrowali się na strzelnicy w Kochcicach.

10 maja mieliśmy przyjemność gościć w murach naszej szkoły wizytację Komitetu Monitorującego Fundusze Europejskie dla Opolskiego. Dyrektor Wioletta Frankiewicz opowiedziała o szkole, kierunkach, w jakich kształcimy uczniów, projektach, zajęciach pozalekcyjnych, a przede wszystkim pozyskanych funduszach, dzięki którym uczniowie, jak i nauczyciele, mogą się rozwijać.

11 maja przeprowadzono finał konkursu z wiedzy społeczno-ekonomicznej. Tematem konkursu były pieniądze, podatki i ubezpieczenia W zmaganiach finałowych zwyciężył zespół z klasy 2BI: Grzegorz Jacheć, Kacper Kozicki, Jakub Kuszman. Drugie miejsce zajął zespół z klasy 2J: Jakub Jeka, Jakub Dąbrowski, Kamil Synowiec. Trzecią lokatę uzyskał zespół z klasy 2CG: Oliwia Kuczera, Sandra Malinowska, Maja Wołowicz.

Uczestnicy finału otrzymali nagrody w postaci planszowych gier ekonomicznych, długopisów i słodkiej czekolady. Nagrody ufundował absolwent szkoły, młody przedsiębiorca – Tomasz Wcisło.
Ważną częścią finału było spotkanie z Cecylią Rutkowską – pracownikiem Departamentu Banku Pekao SA w Warszawie.

15 maja Uczniowie Słowianki po raz drugi wzięli udział w Międzyszkolnych Rozgrywkach Gemingowych PREDATOR GAMES 2023.

Było to wydarzenie e-sportowe dla 1024 szkół z całej Polski w grach drużynowych: Fornite, Rocket League, League of Legends oraz Szachy.

Szkołę reprezentowały drużyny w składzie Fornite: Tymoteusz Szymański, Łukasz Płonka, Piotr Mruklik, Kamil Synowiec,

Rocket League: Maciej Frankiewicz, Tymon Skalski, Piotr Buras, Jakub Augustyniak,

League of Legends: (Kacper Dabioch, Kacper Dobrzański, Karol Senecki, Mateusz Mikołąjczyk, Bartosz Jarzabek, Dominika Hogbarska).

Szachy: Kacper Frączyk, Adam Jasiak.

Rozgrywki były bardzo zacięte, najlepiej zaprezentowała się drużyna Rocket League.

Podczas spotkania z Michaliną Pasternak, która jest Team Liderem Działu Obsługi Klienta w przedsiębiorstwie Wipak Polska, przyszli handlowcy dowiedzieli się, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, jak ona może przebiegać oraz jak poprawnie napisać CV. Uczniowie podczas spotkania mieli także możliwość praktycznego przećwiczenia rozmowy kwalifikacyjnej.

Firma PHU BEST wypożyczyła naszej szkole owijarkę Noxon, na której technicy robotycy będą uczyć się obsługi robota. 29 maja z właścicielem firmy Jarosławem Wróblem został podpisany list intencyjny w sprawie współpracy.

22 maja uczniowie naszej szkoły otrzymali certyfikaty ukończenia kursu z podstaw obsługi programu Adobe Photoshop CC oraz programu Corel Draw.

Twoja krew – darem życia

30 maja nasi uczniowie: Róża Wasilewska, Konrad Martowłos, Karol Obacz, Patryk Szular oraz Wiktor Sieroń po raz kolejny udali się do RCK i K Oddziału Terenowego w Brzegu i honorowo oddali 2250 ml krwi.

31 maja uczniowie ZSZ nr 1 brali udział w Konferencji zorganizowanej przez Regionalny Zespół Placówek Wsparcia Edukacji w Opolu pt. „Zostań w Ojczyźnie, bądź przedsiębiorczym Polakiem”. Celem konferencji było kształtowanie u uczniów kompetencji społecznych i aktywnego uczestniczenia w lekcjach przedsiębiorczości.

Szkolenia nauczycieli

Nasi nauczyciele angażują się w ciągłe doskonalenie i rozwój poprzez udział w konferencjach i warsztatach.

W dniach 20-21 maja Panie Joanna Łyczkowska i Magdalena Bonar wzięły udział w konferencji eTwinning dla nauczycieli języków obcych, która odbyła się w Warszawie. Wydarzenie rozpoczęło się zaprezentowaniem programów Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, które wspierają edukację językową. Następnie podczas warsztatów można było poszerzyć swoją wiedzę o najnowsze aplikacje wykorzystywanie w nauce języka obcego oraz zastosowanie sztucznej inteligencji w nauce.
W ramach Klubu Dyrektora Szkoły Zawodowej i Liceum Ogólnokształcącego Pani dyrektor Wioletta Frankiewicz szkoliła się w czasie wizyty studyjnej w Zespole Szkół Morskich im. Polskich Rybaków i Marynarzy w Kołobrzegu oraz Zespole Szkół Ekonomiczno-Hotelarskich im. Emilii Gierczak również w Kołobrzegu. Tematyka szkolenia: „Nauczyciel partnerem dyrektora. Rola dyrektora w budowaniu zespołu oraz dobre praktyki motywujące do pracy – współpraca szkół”, „Współpraca szkoły z jednostkami mundurowymi na przykładzie Placówki Straży Granicznej w Kołobrzegu”, „Techniki relaksacyjne i odprężające dla nauczycieli, czyli jak walczyć ze stresem w pracy”, „Dyrektor szkoły jako mediator w sporach uczniowskich”. Bardzo ciekawym doświadczeniem było prowadzenie działalności hotelarskiej w Centrum Kształcenia Praktycznego.

W dniach 30 i 31 maja w Airport Hotel Okęcie w Warszawie odbyła się ogólnopolska #konferencja #IGHP dla nauczycieli zawodowców kierunków hotelarskich i turystycznych pt. „Podnoszenie poziomu obsługi turystów jako główny czynnik dostosowania się do zmian na rynku usług turystycznych oraz zmian oczekiwań turystów”. W konferencji wzięły udział nauczycielki: pani Joanna Łyczkowska i pani Katarzyna Krzyszczuk.

Kolejne sukcesy sportowe

24 maja na Stadionie Miejskim odbyły się Mistrzostwa Powiatu w indywidualnej LA. W kategorii dziewcząt w biegach indywidualnych 1 miejsce na dystansie 200 i 400 m. Natalia Jońska, 1 miejsce na dystansie 800 m. Klaudia Bąbelewska, 2 miejsce na dystansie 400 m. Daria Bąbelewska, 4 miejsce w biegu na 800 m. Wiktorii Świętoniowskiej i Darii Bąbelewskiej w biegu na 100 m. Prócz tego w sztafecie 4×100 m bezkonkurencyjne były Natalia Jońska, Klaudia i Daria Bąbelewska oraz 1 zmianowa Daria Łyczek.

Znakomicie spisali się nasi zawodnicy w Mistrzostwach Powiatu Brzeskiego w indywidualnej LA, które odbyły się także 24 maja na Stadionie Miejskim w Brzegu.

W kategorii chłopców: w biegach indywidualnych na dystansie 100 m – 1 miejsce Konrad Naspiński, na dystansie 200 m – 1 miejsce Konrad Szrom, na dystansie 400 m – 1 miejsce Fabian Sikora, 2 miejsce Bartosz Izdebski, na dystansie 800 m – 1 miejsce Grzegorz Jacheć, na dystansie 1500 m – 2 miejsce Karol Chromik, na dystansie 3000 m – 1 miejsce Patryk Florków, 2 miejsce Emanuel Drebschok. Natomiast w trójskoku – 1 miejsce wywalczył Konrad Naspiński. Konrad Naspiński zdobył również 3 miejsce w skoku w dal. W pchnięciu kulą – 1 miejsce Jan Dąbek oraz 2 miejsce Miłosz Ludka. W rzucie oszczepem – 1 miejsce Konrad Szrom oraz 2 miejsce Maciej Mikołaszewski. Ponadto nasza sztafeta 4×100 m w składzie Konrad Naspiński, Grzegorz Jacheć, Kacper Pacholewicz i Konrad Szrom zdobyła 1 miejsce.

Sukces w siatkówce plażowej

Świetnie spisali się nasi siatkarze plażowi na Mistrzostwach Powiatu Brzeskiego. Konrad Naspiński wraz z Kubą Jaroszem w finale pokonali parę siatkarską z I LO i wywalczyli 1 miejsce.

Maj zakończyliśmy Dniem Technika i Pracownika, ale o tym informowaliśmy w osobnym artykule – działo się bardzo dużo.

Maj już minął, koniec roku coraz bliżej, czekamy na Ósmoklasistów, a naszym uczniom życzymy sukcesów na koniec roku szkolnego.

Joanna Łyczkowska
Elżbieta Mykicka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *