Nowy przewodnik po małujowickim skarbie Ziemi Brzeskiej

Ziemia Brzeska posiada wiele wybitnych zabytków architektury i sztuki. Znaleźć je można nie tylko w samym Brzegu, ale też w okolicznych miejscowościach. Jedną z ważniejszych historycznych pamiątek są kościoły zgrupowane na Szlaku Polichromii Brzeskich. W ich wnętrzach zachowały się gotyckie malowidła, które razem tworzą największe w Polsce skupisko oryginalnych, średniowiecznych polichromii. Teraz za sprawą nowego przewodnika o jednym z nich można dowiedzieć się dużo więcej.

Mowa o kościele św. Jakuba Apostoła w Małujowicach, który zajmuje miejsce szczególne nawet w porównaniu do innych cennych świątyń zlokalizowanych na szlaku. Ma on status pomnika historii i jest też sanktuarium jakubowym. W jego wnętrzu wszystkie ściany pokryte są średniowieczną polichromią przedstawiającą „Biblię Pauperum”, czyli Biblię dla ubogich, niepiśmiennych. Tworzy to największy w kraju, bo liczący blisko 1000 m2, zespół zachowanych, gotyckich, ściennych malowideł sakralnych! W dodatku pochodzący z przełomu XV i XVI wieku strop świątyni składa się z 640. desek, ozdobionych kolorowymi, ornamentowymi motywami.

Wnętrze kościoła św. Jakuba Apostoła w Małujowicach z średniowieczną dekoracją malarską na ścianach oraz drewnianym stropem z przełomu XV i XVI wieku.

Z tych powodów jest to jeden z najcenniejszych obiektów sakralnych w tej części Europy, który od lat intryguje brzeskiego przewodnika – Tadeusza Jurka. Najnowszym owocem zamiłowania regionalisty do tego budynku jest przewodnik, który warto mieć w swojej bibliotece.

Tadeusz Jurek na kilkudziesięciu stronach publikacji prowadzi czytelnika przez wszystkie ściany zabytku. Opisuje każdy fragment kościoła, każde znajdujące się na nim malowidło oraz samo wyposażenie wnętrza. Autor nie ogranicza się tylko do polichromii. W przewodniku zawarł także informacje o dziejach Małujowic, architekturze świątyni, dawnej technice malowideł freskowych oraz o otoczeniu kościoła.
Nie byłoby jednak tak atrakcyjnej formy przewodnika bez zdjęć Mirosława Czoppy, które uzupełniają opowieść Tadeusza Jurka. Fotograf wykonał ich 200 i to dzięki nim narracyjny opis ożywa, a czytelnik nie gubi się w tej malowniczej, biblijnej opowieści.

Warto zaznaczyć, że na ostatnich stronach publikacji znajdują się krótkie opisy małujowickiej świątyni w języku niemieckim, angielskim i czeskim.

Szlak Polichromii Brzeskich.

Przewodnik Tadeusza Jurka i Mirosława Czoppy pt. „Kościół św. Jakuba Apostoła w Małujowicach pod Brzegiem” dostępny jest za 33 zł w Kasie Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, księgarni „Sowa” i Punkcie Informacji Turystycznej w Brzeskim Centrum Kultury. Jest bardzo wartościową pozycją dla miłośników architektury i sztuki, ale też wszystkich zainteresowanych dziejami regionu. Prawdą jest, tak jak opisuje to dopisek z okładki, że „Ten przewodnik pokazuje więcej, niż możesz zobaczyć!”.

Serdecznie polecam
Marek Pyzowski

Okładka przewodnika opracowanego przez Tadeusza Jurka i Mirosława Czoppę po kościele w Małujowicach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *